איחוד בגוש הימין יממה לפני סגירת הרשימות: יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' ויו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, ירוצו ברשימה אחת בבחירות לכנסת ה-24 - ויחד איתם גם מפלגת 'נעם' - כך נודע הערב (רביעי) לראשונה ל-N12. הצדדים הגיעו להבנות שיאפשרו ריצה משותפת במסגרת בלוק טכני, והם מקווים לצרף לרשימה גם את הבית היהודי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"שמחים לבשר שלפני דקות אחדות חתמנו עם נציגי עצמה יהודית-נעם על הסכם בלוק טכני במסגרתו ישולבו נציגים מטעמם ברשימת הציונות הדתית לכנסת", הודיעו הצדדים, "בכך אנו מביאים למקסימום את הסיכוי שלאחר הבחירות תקום ממשלת ימין בישראל. במקביל יימשך המשא ומתן עם מפלגת הבית היהודי ונשמרו לה מקומות מכובדים ברשימה". 

סמוטריץ' ובן גביר מתאחדים
נציגי הציונות הדתית, עוצמה יהודית ונעם במעמד החתימה"אנו קוראים לחברינו בבית היהודי להתעשת ולהצטרף אלינו לאיחוד מלא במפלגת הציונות הדתית מתוך כבוד והערכה הדדיים ושותפות אמיתית לדרך", קראו סמוטריץ' ובן גביר, "בל ניתן אפילו לפרומיל מקולות הימין לרדת לטמיון ולסיכון הקמת ממשלת שמאל. יחד נביא להקמת ממשלת ימין איתנה, שתביא למדינת ישראל ועם ישראל שגשוג וצמיחה בארבע השנים הקרובות תוך שמירה על ערכי הציונות הדתית והימין האידאולוגי". 

 


על פי ההסכם, איתמר בן גביר ישובץ במקום ה-3 ברשימה, ונציג מפלגת 'נעם' במקום ה-6. הסכם עם הבית היהודי בראשות חגית משה עדיין לא נחתם לאחר שככל הנראה הערימה קשיים והציבה דרישות בלתי סבירות, אך אם תתרצה ותחבור אליהם לבסוף - היא צפויה להשתבץ במקום השני ברשימה המאוחדת. 

חגית משה (יח``צ: שרון עזרן, mako  יהדות)
תצטרף לרשימה המאוחדת? יו"ר הבית היהודי חגית משה | יח``צ: שרון עזרן, mako יהדות

אם הרשימה המאוחדת של סמוטריץ' ובן גביר (וייתכן שגם חגית משה) תעבור את אחוז החסימה, הסיכוי של נתניהו להגיע ל-61 מנדטים יגדל משמעותית. ראש הממשלה הפעיל בימים האחרונים לחצים על סמוטריץ' לחבור למפלגות נוספות בימין כדי להגדיל את כוחו ושכמה שפחות קולות יבוזבזו בגוש. 

בליכוד בירכו על האיחוד, במרכז-שמאל הזהירו מההשלכות 

יו"ר הקואליציה מהליכוד, ח"כ מיקי זוהר, שיבח את המהלך: "ההסכם שנחתם בין סמוטריץ׳ לבן גביר חשוב מאוד לימין, בעזרת השם הוא יעזור לנו לנצח את הבחירות. אני מברך אותם על כך שגילו מנהיגות ואחריות שהובילה להחלטה הנכונה. בעזרת השם נעשה ונצליח!". 

 
גם ח"כ אסנת מארק מהליכוד בירכה על האיחוד: "מברכת את בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר על האיחוד החשוב. עד מחר ייחתם גם ההסכם עם הבית היהודי. הלקח משלוש מערכות הבחירות הוא לצופף שורות ולא לוותר על אף קול בדרך לממשלת ימין גדולה וחזקה". 

 
יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הגיב למהלך הפוליטי המשמעותי - ואמר כי מי מהבוחרים שרוצה שאיתמר בן גביר יכהן כשר בממשלה, שיצביע לנתניהו - ומי שלא, שיצביע עבורו: "מי שרוצה את בן גביר שר בממשלה, שיצביע נתניהו. מי שרוצה ממשלה שפויה, יש עתיד". 


יו"ר מפלגת הישראלים, רון חולדאי, קרא לחבריו למחנה להוביל לאיחודים ב-24 השעות האחרונות שנותרו: "ביבי יצא מגדרו כדי לרקוח חיבור בין הימין הקיצוני לחסידי כהנא. על גבי הגזענות הוא מתכנן להשיג את החסינות.
אם לא ניקח אחריות עכשיו, אם לא נאחד את המרכז-שמאל, ביום שאחרי הבחירות נמצא את עצמנו בישראל אחרת לגמרי. שום שיקול לא חשוב יותר כרגע מאשר המאבק על הדמוקרטיה שלנו". 

 

 
"התוכנית שנתניהו שקד עליה לילות כימים יצאה לפועל", אומרת ח"כ תמר זנדברג ממרצ, "הוא רקח איחודים וסחר בשיריונים ובמינויים שיכניסו גזענים קיצונים לכנסת, רק כדי להימלט ממשפט באישומי שחיתות חמורים. כשחסינות על הפרק, הוא מוכן לכרות ברית גם עם כהניסטים. הבושה מתה".