תגובות סוערות במערכת הפוליטית למפגש של נתניהו עם נציגי העצמאים: הפגישה המקוונת שערך ראש הממשלה עם חברי ארגון "השולמנים" שתיעוד בלעדי ממנה פורסם אמש (חמישי) במהדורה המרכזית, הובילה לתגובות סוערות מכל קצוות הקשת הפוליטית - וגם מארגוני וועדי עובדים, שתוקפים את נתניהו על דבריו.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד נראה ראש הממשלה נתניהו במפגש עם נציגי השולמנים, כשהוא מסביר להם שאף פעם אין לו את 61 האצבעות הנדרשות כדי לקדם רפורמות - בעודו תוקף את שרי האוצר לשעבר כחלון ולפיד, ואומר כי בניגוד אליהם, החרדים וסמוטריץ' "עושים מה שהוא רוצה". נתניהו מנסה לשכנעם שלא להקים מפלגה עצמאית ולא לחבור לבנט או לכל מפלגה אחרת - ומדבר גם על משבר הקורונה, ואומר שהוא יכול להגיע ל-42 מנדטים, אם נתוני התחלואה יהיו נמוכים. 

ממפלגת 'הציונות הדתית' בראשות בצלאל סמוטריץ׳, שלטענת נתניהו "עושה מה שהוא רוצה", הבהירו בתגובה לדברים כי "הציונות הדתית לא בכיס של אף אחד והיא תפעל כפי שהיא מאמינה שטוב לעם ישראל בהתאם לערכיה".  

בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ' (עיבוד: פלאש 90)
עושה מה שהוא רוצה? סמוטריץ' ונתניהו | עיבוד: פלאש 90

בין המגיבים להקלטות גם יאיר כץ, יו״ר ועד עובדי התעשייה האווירית ובנו של ח"כ חיים כץ, שנחשב לאחד הכוחות החזקים בליכוד: ״הדברים של ראש הממשלה הערב לא מקובלים על ארגון העובדים של התעשייה האווירית. לא מצופה מיושב ראש תנועת הליכוד, שרבים מבוחרי המפלגה נמנים על ציבור העובדים המאורגנים בהסתדרות להשמיע דברים קשים מסוג זה".

"היוצרות התהפכו, אדוני ראש הממשלה", הבהיר כץ, "רבים מראשי הוועדים והעובדים הינם חברי ליכוד, הם גאים להיות אנשי ליכוד וגם להיות אנשי עבודה מאורגנת. המחקרים מלמדים כי בכל מקום שישנה עבודה מאורגנת דווקא הפריון גדל ויחד עמו הביטחון התעסוקתי. אדוני ראש הממשלה, אל תצטרף לקמפיין ההשחרה כנגד הוועדים. העובדים לא ייתנו יד לפגיעה בהם. אני מצפה כי תתנער מהדברים הקשים שהטחת בהסתדרות ובציבור העובדים בישראל". 

״אצל נתניהו כולם אשמים בכישלונות שלו: שרי האוצר לפיד, כחלון ושטייניץ ואפילו סבא ג׳פטו", מסרו מ'יש עתיד' בראשות יאיר לפיד, "אבל אי אפשר לרמות את כולם כל הזמן. העצמאיים והמובטלים מרגישים היטב בכיס שנתניהו נכשל בניהול הקורונה. הם גם יודעים שהתנגד לחוק דמי אבטלה לעצמאיים שהעלתה יש עתיד.
הגיע הזמן לממשלה שפויה שתיקח אחריות ותטפל באזרחי ישראל". 

במפלגת 'תקווה חדשה' בראשות גדעון סער האשימו את נתניהו בכך שהוא מונע אך ורק משיקולים פוליטיים: "ההקלטות שנחשפו הערב הן עדות מדהימה לאופן בו מנהל נתניהו את משבר הקורונה מתוך שיקולים פוליטיים וציניים בלבד. בשעה שאזרחי ישראל נמצאים בסגר קשה, הכלכלה קורסת והתחלואה אינה פוסקת, נתניהו מתייחס לקורונה ככזו שיכולה לסייע לו לנצח את הבחירות. הקורונה עבור נתניהו היא עוד כלי ציני במשחק בפוליטי. נתניהו נכשל. נתניהו צריך ללכת". 

"מופע האימים של נתניהו מול העצמאים חשף את מה שכולם יודעים: לנתניהו לא אכפת מהעצמאים, לא מהמובטלים ולא מהאזרחים והאזרחיות - לנתניהו איכפת רק מנתניהו ומהחסינות", צייץ יו"ר מפלגת תל"ם, משה (בוגי) יעלון. 

 
פרופ' ירון זליכה, יו"ר המפלגה הכלכלית, תקף את נתניהו: "הוא האשם העיקרי בקריסת 20% מהעסקים הקטנים בישראל. במקום מדיניות סדורה לניהול המשבר, הוא סגר את המשק והמיט אסון כלכלי. על כל מה שטוב, הוא ממהר לקחת קרדיט - ואת כל מה שרע הוא זורק על אחרים. זו לא מנהיגות -זו עליבות." 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס לציטוט של נתניהו לפיו החרדים וסמוטריץ' "עושים מה שהוא רוצה" וצייץ בתגובה שמה שקורה הוא למעשה ההפך - שנתניהו הוא זה שעושה מה שהחרדים וסמוטריץ' רוצים: 


"השקרים של נתניהו נשארו אותם שקרים כמו בכל שנות כהונתו", אמר יו"ר השדולה לעסקים קטנים ובינוניים ויו"ר ועדת הכספים לשעבר, ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו. "0 אחריות, 0 מחויבות לציבור. אחרי 11 שנים בהן נתניהו מכר את המדינה לליצמן, דרעי וגפני, תוך שהוא מקריב את העצמאים, הוא מאשים את כולם וכרגיל לא לוקח אחריות. אחרי יותר מעשור בו נתניהו עשק את המגזר הפרטי, הוא יכול לעשות רק דבר אחד כדי לסייע לעצמאים - להתפטר." 

יו״ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, תקף בחריפות את נתניהו: "ראש הממשלה מנסה להסיט את האש מהכישלון הטוטאלי שהוביל למיליון מובטלים ללא פרנסה ומסגרים אין סופיים שחיסלו מאות אלפי עצמאים. אם נתניהו החליט להכריז מלחמה על מאות אלפי משפחות של שכירים ועצמאים הוא ימצא הסתדרות חזקה מאי פעם שתמנע זאת ממנו". 

מתנועת 'אני שולמן' נמסר בתגובה: "בזמן שפוליטיקאים מברברים, פעלנו באינטנסיביות בשנה האחרונה, הקמנו חמ"ל שסייע לעשרות אלפי עצמאים, הובלנו שינויי חקיקה ומדיניות, יצאנו למאבקים והעניקה לבעלי עסקים כלים לצמיחה. בימים אלה אנו מקבלים הצעות ממפלגות רבות להשתלב בפעילות, מתוך הכרה בכוח האדיר שיצרנו. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות המונחות על השולחן ונעשה כל מה שיסייע לעסקים בישראל ולכלכלה חופשית". 

מהליכוד נמסר בתגובה: "אתמול, במשך 3.5 שעות, ראש הממשלה נתניהו השתתף בפגישה עם עצמאיים והיה קשוב למצוקתם. הוא הציג בפניהם את משנתו ופעילותו הכלכלית של רפורמות לטובת כל אזרחי ישראל. לצערנו, בחרתם לשדר 2 דקות שאינן מייצגות מתוך מפגש חשוב וממושך". 

המפגש של נתניהו עם העצמאים: "אני משחק איתכם? תמיד חסרות אצבעות" 

בתיעוד הבלעדי שהבאנו במהדורה המרכזית נשמע נתניהו אומר: "אם את רוצה באמת לפתור את הבעיות שלכם", פנה ראש הממשלה נתניהו לאחת העצמאיות שהשתתפו בפגישה, "צריך לתת לי את הקולות שלכם - אבל במסה אדירה, לא בסידור כזה ולא בסידור אחר. לא בדיל כזה ולא בדיל אחר". נתניהו המשיך והניא אותם מלהקים מפלגה עצמאית, שמא לא יעברו את אחוז החסימה. 

"חברי הכנסת שלי מצביעים כל מה שאני רוצה, והחרדים מצביעים כל מה שאני רוצה, וסמוטריץ' מצביע כל מה שאני רוצה", אמר בביטחון רה"מ נתניהו. "אז מי לא מצביע?", נשאל נתניהו על ידי אחת המשתתפות בשיחה.  "כחלון לא מצביע", ענה ותקף את שר האוצר לשעבר שמנע לטענתו רפורמות בכלכלה שהיו מגבירות את התחרות ומיטיבות עם העצמאיים.

שוב ביחד, כחלון ונתניהו (צילום: אהרון קרון, פלאש 90‎)
"יש כחלונים חדשים". נתניהו ושר האוצר לשעבר כחלון | צילום: אהרון קרון, פלאש 90‎

נתניהו הדגיש את הדימוי: "יש כחלונים חדשים. וכחלון דיבר בשם העסקים הקטנים. ויש גם אחרים. זה הכל משחק. והפקידות והיועצים המשפטיים. מה אתם באמת לא מכירים? אני לא יכול אני עכשיו מוקלט, אני לא יכול להגיד לכם".

כך, במשך קרוב לארבע שעות, נתניהו טען באוזניהם של נציגי העצמאים שהוא לא יכול היה לקדם רפורמות כלכליות ולדאוג מספיק לעצמאים מאחר שנבלם על ידי הקואליציות שלו, היועצים המשפטיים והפקידות - עם התייחסות מיוחדת לכחלון. בתגובה, הם הטיחו בפניו את המציאות הקשה שהם מתמודדים איתה. אחד ממייסדי "השולמנים" אביר קארה עלה לדיון ואמר: "אדוני ראש הממשלה חזק בחיסונים אבל לא יכול לנצח ועדי עובדים". נציין כי נתניהו הציע לאביר קארה ממייסדי השולמנים מקום בכיר ברשימת הליכוד - אך קארה סירב והפגישה זומנה לאחר מכן.

אביר קארה (צילום: עופר לנדאו)
אביר קארה, ממייסדי ארגון השולמנים | צילום: עופר לנדאו

נציגי הארגון תהו מה יהיה שונה בבחירות האלה והאם הם באמת יכולים לסמוך על נתניהו שמיד השיב: "מי משחק איתכם? אני משחק איתכם? לא שמעתם מילה אחת שאמרתי כאן? אני משחק איתכם? אני מזלזל בכם? אני לא פועל למענכם? אני כמעט הקרבתי את הקריירה הפוליטית שלי פעמיים, 3 פעמים, 4 פעמים, כדי לעזור לכם. אני בא מכם, אני מבין את זה. אני משנה את המדינה בשבילכם. אבל אין לי את הכוח הפוליטי כי אני צריך 61".

"תמיד חסר את המישהו", טען נתניהו והפנה את האצבע המאשימה לכחלון וללפיד שמבחינתו שניהם מחוברים לניסנקורן. "ועכשיו כחול לבן זה ניסנקורן בעצמו. תמיד חסרות האצבעות".

"הקורונה מורידה כשהיא עולה - והקורונה מעלה כשהיא יורדת" 

"אבל אני מתכוון לשבור את זה", הצהיר בפניהם נתניהו ופתח בחישובים קרים של מנדטים. "אם יש לי 40 לצורך העניין, 42. זה לא לגמרי תיאורטי, נכון? כי זה היה במשך ארבעה חודשים. אחרי שיצאנו מהקורונה". הוא מאמין שיצליח להגיע ל-61 מנדטים גם בלי בנט: "אפילו אם זה 40, בסדר. ביחד (עם החרדים) זה 56. אם סמוטריץ' הוא איש הכלכלה החופשית והוא עובר - הוא הולך איתי. ואז יש 61. אבל מה קורה אם הוא מקבל 4? אין מספיק".

נתניהו הדגיש שוב כמה מסוכנת תהיה עבור הגוש שלו פתיחת מפלגה של "השולמנים": "אם אתם תקחו 2 מנדטים מכאן, (סמוטריץ') לא עובר את אחוז החסימה. ואז אתם תראו קואליציה שתהיה תלויה במרצ ולפיד ואנחנו באותו במצב".

רה"מ בנימין נתניהו בהצהרה לציבור (צילום: N12)
מודד את כוחו הפוליטי בהתאם לנתוני התחלואה. נתניהו | צילום: N12

הוא המשיך: "אתם תקחו את הקולות האלה ותקימו מפלגה שאם חלילה היא לא עוברת את אחוז החסימה זרקתם את הקולות האלה לפח. אבל יותר מזה - סיכנתם קואליציה של 61". מבחינתו 42 מנדטים הם דבר ריאלי עבור הליכוד בייחד לאור הבאת החיסונים והסכמי השלום. "הקורונה מורידה כשהיא עולה והקורונה מעלה כשהיא יורדת", אמר.

"עכשיו יש דבר נוסף שקרה - וזה ארבעה הסכמי שלום", תיאר נתניהו והצהיר כי הוא בונה על 5 מנדטים מהמגזר הערבי שלדעתו יפסיקו לתמוך ברשימה המשותפת שירדה בסקרים לעומת הבחירות הקודמות. "מתי הם ירדו? כשהם הצביעו נגד הסכמי אברהם. הצביעו נגד ארבעה הסכמי שלום שהבאתי. שמשנים את היחסים", הסביר. "אני פונה בלי בושה לציבור הערבי. היום בנצרת ושלשום באום אל פחם, ולפני כן בטירה. אני הולך לקבל שם 5 מנדטים".