חמישה שבועות לבחירות, נתניהו מתגאה בהישגיו במשבר הקורונה - מכחיש שאיתמר בן גביר יהיה שר בממשלתו הבאה, מדגיש שלא יזדקק לחוק צרפתי כדי לחמוק ממשפט - וחושף שדיבר עם מילצ'ן: ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, התייצב אמש (שני) לריאיון במהדורה המרכזית, 36 ימים בלבד לפני שישראל תלך שוב לקלפיות - כשהיא עדיין נאבקת במגפת הקורונה ובמקביל למשפט שמתנהל נגדו

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתחילת הריאיון, אמר נתניהו כי הוא לא מקבל את ההנחה שהטיפול במשבר הקורונה נגוע בשיקולים פוליטיים: "אנחנו הולכים לצאת מזה ראשונים, צריך להבין את זה. בגלל החיסונים ומערכת בריאות פנטסטית, אני רוצה שנצא כולנו מהמשבר - חרדים, ערבים, שמאלנים...". 

לשאלה מדוע ראש הממשלה צריך לדבר עם הנכד של הרב כדי לבקש ממנו לסגור מוסדות לימוד בזמן סגר אמר נתניהו: "יש שני מגזרים גדולים - החרדים והערבים - אני הולך לשניהם ומדבר עם מנהיגי ציבור. לא מתחנן אליהם, אלא מדבר איתם. אני קורא להם להתחסן". 

"רוב הציבור החרדי מאוד ממושמע, והרבנים כמעט כולם קראו להתחסן ולקיים את ההגבלות", הוסיף נתניהו. "להגיד שאין הפרות? יש. יש ביישובים ערביים וחילוניים גם. כשהנגיף תוקף קהל מתקהל, כמו בהפגנה בבלפור, הוא תוקף. אני מבקש מכולם לשמור על הכללים ואני חושב שיוצאים מזה באמת. העולם משתאה". 

לשאלה האם הסגר שישראל יוצאת ממנו בימים אלה היה הסגר האחרון, אמר נתניהו שהדבר תלוי בציבור: "קבענו מדדי תחלואה. אני מאמין שאם אזרחי ישראל יהיו ממושמעים ונעשה את זה בהדרגה לפי המדדים ויבואו כולם להתחסן, לא רק שזה יהיה הסגר האחרון - אנחנו נצא מהקורונה". 

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
"אם כולם יבואו להתחסן - נצא מהקורונה" | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

על השאלה מדוע לא העביר תקציב דו-שנתי כפי שהתחייב, נתניהו אמר "יש תקציב חד-שנתי, בתחילת הקורונה התחייבנו להעביר תקציב דו-שנתי והיקפה עוד לא היה ברור. יש תקציב למדינת ישראל ל-2021. הדבר השני שיש הוא מה שאנחנו קוראים לו "קופסאות קורונה". 110 מיליארד שקל עזרה לעסקים ואזרחים. יש עוד חבילה של 15 מיליארד שאני רוצה להביא מחר. הקורונה הרפואית והכלכלית לא מחכה לנו. אזרחי ישראל והעסקים משוועים לזה". 

על סוגיית סגירת השמיים אמר נתניהו: "זה לא לקח לי שנה, לקח לי ימים לסגור את השמיים אחרי ההתפרצות הראשונה. ממאי או מאפריל עד אוגוסט היו הגבלות קשות מאוד לטיסות. עכשיו עשיתי דבר שאף אחד לא עשה: סגרתי את הגבולות כמעט הרמטית. אנחנו מאפשרים לעד 2,000 ישראלים בכפוף לוועדת חריגים לחזור. אף מדינה לא עשתה זאת. אף אחד לא עושה זאת". 

נתניהו חשף כי הוא מנהל מגעים עם ראשי פייזר ומודרנה על הבאת מיליוני חיסונים נוספים לישראל - והעריך שיהיה צורך להתחסן בכל שנה: "אני רוצה שנהיה במצב שכל אזרחי המדינה, ערבים ויהודים, ייצאו להתחסן - ושיהיו להם גם חיסונים להמשך. אני מדבר איתם על הקמת שני מפעלים בישראל שיהפכו אותה למרכז עולמי למחקר פיתוח וייצור לנגיפים הבאים". 

"אזרחי ישראל מאסו ברוטציה, בן גביר לא כשיר להיות שר בממשלה שלי" 

לפי המספרים בסקרים, נראה שמי שיכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא הוא יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שעשוי לדרוש רוטציה בתפקיד ראש הממשלה. אחרי שנתניהו התבטא לפני כמה ימים ואמר שלא תהיה יותר רוטציה, הוא נשאל על כך וענה: "אני חושב שאזרחי ישראל מאסו ברוטציה, צריך להקים ממשלת ימין אמיתית על מלא בהנהגתי, אני חושב שננצח בהרבה יותר מ-61".  

"בואי נראה אם אני צריך את בנט או לא", הוסיף, "אני חושב שכולם הבינו שאי אפשר לחזור לשני ראשי ממשלה, לא מוטציה לא רוטציה - צריך לצאת מזה לממשלה אחודה. אני חושב שאזרחי ישראל ידאגו שזה לא יהיה, כי אני רואה הזדמנות היסטורית להקים ממשלת ימין בנהגתי. זה לא יהיה משום שבסוף הבחירות האלה זה בחירה ביני לבין יאיר לפיד - וזו הסיבה שלא תהיה רוטציה". 

סמוטריץ' ובן גביר מתאחדים
"בן גביר לא כשיר להיות שר בממשלתי"

נתניהו הבהיר שמבחינתו, איתמר בן גביר לא יהיה שר בממשלה הבאה, אם יקים אותה: "הוא לא יהיה בממשלה בכלל, אני מניח שיש קווים מסוימים שהוא לא מסכים להם, אבל אני מחליט. הוא יכול לרצות הרבה דברים אבל הוא לא יהיה האצבע ה-61 כי אנחנו נקבל יותר. הוא לא כשיר לכהן כשר בממשלה שלי". נתניהו סבור שהיה לגיטימי לחבר בין סמוטריץ' לבן גביר: "זה לגיטימי כי אני לא רוצה לאבד קולות". 

עוד הבהיר נתניהו שאין בכוונתו להישען על יו"ר רע"מ מנסור עבאס להקמת ממשלה: "אני לא אשען על אף אחד שמתנגד לציונות. גם לא הימנעות. אני מתחרה עם מנסור עבאס, הוא יריב שלי. אני הולך על החוף בקיסריה, הצעירים צועקים מג'סר א-זרקא 'אבו יאיר', אני עם דמעות בעניים. אני מתחרה בעבאס שהלך עם יריבי לפיד. הוא לא שותף שלי, הוא יריב שלי".  נתניהו אמר שלא ייקח את ישראל למערכת בחירות נוספת: "אני אשיג 61". 

"לא אצטרך לקדם חוק צרפתי, התיקים תפורים והזויים"  

בריאיון נתניהו שב ונשאל האם בכוונתו לקדם חוק צרפתי שיחלץ אותו מהעמדה לדין - זאת לאחר שענה בריאיון שערכה עימו קרן מרציאנו בעבר "מה? מה פתאום". הוא השיב: "אני לא אצטרך לעשות את זה משום שהתיקים האלה הזויים ותפורים אז לא יהיה צורך". 

"המשפט הזה מתנהל, ורואים כמה הוא הזוי ותפור", הוסיף. "ניגודי עניינים מכאן עד קפריסין, פתיחת חקירות נגד ראש הממשלה בלי אישור היועץ המשפטי לממשלה בניגוד לחוק יסוד, דברים איומים שאי אפשר להאמין שדברים כאלו מתבצעים, דברים איומים. אני לא מחפש שום עסקת טיעון כי אני יודע את האמת ואת מה שהולך ומתברר, שאין שם כלום". 

נתניהו בבית המשפט (צילום: ראובן קסטרו)
נתניהו בבית המשפט בשבוע שעבר: "התיקים הזויים ותפורים" | צילום: ראובן קסטרו

נתניהו הודה בריאיון שדיבר עם ארנון מילצ'ן, שמשמש עד תביעה במשפטו: "דיברתי איתו פעם אחת, בירכתי אותו, לא עבר שום מסר ושום בטיח. אלה ספינים של התביעה, אין להם תיקים והכול קורס להם. ההמצאה הזאת, עבירת שוחד שלא קיימת באף ספר". 

על השאלה האם יתמודד לנשיאות המדינה בקיץ הקרוב, השיב נתניהו שאין בכוונתו לעשות זאת: "אני לא מעוניין בזה". כשנשאל נתניהו מדוע נשיא ארצות הברית החדש, ג'ו ביידן, לא התקשר אליו - למרות שעבר כמעט חודש מאז שהושבע לתפקידו, אמר נתניהו: "יש לנו יחסי ידידות קרוב ל-40 שנה. אנחנו מכירים אחד את השני - ויש הרבה דברים שאנחנו מסכימים עליהם. יש גם חילוקי דעות בעניין אירן והפלסטינים". 

"יש לי יחסים נהדרים עם הדמוקרטים", הדגיש נתניהו, "אני רואה מאות חברות קונגרס וסנאטורים, אני רואה 50-50 דמוקרטים ורפובליקנים. מי שתומך במדיניות שלנו - אני איתו. אני לא עם מי שמסכן אותנו, למשל עם אירן גרעינית. מקשיבים לי יפה מאוד".

בנימין נתניהו, ג'ו ביידן (צילום: רויטרס, רויטרס_)
לא מתקשר לנתניהו, בינתיים. ביידן | צילום: רויטרס, רויטרס_

בסיום הריאיון, נשאל נתניהו על הציוצים הקשים שבנו יאיר מרבה לצייץ בטוויטר - והמתקפות האישיות החריפות שלו על בכירים: "אני מאוד אוהב אותו ואני יודע כמה הוא פגוע שפוגעים באמא ובאבא שלו. אני רואה את הכאב שלו על דברים קשים שנאמרים באולפן הזה".