חיכוכים בדרך לבית הנשיא: ראשי המפלגות לא בדיוק נחו במהלך החג, והמגעים להרכבת הממשלה הבאה יצאו לדרך - אלא שכבר ביום הראשון, ישנם קשיים שהולכים ונערמים. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, פתח במרתון פגישות עם ראשי "גוש השינוי" במטרה להשיג את רוב הממליצים כדי שהנשיא יטיל עליו את המנדט להרכבת הממשלה - ועם צאת החג, זכה לביקורת מכיוון ימינה, שחקנית משמעותית בדרך להקמת ממשלה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחרי שנפגש עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לפיד נפגש מוקדם יותר היום (ראשון) עם יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, הערב הוא נפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ - ובכך נשבר נתק של שנה בין שני האישים - ובהמשך השבוע הוא צפוי להיפגש עם ראשי הרשימה המשותפת. אחרי שליברמן הודיע היום שימליץ על לפיד - במפלגת ימינה מבינים שהוא הולך וצובר את רוב ההמלצות שיאפשרו לו להרכיב ממשלה - ובחרו לא לעמוד מנגד. 

גורמים בימינה מסרו כי "לפיד לא רוצה ממשלת פיוס, אלא ממשלת שמאל על מלא בתמיכת הערבים" - הודעה שיכולות להיות לה משמעויות על האפשרות ש"גוש השינוי" אכן יצליח להקים ממשלה חלופית - זאת מכיוון שבגוש זקוקים גם לתמיכתם. ייתכן שאם יתברר שלבנט יש סיכויים גדולים יותר להקים ממשלה מאשר לפיד - הוא יזכה במנדט המיוחל, אם כי עדיין לא ברור איך המהלך הזה הולך להתבצע ומי מבין המפלגות יתמכו בכך. 

מנסור עבאס (צילום: פלאש 90)
הפלונטר של עבאס: עם מי הוא יילך? | צילום: פלאש 90

ההסבר למהלכי לפיד הוא שהוא ככל הנראה פצח במהלך גיוס ההמלצות עבורו כדי להביא כך את בנט לשולחן המשא ומתן - גם אם המשמעות היא שלא הוא יהיה האיש שירכיב בסופו של דבר את הממשלה. לפיד אמנם נהנה מיתרון מספרי ויכול להשיג את מספר הממליצים הגדול ביותר כדי לקבל מריבלין את המנדט, אבל עדיין אין לו ממשלה - ונראה שסיכויי בנט וסער להקים מעין "בלוק" שיוביל להקמת ממשלה גבוה יותר מאשר סיכוייו של לפיד להרכיב אחת. 

ואכן, בנט וסער מתואמים ביניהם - ומנסים להוביל לכיוון שונה מזה של לפיד לקראת ההגעה לבית הנשיא: לאחר שנפגשו לפני החג, יו"ר ימינה ויו"ר תקווה חדשה שוחחו הערב פעם נוספת לעדכון ולתיאום עמדות לקראת המהלכים להקמת ממשלה חדשה. נראה שהשניים מבקשים "להעביר" את גנץ לצד שלהם ושיודיע שהוא ימליץ על בנט להרכבת הממשלה הבאה - ולא על לפיד. 

ובתוך כך, אחרי פגישת גנץ-לפיד, הודיע גנץ שהוא מבטל את ישיבת הממשלה שהייתה אמורה להתקיים מחר "כי נתניהו לא מוכן להביא את אישור מינויו של גנץ לשר המשפטים". גורמים בליכוד מסרו בתגובה כי "בגלל שגנץ דואג למינוי של עצמו אישור החוזה לאספקת עוד מיליוני חיסונים נמצא בסכנה"

ההכרעה החשובה של רע"ם: מועצת התנועה האסלאמית מתכנסת 

שחקנית מכריעה לא פחות בקרב על הקמת הממשלה הבאה היא רע"ם בראשות מנסור עבאס ו-4 המנדטים שלה. הפגישה בין לפיד לעבאס שנערכה היום הוגדרה טובה, אך לא ברור מה בדיוק דורש יו"ר רע"ם כדי לחבור למי מהגושים - וכלל לא בטוח שהתחייבות של לפיד או של מי מהשחקנים לממש את דרישות המפלגה יבטיחו לו את ההמלצות המיוחלות. 

אחת הדרישות של עבאס היא הקפאת "חוק הלאום", אלא שהוא לא באמת יכול לדרוש זאת - כיוון ש"הקפאה" שלו משמעותה ביטולו – דבר שבימין לא יסכימו לו, ושבשמאל-מרכז לא יכולים לבצע. מה גם שחלק מהחברים ב"גוש השינוי" הם אנשי ימין שחוקקו את החוק מלכתחילה. בנוסף, דרישה כזו פירושה סתימת הגולל על הקמת קואליציה ועבאס לא רוצה בכך. 

ארכיון (צילום: פלאש 90)
הקרב על המנדט להרכבת הממשלה | צילום: פלאש 90

רע"ם עוד לא החליטה לאן פניה – וההכרעה החשובה הזו תתנקז לפתחה של מועצת התנועה האסלאמית שמתכנסת הערב. חברי "מועצת החכמים" דנה בפרטים שעלו בפגישת עבאס ולפיד – אלא שבניגוד לאיימן עודה שיכול היה להמליץ על גנץ או לא להמליץ על אף מועמד בסבב הקודם, לעבאס יש חופש פעולה מלא - והוא יילך עם מי מהצדדים שימלא את דרישותיו. 

יותר מחוק הלאום, הסוגיה הבוערת והחשובה ביותר בחברה הערבית היא המלחמה בפשיעה ובאלימות והתקציבים הנדרשים כדי לטפל בבעיה החמורה. לכך שותפים גם ברשימה המשותפת – ולכן, ראשי הרשימה צפויים להיפגש מחר כדי לתאם עמדות לפני הפגישה עם לפיד בהמשך השבוע.