בדרך לבחירות בפעם החמישית? ח"כ יפעת שאשא ביטון, מספר 2 במפלגת 'תקווה חדשה', הבהירה אמש (חמישי) בריאיון למהדורה המרכזית שחבריה לא יישענו על הרשימה המשותפת כדי להקים ממשלה חלופית שבראשה לא יעמוד נתניהו. לדבריה, המאמצים מתרכזים בהקמת ממשלת מרכז-ימין שבה יהיו חברות מפלגות ציוניות - ושהמטרה היא להחליף את נתניהו.    

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו אמרנו במערכת הבחירות שלא נשב יחד עם המשותפת ואני אומרת את זה גם עכשיו", הבהירה ח"כ שאשא ביטון. "אנחנו כרגע מכוונים לממשלת ימין-מרכז שתהיה מורכבת ממפלגות ציוניות, זה מה שאנחנו עושים היום למען מדינת ישראל. אנחנו לא נפר שום הבטחת בחירות שלנו. כל מה שהתחייבנו לו - נעמוד בו". 

לדבריה, היא וחבריה למפלגה הבינו שהם לא יוכלו להיות אלה שירכיבו את הממשלה: "אנחנו נעשה את כל מה שצריך כדי להביא ממשלת שינוי. אנחנו מנסים לכוון לממשלה עם מפלגות ציוניות שמאמינות בעיקרון של מדינה יהודית ודמוקרטית. אנחנו נעשה את המאמץ להקים ממשלת שינוי ולמנוע בחירות חמישיות. אם לא נצליח לעשות את זה, נשב באופוזיציה". 

גדעון סער נואם (צילום: חדשות 12)
"לא נשב תחת נתניהו". סער וחברי 'תקווה חדשה' | צילום: חדשות 12

בריאיון חשפה ח"כ שאשא ביטון כי בימים האחרונים כבר פנו אליה שלל גורמים המקורבים לנתניהו - בניסיון לשכנע אותה ואת חבריה לתמוך בממשלה בראשותו: "זה לא סוד שיש לחצים מאוד אינטנסיביים כדי שניכנס לממשלה בראשות הליכוד, וגם עליי באופן אישי. כל המקורבים וכל סביבתו של נתניהו הציעו הצעות בימים האחרונים. נתניהו כנראה לא הבין שזה לא היה 'פקה פקה' כשאמרתי שנחלץ את ישראל משלטון נתניהו". 

"יש אליי פניות רשמיות וגם לחברים האחרים ב'תקווה חדשה' וזה לא יקרה", הבהירה. "הציעו לי את תיק החינוך ובכלל הציעו הרים וגבעות לכל חברי המפלגה, אבל זה לא יקרה אז חבל על הטלפונים. אנחנו קבוצה מאוד מגובשת ומלוכדת מאחורי גדעון סער שאמר בצורה מפורשת שלא נשב תחת נתניהו. לא יהיו עריקים באופן חד משמעי, באנו לעשות שינוי ואנחנו מחויבים לבוחרים שלנו". 

על מי תמליץ 'תקווה חדשה' לנשיא? 

בשבוע הבא צפויות להתחיל ההתייעצויות בבית הנשיא, שיטיל את המנדט להרכבת הממשלה על אחד הח"כים הנבחרים. בשלב הזה, ב"תקווה חדשה" טרם החליטו על מי בדיוק ימליצו: "אנחנו נחכה ונראה על מי כדאי לנו להמליץ להרכבת הממשלה. האפשרות הכי פשוטה היא שנתניהו שלא מצליח להביא 61 מנדטים אחרי 4 מערכות בחירות יזוז הצדה וייתן לאחרים לעשות את העבודה". 

הנשיא רובי ריבלין (צילום: Hadas Parush Flash90, פלאש/90 )
ימתין לנציגי המפלגות. נשיא המדינה ריבלין | צילום: Hadas Parush Flash90, פלאש/90

ח"כ שאשא ביטון הביעה את אכזבתה מהתוצאה בבחירות, אבל הדגישה גם את ההישג של סער: "ציפינו להרבה יותר מנדטים, אבל חשוב לשים לב למה שקרה. בזכות זה שנכנסנו למשחק הפוליטי, עצרנו את זה שלנתניהו יהיו 61 מנדטים. עם המפה הפוליטית כפי שהיא היום, אם לא היינו - נתניהו היה צוחק כל הדרך לממשלה". 

לדבריה, העיקרון המנחה אותה ואת חבריה הוא מה שנכון למדינה: "מעבר למיליון האזרחים שהצביעו לנתניהו, יש הרבה מאוד אזרחים שהולכים כבר 4 פעמים לבחירות תוך שנתיים - ומדינה שלמה היא בת ערובה של מי שכנראה קושר את האינטרס של המדינה באינטרסים האישיים שלו".