14 ימים לבחירות והגוש להחלפת נתניהו מתחזק לכאורה - אבל הקרעים מתגברים: המצב השברירי בין הגושים לא נשבר ונראה שנתניהו מתרחק מ-61 מנדטים, גם עם בנט. עם זאת, המתח בין בנט ללפיד מתגבר והמשוואה בגוש שאמור לנסות ולכבוש את השלטון נהפכת למורכבת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמש (שני) הצהיר לפיד כי הוא מבין שיש תסריט שבו לא יהיה ראש ממשלה גם אם יש עתיד תהיה המפלגה הגדולה ביותר בממשלה. אחד מבכירי מפלגתו, ח"כ מיקי לוי, הפתיע והצהיר כי הוא לא פוסל ישיבה עם הרשימה המשותפת באותה ממשלה ומינוי בכיריה לשרים. עד כה לפיד הצהיר שאין לו התנגדות שהמשותפת תתמוך בממשלה מבחוץ, אך לוי, ששימש בעבר כסגנו במשרד האוצר, הסכים לתרחיש מרחיק לכת עוד יותר.

"מדובר ב-20% מאזרחי ישראל, כבר היה שר ערבי בממשלה", אמר ח"כ לוי, "גם לי לא נוח לשבת עם בל"ד, אבל המשותפת באה כמשותפת. גם לי לא נוח שבל"ד אומרת שזו מדינת כל אזרחיה - זו מדינת ישראל, מדינת היהודים, ירושלים היא בירתה לנצח. לכן, גם הם אומרים: 'אנחנו נשב בחוץ ונתמוך בממשלה כדי להחליף את הממשלה הרעה הזו'". עם זאת, הבהיר שמבחינתו ח"כ היבא יזבק היא יוצאת דופן. 

סקר של 103FM שפורסם אמש מעניק לליכוד 28 מנדטים, ללפיד 20 ולימינה 12 - ובכך מעניק לבנט יתרון על גדעון סער ותקווה חדשה. לפי הסקר הזה נתניהו עומד על 58 מנדטים גם אם בנט מצטרף אליו, בין היתר מכיוון שבסקר הזה גם כחול לבן וגם מרצ עוברות את אחוז החסימה.

שבועיים לבחירות, בגוש מול נתניהו מתפתחת מעין קטטה מי אמור להוביל, או מי אמור להיות ראש הממשלה מטעם המחנה. בנט מתגונן מול הטענות של נתניהו, שהצהיר כי יו"ר ימינה הוא בעצם תחת פיקודו של לפיד. לפי בנט, "לא רק שאני לא אתן ללפיד להיות ראשון ברוטציה, אצלי הוא לא יהיה ראש ממשלה בכלל".

גם במהלך הריאיון של בנט לדפנה ליאל בוועידת המשפיעים של חדשות 12, הבהיר כי בכוונתו להשתמש בעובדה שהוא לשון המאזניים כדי להיות ראש הממשלה, גם אם לא יהיה המפלגה הגדולה. "אמרתי בצורה חד-משמעית שלא נשב תחת ראש ממשלה מהשמאל", אמר. "העם 'לא שם' וזה יהיה דבר מאוד עקום. המקום היחיד שלפיד ראש ממשלה זה בפנטזיות שלו ובספינים שיוצר נתניהו".

התסריט שהולך ומתגבש: מי מושך אליו את גדעון סער 

עם זאת, זה לא כל כך פשוט. ספק רב אם המצב שבנט מתאר נכון. הסיבה: לפיד לא סומך על בנט שיקיים רוטציה - ולנוכח השנה האחרונה, אפשר להתייחס בחשדנות להסכמי רוטציה, לא כל שכן ראשות ממשלה מלאה עם תריסר מנדטים, ולכן מסתמן שלפיד לא ייתן את הרוטציה לבנט.

גדעון סער (צילום: זיו קורן)
מי יחבור לסער במקרה של הקמת ממשלה ללא נתניהו? | צילום: זיו קורן

לפיכך, תמונת המצב היא שבנט פוסל את לפיד ולפיד פוסל את בנט. על כן השאלה הגדולה היא על האיש השלישי בגוש להחלפת נתניהו – גדעון סער. הולך ומתגבש הרושם שמתחילה תחרות משיכת חבל עדינה – מי סופח אליו את סער. בנט היה רוצה להקים עם סער ביום שאחרי מעין סיעה ימנית משותפת, שתעבור את לפיד במספר המנדטים ותיתן לגיטימציה לטענה הזו.

מנגד, לפיד היה רוצה לשתף פעולה עם סער בדיוק מהסיבה ההפוכה. חשוב לזכור שכל ההבטחות, ההצהרות והרצונות שווים כקליפת השום עד שיש תוצאות אמת - ויכול להיות שהן יקבעו בסבירות לא מבוטלת ויודיעו שלאף אחד אין ממשלה.