חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת ענתה היום (שני) לדרישת היועמ"ש מנדלבליט להסביר אמירות שהשמיעה בריאיון טלוויזיוני, מהם עולה כי היא תומכת בפגיעה בחיילי צה"ל במסגרת "מאבק בכיבוש". בתצהיר שהגישה, הצהירה יזבק כי היא עומדת מאחורי המשפטים שאמרה, אך התעקשה כי דבריה אינם מעלים תמיכה או קריאה לשימוש באלימות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לטענתה של יזבק, דבריה בריאיון על זכותם של עמים להתנגד לכיבוש לפי החוק הבינלאומי אינם עומדים בניגוד לחוק שעשוי להביא לפסילתה. "לא אמרתי שאני תומכת או קוראת לפגיעה בחיילים או באדם כלשהו", כתבה. "אני עומדת מאחורי המשפטים שאמרתי". 

"האמירה שעמים רשאים לפעול למען שחרורם מבטאת עמדה אוניברסלית בהתאם למשפט הבינלאומי כי כל עם זכאי להגדרה עצמית", מסרה יזבק. "אני בעמדה שביטאתי קריאה או תמיכה כלשהי לשימוש באלימות". 

חברת הכנסת מהרשימה המשותפת המשיכה והתחייסה לטענות היועמ"ש: "אני עומדת מאחורי דבריי שהמשך הכיבוש אינו לגיטימי, אני בדבריי תמיכה או קריאה לשימוש באלימות לא נגד חיילים ולא נגד אזרחים". 

יזבק שבה והדגישה מספר פעמים כי בריאיון אותו ציין היועמ"ש אין קריאה לשימוש באלימות מכל סוג שהוא ונגד אף אדם, "גם אם הוא במדים או לא במדים, אזרח, תושב או חסר מעמד. 

מנדלבליט: הסבירי את דברייך על פגיעה בחיילי צה"ל

ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת הוגשו כמה בקשות לפסול את ח"כ יזבק מהתמודדות בבחירות, בין היתר, בגין העילה הקבועה בסעיף 7א לחוק יסוד הכנסת, העוסקת ב"תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל".

במכתב ששלח אתמול מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, ענר הלמן, לבאי-כוחה של ח"כ יזבק, נאמר כי היועץ המשפטי לממשלה רואה בחומרה רבה התבטאויות שמהן עולה, במפורש או במשתמע, כי היא תומכת במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, לרבות פגיעה בחיילי צה"ל.

הלמן הוסיף כי היועמ"ש מבקש לקבל מח"כ יזבק התייחסות ברורה, מגובה בתצהיר מטעמה, בנוגע להתבטאותה בריאיון הטלוויזיוני בערוץ 13 שבו נשאלה "האם חלק מהתנגדות סבירה מבחינתך, ולגיטימית לכיבוש, לפגוע בחיילים או לפגוע ברמטכ"ל?". יזבק ענתה לכך: "החוק הבינלאומי בעצמו מאפשר לעמים שהם תחת כיבוש לפעול למען שחרורם".