חבר הכנסת יועז הנדל מכחול לבן עורר בסוף השבוע סערה בעקבות דבריו ל"הארץ" נגד מה שהוא כינה "הג'ונגל של התרבות הערבית" וכן ההבדלים בין תרבות "הדרבוקות" לבין ה"קונצרטים מווינה". באירוע שבתרבות הבוקר (שבת), חברו למפלגה ח"כ עופר שלח יצא נגד אמירותיו: "ההתבטאות אומללה, היא אינה משקפת את כחול לבן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ח"כ שלח התנער מדבריו של הנדל מסיעתו. "דבריו הם התבטאות אומללה, שטוב היה לולא נאמרה ואינה משקפת בדבר את רוחה של כחול לבן", אמר.

ח״כ תמר זנדברג כינתה את יועז הנדל "סוס טרויאני" בעקבות דבריו: "בעוד אנחנו עובדים עבור ממשלת שמאל בראשות גנץ, יש בכחול לבן סוסים טרויאנים שהמטרה שלהם היא למנוע ממשלה כזו. את הקולות הגזענים של הנדל שמענו השבוע, האנשים האלה מנסים למנוע את חילופי השלטון בישראל״.

ח"כ אחמד טיבי תקף בחריפות את הנדל וכינה אותו "גזען לבן נגד ערבים ומזרחיים כאחד". טיבי אמר: "הנדל הוא לא טרזן , הנדל הוא הג'ונגל. אני מת על פיירוז ועל הדרבוקה בשירי אום-כולתום. קרוב לוודאי שהנדל מאזין לווגנר בכל פעם שמגף הכיבוש דורס את הפלסטינים נטולי זכויות האדם בגלל אותה תרבות מערבית המעודדת התנחלויות, נישול וסיפוח. אני בז להשקפת העולם שלו ושל חלק מחבריו המאמינים בעליונות היהודים".

טיבי על הנדל: "גזען לבן" | צילום: הדס פרוש, פלאש 90‎, חדשות

בריאיון לעיתון "הארץ" אמר הנדל: "הגיעו לפה אנשים מכל מיני מדינות, חלקם הגיעו עם מנטליות של קונצרט וחלקם הגיעו עם מנטליות של דרבוקות".

בליכוד ניצלו את ההזדמנות ותקפו בתגובה לדבריו של הנדל. "הוא הגרבוז של 2020", נמסר. "הוא מתייחס למצביעי הליכוד כ'מנטליות של דרבוקות'. זה היחס שלו לאנשים שחזרו הביתה, לארץ ישראל, עם תרבות עשירה ומפוארת".

גם משמאל תקפו את דבריו של הנדל נגד התרבות הערבית. ח"כ איימן עודה מהרשימה המשותפת לא חסך בביקורת כלפי כחול לבן: "אם יש משהו שמפריך את תיאוריות העליונות האירופית של הנדל, זה הבורות וחוסר התרבות שהפגין בריאיון ל'הארץ". תמיד אעדיף את העוד של קסבג׳י על הקונצרטים של וגנר, ואני גם יכול להעביר לחצוף הזה שיעורים על באך".

הנדל טען שדבריו לא הובנו כהלכה: "יש בישראל אלף צבעים וגוונים, טוב שכך. בסוף החזון הוא עם אחד ולא חלוקה לעדות. יום אחד זה יקרה. אני מאמין בזה. חבל שיש מי שרוצה לפלג אותנו לצרכי קמפיין. אגב (אני) מתחבר יותר לדרבוקות פחות למוזיקה קלאסית".