הבוקר (שני) ייפתח בשעה 09:00 לפי שעון ארגנטינה (15:00 שעון ישראל), משפטו של גיל פרג, הישראלי שמואשם ברצח אמו ודודתו, האחיות פרחיה סרוסי ולילי פרג. המשפט, שיתנהל בבית המשפט בעיר מנדוזה, בה התגורר פרג ובה גם נמצאו גופותיהן של סרוסי ופרג, מעורר עניין רב בארגנטינה, וצפוי להימשך עד ליום רביעי ה-3 לנובמבר.

תחילת הפרשה בינואר 2019, אז דיווח פרג לרשויות בארגנטינה כי אמו ודודתו, שהגיעו לבקרו מישראל, נעלמו במפתיע. לאחר חקירה אינטנסיבית של המשטרה המקומית, ובעזרתם של כלבי הרחה, מצאו השוטרים את גופותיהן של השתיים קבורות במתחם המגורים המוזנח בו התגורר פרג, והוא נעצר במקום בחשד לרצח.

כזכור, פרג ניסה מאז כמה וכמה פעמים להוכיח כי הוא אינו שפוי, וכלל לא היה מודע למעשיו בזמן הרצח של אמו ואחותו. בין שלל המקרים השונים בהם ניסה "להציג את אי שפיותו" זכורים בעיקר המקרים בהם השתין על עצמו בבית המשפט, סולק מדיון בעניינו לאחר שצרח ויילל מול השופט, או טען כי "חתול אפור בן 500 שנה שומר עליו בתוך הכלא".

הבוקר כאמור, לאחר דחיות רבות ולאחר שהועבר לפני כמה חודשים מבית הכלא לבית החולים הפסיכיאטרי "סאוסה" שבמנדוזה לאחר שמצבו הנפשי המשיך להתדרדר והוא ספג איומים ברצח משאר האסירים במתקן, צפוי להיפתח משפטו שילווה בחבר מושבעים שיהיו אלו שיחליטו האם לשלוח את פרג למאסר עולם או להחזירו לאשפוז פסיכיאטרי כפוי.

"מצבו של גיל, לפחות הפיזי, הרבה יותר טוב נכון לימים אלה", מספר ל-mako מקסימיליאנו לגראנד, עורך דינו של פרג בשיחה מארגנטינה. "מצבו הנפשי לעומת זאת מהווה מכשול עצום, וזה עניין שהולך לסבך את כל ההליך המשפטי. בימים האחרונים ניסיתי ליצור קשר עם דודו של גיל, משה פרג, על מנת שיעיד באמצעות זום במשפט, אך נכון לכרגע לא קיבלתי ממנו מענה".

הנאשם ברצח וקרובות המשפחה (צילום: חדשות)
האחיות פרחיה סרוסי ולילי פרג ז"ל, וגיל פרג ביום מעצרו | צילום: חדשות

על פי כלי התקשורת בארגנטינה, המשפט יועבר בחלקו בשידור חי ביוטיוב לקהל הארגנטינאי שעוקב כאמור אחרי הסיפור באדיקות, וישודר סימולטנית גם באנגלית לטובת בני משפחתה של דודתו המנוחה של פרג שמתגוררים באוסטרליה. השופטת שתהיה אחראית על הדיון תהיה לורה גווארדו, ואת הפרקליטות ייצגו עורכי הדין פרננדו גצו וקלאודיה ריוס. את משפחת הקורבנות תייצג הגברת קלאודיה ולז, שבמהלך השנה האחרונה הפכה לתובעת במשפט, ואת פרג ייצג כאמור לגראנד, שמלווה אותו מהיום הראשון בו נעצר.

בסוף השבוע האחרון פורסם תיעוד נדיר ויוצא דופן מהימים האחרונים, ובו נראה פרג כשהוא יושב בבית החולים הפסיכיאטרי בו הוא מאושפז, סרטון בו הוא נראה מנותק לחלוטין מהסביבה. "אין לי מושג איך הסרטון הזה הגיע לרשת, אבל זה כבר קרה בעבר", מספר לגראנד. "אנשים רואים בגלעד משהו מוזר, כמו חיה. אבל זה לא קרקס. מדובר באדם חולה שסובל המון".

הפסיכיאטר המשפטי מריאנו נרקיסו קסטקס, שבדק את פרג לאחרונה לבקשתו של לגראנד קבע כי הוא סובל מליקנטרופיה; מונח שמקורו בצמד המילים ביוונית Lykos (זאב) ו-Anthopos (אדם). מדובר למעשה בתסמונת פסיכיאטרית נדירה הגורמת לחולה להאמין שהוא עובר טרנספורמציה לחיה, ובספרות הפסיכיאטרית בת זמננו, "ליקנטרופיה" קלינית נתפסת כסוג של מחשבת שווא, לפיה האדם הלוקה בה הופך לבעל חיים או מאמץ לעצמו דפוסי התנהגות רלוונטית לחיה.

לדיון, שייפתח כאמור היום, יוזמנו בימים הקרובים למעלה מ-50 עדים שונים, הן על ידי התביעה והן על ידי עורכי דינו של פרג. בין העדים צפויים להגיע לבית המשפט שכניו של פרג שייתכן והיו עדים למתרחש בביתו ימים לפני הרצח, כמו גם בעלי תפקידים שונים באזור בו הוא התגורר. "אנחנו מקווים כי חבר המושבעים יקשיב היטב למומחים ולראיות המדעיות שיוצגו במהלך המשפט, שכן הכל מראה כי בזמן האירוע מרשי היה במצב של חוסר שפיות", אומר לגראנד.