בשלב הזה של השנה נהוג בדרך כלל לדווח על מחירוני ההופעות של האומנים ביום העצמאות, ואיזה זמר או זמרת ישברו שיא הופעות בערב אחד. אלא שהשנה ברור לכולם שיום העצמאות ה-76 למדינת ישראל, שיחול ב-14 במאי, ייראה וירגיש אחרת. העיריות והרשויות המקומיות ניצבות בפני דילמה: איך לציין, אם בכלל, את חירותה של המדינה - כש-133 מאזרחיה עדיין מוחזקים בשבי חמאס ו-85 אלף מתושביה עדיין פליטים בארצם? לפניכם רשימה מתעדכנת עם כל ההחלטות שקיבלו בערים השונות.

אור יהודה

לתפיסתה של ראש עיריית אור יהודה ליאת שוחט, את אירועי העצמאות "חובה" להמשיך ולחגוג - ובמיוחד בשנה הזו: "בשעה שמשפחות החטופים ממתינות עדיין בכיליון עיניים ליקיריהן, חובה עלינו להמשיך ולעטוף אותן באהבה גדולה. לצד זאת, אנו חייבים להעביר מסר לעולם שאף אחד לא ינצח אותנו". שוחט ציינה כי האירוע המרכזי השנה יתקיים בסימן החזרת החטופים, בתקווה שישובו לביתם הרבה לפני, ויכלול הצדעה לחיילים, לאנשי המילואים ולנשותיהם. באור יהודה לא יופעלו זיקוקים.

אשדוד

בעיר לא יופעלו זיקוקים מכל סוג ויבוטלו במות ההופעות הגדולות. ראש העירייה יחיאל לסרי: "אשדוד תציין את יום הולדתה של המדינה על אף הכאב הגדול כדי לסמן לאויבנו שלא ינצחו אותנו, שעם ישראל חי וקיים, ושיש לנו במה להתגאות ביום ההולדת ה-76 של מדינתנו היקרה שאנחנו כל כך אוהבים. נקיים ערב עצמאות צנוע עם אומנים מקרב הקהילה המדהימה שלנו באשדוד, ונצבע את העיר בצבעי האחדות ומעגלים של יחד שיתבססו על כוחות אומנותיים מקומיים".

גבעתיים

בגבעתיים ביטלו את הזמנתם של זמרים שהופעותיהם כבר נקבעו. "אני לא חושב שצריך לבטל לחלוטין את החגיגות", אמר ראש העירייה רן קוניק בריאיון לחדשות 12. "כן צריך לחגוג ולציין את יום העצמאות, אבל בגלל נושא החטופים, התקופה ומצב הרוח הלאומי אני לא חושב שאפשר לקיים את החגיגות הרגילות עם במות גדולות ואומנים שממלאים אותן ב-20 אלף איש וזיקוקים. זה לא מתאים, ומתוקף תפקידי כיו"ר ועדת התרבות בשלטון המקומי גם הוצאתי מכתב בנושא לקולגות שלי. ייתכן שנזמין לגבעתיים אומן אחד שיופיע על במה קטנה יותר". 

גני תקווה

השנה הוחלט לציין את יום העצמאות במתכונת מצומצמת יותר עם אירועים ופעילויות לילדים וללא במות מופעי אומנים. מתוך התחשבות בהלומי הקרב, בבעלי החיים ובסביבה, לא יתקיים מופע זיקוקים בעיר.

הוד השרון

בשאלון שהפיצה העירייה הוכרע כי יום העצמאות יצוין בהוד השרון בשורת אירועים מוגבלים ומצומצמים בגודלם בשכונות, בהם יינתן דגש על מענים לילדים ומשפחות ואוכלוסיות ייעודיות נוספות. בעקבות כך, לא יתקיימו השנה בעיר מופעים גדולים בבמות מרכזיות. מהעירייה נמסר כי בשבועות הקרובים יפורסמו אירועי העצמאות שייערכו במתכונת שנקבעה.

הרצליה

חגיגות יום העצמאות בעיר יתקיימו השנה במתכונת מצומצמת ובאירועים מקומיים למשפחות, ילדים ונוער, וזאת לאחר משאל שיתוף ציבור שערכה העירייה.

"מדינת ישראל נמצאת באחת משעותיה הקשות, כשהמלחמה נמשכת, חיילים נפצעים ונהרגים והחטופים עדיין לא שבו לביתם", מסר ראש עיריית הרצליה יריב פישר. "ערכנו סקר בקרב התושבים כדי לשמוע את קולם, ואכן כמו שחשבנו, הרוב המוחלט ביקש לקיים חגיגות קטנות וצנועות יותר בקהילות, מתוך התחשבות וסולידריות".

משפחה בחגיגות ערב יום העצמאות (צילום: reuters)
משפחה בחגיגות ערב יום העצמאות | צילום: reuters

טבריה

למרות המצב, בעיריית טבריה תכננו לחגוג את יום העצמאות כסדרו. "צריך לחגוג את תקומתנו, חייבים לחגוג את הנס הזה", נאמר ל-N12, אך בסופו של דבר ראש העירייה יוסי נבעה הורה לצמצם את האירועים ולבטל את מופעי הזמרים שתוכננו. פרט לכך, הוחלט לוותר על מופע זיקוקים.

ירושלים

בהחלטת ראש העירייה משה ליאון ובשיתוף חברי מועצת העיר לא יכללו מופעי זיקוקים בעיר, שתציין את יום העצמאות במתכונת מצומצמת וברוח התקופה. לא יוקמו במות בידור ברחבי העיר, ובמקום זאת בערב יום העצמאות יתקיים אירוע "בירושלים שרים ביחד" בכיכר ספרא שיכלול שירי ארץ ישראל.

ביום העצמאות עצמו מוסדות התרבות העירוניים יהיו פתוחים לכלל הציבור ללא עלות, ואירוע "מוזיאון חי" ייערך כמתוכנן בספרא ובשכונת מוסררה. פרט לכך, בפארקים השונים תתקיים פעילות לילדים וייערכו מופעי תזמורות רחוב ירושלמיות.

כפר יונה

לא יתקיימו מופעי זיקוקים, ולדברי ראש העירייה אלברט טייב יימצא תחליף יצירתי ומתאים. "אנחנו לא מוותרים על האירועים ונחגוג בגאווה את עצמאות מדינתנו, אבל ביתר צניעות ותוך התחשבות, בראש ובראשונה, במצב המלחמה שמדינת ישראל נתונה בו, במשפחות השכולות, בהלומי הקרב, במשפחות המפונות המתגוררות בעירנו ובנפגעי החרדה", הדגיש טייב.

כפר סבא

בעיריית כפר סבא הוחלט לקיים השנה את אירועי יום העצמאות "בצניעות וברגישות", תוך התבססות על הופעות של אומנים מקומיים. ראש העירייה רפי סער: "קיימנו דיונים רבים בנושא, שבסופם החלטנו כי כאשר 134 החטופות והחטופים עדיין מוחזקים בשבי וחיילינו נלחמים בקרבות בעזה, אין אנו מוצאים מקום לחגיגות כפי שהיו בשנים קודמות. מדינת ישראל נמצאת בתקופה קשה ומורכבת שמחייבת את כולנו לפעול אחרת".

כרמיאל

הזמרת מירי מסיקה תופיע בעיר במסגרת טקס "יקיר העיר".

עפולה

בעפולה החליטו לחגוג עצמאות בחגיגות "מאופקות וצנועות" ברחבי העיר. בערב יום העצמאות יתקיים הפנינג בפארקים בעיר שיכלול דוכני אוכל ויצירה, מוזיקה, הפעלות לילדים וגאווה מקומית. בבוקר יום העצמאות מתוכנן להתקיים מיצג ראווה של כוחות הביטחון ובצאת החג ייערך טקס יקיר העיר לצד הופעה של מירי מסיקה. את אירועי יום העצמאות תנעל המסיבה האלקטרונית המסורתית לצעירים שתתקיים בפארק המים בעיר.

פתח תקווה

הוחלט לקיים את האירועים במתכונת קהילתית בשכונות העיר, בדגש על פעילות לילדים, וללא זיקוקים.

ראשון לציון

בעיר יופעלו במות לילדים בלבד לאחר שהופץ סקר לתושבי העיר שכלל שלוש אפשרויות: ביטול מלא של אירועי יום העצמאות, הפעלת במות לילדים או קיום אירועי יום העצמאות כסדרם. ראש העירייה רז קינסטליך הוסיף: "השנה, הילדים שלנו כן יציינו עצמאות בבמות ייעודיות עבורם, אך אנחנו, המבוגרים יותר, נציין בצניעות ובסולידריות למען משפחות הנופלים והנרצחים ולמען 134 החטופות והחטופים בשבי שיכולים לחגוג ובטח שלא את עצמאותם".

רעננה

גם ברעננה יציינו עצמאות במתכונת מצומצמת באירועים קהילתיים בשכונות ברחבי העיר, לצד פעילות ומופע לנוער בפארק העירוני ומופע אומן ושירה בציבור בבמה ארץ-ישראלית. 

תל אביב-יפו

בתל אביב יציינו עצמאות ללא מופעי זיקוקים ובמתכונת אירועים מצומצמת וקהילתית. מהעירייה נמסר כי ההחלטה על צמצום האירועים התקבלה כאות הזדהות עם משפחות החטופים ועם כאבן של משפחות השכול. פרט לכך, ביטול הזיקוקים נעשה גם מתוך התחשבות בפוסט-טראומטיים.

"לא נוכל לחגוג כמדי שנה ביום העצמאות כל עוד איננו מחזירים את החטופים והחטופות שלנו", ציין ראש העירייה רון חולדאי. "מדינת ישראל נמצאת באחת משעותיה הקשות ואין זה זמן לחגיגות ולזיקוקים. זה הזמן להתרכז בהשבת החטופים ולהביא שקט וביטחון לדרום ולצפון".

יום העצמאות בתל אביב, זיקוקים (צילום: כפיר בולוטין,  יח"צ)
ללא זיקוקים השנה בתל אביב. ארכיון | צילום: כפיר בולוטין, יח"צ

עדיין מתלבטות

אשקלון
באר שבע
חדרה
חולון
חיפה
נתניה