המוזיקאי ליאור פרחי, מוותיקי הזמר המזרחי, מת היום (שני) מדום לב בגיל 53. הוא הקליט 11 אלבומים לאורך שנות פעילותו ובין להיטיו הגדולים נמנים "חשמל באוויר", "תיזהר ממנה" ו"ילד רע".

פרחי נולד ב-1970 ברעננה, בן זקונים אחרי חמישה אחים. את הקריירה המוזיקלית החל בגיל 24 עם אלבום הבכורה "כמו אבן שותקת" שיצא ב-1995. לצד העבודה על חומריו הפרטיים, הוא כתב והלחין שירים לזמרות שרית חדד ("עולם של חלומות", "ים של אהבה") וזהבה בן, עבורה הלחין את השיר "תגיד לי מותק". לאורך השנים הוא גם שיתף פעולה עם אומנים מחוץ לגבולות הזמר המזרחי, בהם יפה ירקוני, שלמה גרוניך, ירמי קפלן ומשה דץ.

באוקטובר 2012 פרחי הגיש תביעה לבית המשפט נגד המוזיקאי והמעבד רביב רם בן מנחם, מקים "הפרויקט של רביבו", אחרי שלטענתו הוא ובן מנחם היו שותפים בהקמת הפרויקט והאחרון נישל אותו מזכויותיו בהרכב. בית המשפט דחה את הטענות ארבע שנים לאחר מכן.

הזמרים נפרדים: "המומים, המוזיקה תמשיך להתנגן"

יוסי גיספן, שכתב שירים פופולריים רבים בזמר המזרחי, נפרד מפרחי: "הלב נשבר". ב-2012 פרחי הוציא את השיר "אני עוזב" שהלחין למילותיו של גיספן. הזמר דודו אהרון כתב בחשבון האינסטגרם: "כמה שאהבתי אותך ואת השירים שלך שהיו חלק בלתי נפרד מהילדות שלי ועד עצם היום הזה. אבדה למוזיקה הישראלית, יוצר וזמר ענק. תמיד היית מפרגן לדור הצעיר באהבה גדולה, איש צנוע ועניו עם החיוך הקסום שהיה לך. היו לנו המון שיחות מהנות על מוזיקה, היית ידען גדול והיוות עבורי השראה גדולה. כואב לדבר עליך בלשון עבר".

קובי פרץ נפרד: "נדהמתי לשמוע את הבשורות הקשות על מותו בטרם עת של חברי ליאור פרחי, זמר ענק ואיש מיוחד עם לב זהב. רק לפני שבוע אשתי ענבל וליאור נפגשו בחוג הכדורגל של הילדים ודיברו. אנחנו מכירים שנים רבות ותמיד שמרנו על כבוד ופרגון, התחלנו בתחום בערך באותו הזמן, לפני כמעט 30 שנה, והופענו יחד המון. מי ייתן ותנוח על משכבך בשלום".

אייל גולן, לו כתב והלחין פרחי כמה שירים ובראשם "בשבילך נוצרתי", שיתף לצד תיעוד מהופעה משותפת: "אני המום, כואב ולא מעכל את הבשורה הקשה. ליאור אחי היקר והמוכשר, אבן דרך במוזיקה המזרחית, היה לי חבר קרוב שנים רבות, עבדנו רבות יחד והוא יצר עבורי מספר שירים. איש צנוע עם נשמה ענקית, אני לא מאמין ומעכל שאני כותב עליך בלשון עבר. תודה לך על המוזיקה, על הקול המרגש שלך, על היצירות המופלאות ועל הטוב והשמחה שהענקת כל חייך. המוזיקה שלך תישאר איתנו".

View this post on Instagram

A post shared by Eyal Golan (@eyalgolan1)

סאבלימינל (קובי שמעוני), ששיתף פעולה עם פרחי בגרסת ראפ ללהיט "תיזהר ממנה", מסר: "היה לי הכבוד, הענוג והזכות הגדולה לעבוד איתך. היית בן אדם מדהים, זמר ענק ונעים הליכות. כואב לי הלב שאתה כבר לא איתנו, המוזיקה שלך תמשיך להתנגן ולשמח לעד. אני יודע שאתה תעשה להם שמח בגן עדן, אתגעגע אליך מאוד ואוהב אותך אחי".

שר התרבות והספורט מיקי זוהר ספד ליוצר: "‏אדם ששימח תמיד מהלב וראה במוזיקה זכות ואהבת חיים. ‏ליאור היה אדם נעים הליכות שעיקר פועלו היה למען אנשים, לשמוח ולשמח בעזרת כישרון השירה המהדהד והחיוך הרחב שאפיין אותו. יהי זכרו ברוך".

פרחי הקדיש את פועלו לשימור המוזיקה המזרחית בישראל. עד לכתו, הוא גר ברעננה עם אמו שרה ואחיו ראובן והניח אחריו שלושה ילדים. הוא יובא למנוחות הערב ב-21:30 בבית העלמין כפר נחמן ברעננה.