חודשיים לאירוויזיון 2024: פעילים פרו-פלסטינים השחיתו בתחילת השבוע שלטי חוצות ועליהם כרזות של האירוויזיון, סמוך לאחד מאולמות המופעים בעיר מאלמו בשוודיה, שם תתקיים תחרות השירה הבין-לאומית. 

צבע אדום, המדמה דם, הושלך על השלטים ורוססו סיסמאות פרו-פלסטיניות כמו "לשחרר את עזה", שנכתבו על סלוגן התחרות השנה "מאוחדים מאחורי המוזיקה" ו"אנחנו אחד". במשטרה המקומית פתחו בחקירה, ועדיין לא ברור מי עומד מאחורי מעשה הוונדליזם.

גרפיטי פרו-פלסטיני בעיר מאלמו בשוודיה על שלטי האירוויזיון (צילום: Johan Dernelius/SVT, צילום מסך)
גרפיטי פרו-פלסטיני בעיר מאלמו בשוודיה | צילום: Johan Dernelius/SVT, צילום מסך

בינואר, יותר מ-1,000 אומנים שוודים חתמו על מכתב הקורא ל-SVT, גוף השידור הציבורי בשוודיה, להחרים את ישראל. "אנחנו מצפים גם מאיגוד השידור האירופי וגם מ-SVT להיות עקביים בעמדה שלהם נגד מדינות המפירות ערכים דמוקרטיים ושוללות זכויות אדם", נכתב. כמו כן, גם בעיר מאלמו עצמה, שבה ריכוז גבוה של מוסלמים, נרשמו הפגנות נגד השתתפות ישראל בתחרות. 

בימים אלה דנים בתאגיד השידור הישראלי, בשיתוף עם השב"כ, בסוגיית אבטחת המשלחת הישראלית, שצפויה להיות מתוגברת במיוחד השנה בצל המלחמה. במסיבת העיתונאים ביום ראשון, שבה נחשף השיר, סיפרה הנציגה הישראלית עדן גולן על תחושותיה סביב העניין הביטחוני. "אני בן אדם, ברור שיש לי מחשבות כאלה, אבל אני יודעת שאני נמצאת בידיים הכי טובות ושאני מוגנת". 

נכון לכתיבת שורות אלה, ישראל מדורגת במקום ה-7 בטבלאות ההימורים לקראת התחרות. ברשתות החברתיות התקבלו מאז צאת השיר תגובות מפתיעות בקרב מעריצי התחרות, ששיתפו ביקורות חיוביות על הבלדה המרגשת של גולן. אירוויזיון 2024 ייצא לדרך ב-7 במאי עד לגמר שייערך ב-11 במאי. גולן תשתתף בחצי הגמר השני שיתקיים ב-9 במאי.