וודי אלן הוא אחד מגדולי הקולנוענים אי פעם ואחת הדמויות הכי שנויות במחלוקת. בפרמיירה של סרטו החדש, "עניין של מזל", בחודש שעבר בפסטיבל ונציה, נערכה הפגנה נגד הבמאי, בן ה-87, בעקבות טענותיה של בתו המאומצת שאלן תקף אותה מינית כשהייתה בת שבע. הוא מצידו, כבר 30 שנה מכחיש לחלוטין.

כשנשאל על הביקורת שהושמעה על הקרנת סרטו החדש בפסטיבל ונציה, הוא עונה: "אני חושב שהם מטופשים, הכוונה שלהם היא טובה, אבל הם לא יודעים מספיק, הם לא מבינים".

צל כבד מרחף מעל העשייה שלו בשנים האחרונות; אמזון ביטלה חוזה ענק איתו, שחקנים רבים הודיעו שלא ישחקו בסרטיו ובפעם הראשונה ב-60 שנות קריירה סרטו החדש שיצא בסוף השבוע בארץ, שכרגיל כתב וביים - אינו דובר אנגלית.

הבמאי נימק את החלטתו ליצור סרט בשפה הצרפתית: "התכוונתי לעשות את זה באנגלית עם שני אמריקנים שגרים בפריז, אבל אז חשבתי לעצמי שתמיד אהבתי את הסרטים הצרפתיים, למה לא לעשות את זה בצרפתית?".

סרטו החדש של אלן, "עניין של מזל", הוא מותחן שבמרכזו פרשיית רצח שמטלטלת את חייהם של זוג נשוי שבו האישה צעירה משמעותית מהבעל. במציאות, אלן מבוגר מאשתו ב-35 שנה. "נראה היה לי מעניין, מצבה הלא פשוט של האישה, שהיא קיימה רומן ושהבעל מחליט להיפטר מהמאהב לחלוטין", מסביר אלן. "אהבתי את הרעיון של איך שהמזל שולט בחיים שלנו".

וודי אלן
וודי אלן

דמות היהודי הנוירוטי, שגילם בסרטיו, הייתה סימן ההיכר המובהק של אלן שהפך לכוכב גדול. הדמות מבוססת על החינוך שקיבל במשפחה יהודית ניו יורקית טובה. לשאלה מדוע לא ביקר את ישראל עד היום, משיב אלן: "רק בגלל שאני לא מרבה לטייל. אני נשאר בבית, אני נשאר במנהטן".

בריאיון עימו, אלן מציין כי מעולם לא פעל בהוליווד. "הוליווד מעולם לא הפנתה לי את גבה, כי אני אף פעם לא הייתי חלק מהוליווד". בשנים האחרונות הוא התקשה מאוד למצוא מימון לסרטיו. כשנשאל אם זהו הסרט האחרון שיעשה, ענה: "אני מקווה שזה יהיה, כי נמאס לי לגייס כספים לסרטים".

אלן יצר 50 סרטים, מספר חסר-תקדים ובכך הפך לאחד מבמאי הקולנוע הפורים ביותר אי פעם. הוא זכה בשלושה פרסי אוסקר, בהם על הסרט הטוב ביותר על "הרומן שלי עם אנני". הנושא שמככב כמעט בכל סרטיו הוא זוגיות על שלל צורותיה.

הסיפור המטריד מאוד שבו אלן מככב, פרץ ב-1992, כשבת זוגו דאז, מיה פארו, גילתה שהבמאי מנהל רומן עם בתה המאומצת, סון-יי פרווין, שהייתה אז בת 20. אלן וסון-יי עדיין יחד ונשואים מעל 25 שנה. באותה שנה דילן פארו, בתו המאומצת, אז בת שבע, טענה שאלן תקף אותה מינית. היא תיארה את מקרה ההתעללות בריאיון לפני חמש שנים. אלן טען שמיה עשתה שטיפת מוח לדילן כשהייתה ילדה.

מערכת הרווחה והמשפט התייצבה אז לצידו של אלן שהיה בעל ממון וכוח רב ולא הוגש נגדו כתב אישום בשל מצבה הנפשי המעורער של הילדה. באותן שנים האמינו לבמאי והוא חזר לעבוד ולשגשג. אבל אז הגיעה מהפכת ה-Me Too, שפרצה הרבה דווקא בזכות בנו של הבמאי, העיתונאי רונאן פארו, שחשף את פרשת ויינשטיין. רונאן לא דיבר עם אביו מאז הסקנדל ומאשים אותו שפגע מינית באחותו.

המציאות השתנתה מאז Me Too ואחרי הריאיון המטלטל של דילן, הבמאי נכנס לרשימת המבוטלים בארצות הברית. אולם לדברי הבמאי, הוא כלל איננו מוטרד מהכתמת המורשת שלו. "אין לי מורשת, המורשת שלי לא מעסיקה אותי בכלל".

הוא אף אומר שלא אכפת לו כיצד ייזכר. "אני מקווה שלא יזכרו אותי. ברגע שאתה מת, אתה מת. זה לא משנה לשייקספיר איך אנחנו זוכרים אותו. זה לא משנה אם זורקים את הסרטים שלי לתוך הזבל או צופים בהם ונהנים מהם, אתה אינך".