"אור ראשון", פרויקט מוזיקלי מיוחד בשיתוף פעולה עם ארגון "לתת", יצא לדרך עם סדרת ביצועים חיים ואינטימיים של אומנים ישראלים רבים, בהם שי צברי, יעל קראוס, אלון עדר ולהקה, יוגב גלוסמן (יוגי) ועוד. היום (ראשון) הוצגה סנונית ראשונה: גרסת כיסוי ל"נערי שובה אליי" של מרגלית צנעני בביצועה של נטע ברזילי.

מטרת הפרויקט היא להקים מאגר ריפוי מוזיקלי לנפש הישראלית בעקבות הטראומה הקשה שחוו רבים בארץ ב-7 באוקטובר ותחושות הפחד, החרדה וחוסר האונים שהיא עוררה בשבועות שלאחר מכן. פרט לכך, המיזם נועד להעלות מודעות ולעודד תרומה למערך סיוע החירום של ארגון "לתת", שפועל בשגרה לצמצום העוני בחברה הישראלית, עבור משפחות נזקקות ואוכלוסיות שנפגעו מהלחימה בדרום ובצפון.

מלווה בארבעה מהמתופפים המובילים בארץ (שרון פטרובר, טל כהן, זהר ברזילי ותובל חיים), הפעם נטולי כלי הקשה, נטע ברזילי ביצעה גרסת אקפלה לשיר הנצחי של צנעני, שנושא את שם אלבום הבכורה שלה שיצא בשנת 1986 ומקבל בימים אלה משמעות אחרת ומצמררת. תובל חיים, שמשתתף לצידה של ברזילי, ממתין לשובו של אחיו, יותם חיים בן ה-28, מתופף בעצמו, שנחטף מביתו בכפר עזה.

יותם חיים
יותם חיים שנחטף לעזה. מתופף בעצמו

"תובל ליווה אותי באין-ספור הופעות ברחבי העולם והוא חלק מהמשפחה המוזיקלית שלי", מסרה נטע. "כשנודע לנו על אחיו יותם, התכנסנו אצלו בבית אחרי ימים מורטי עצבים לניגון של תקווה והתחלתי לזמזם את השיר הזה. אמו איריס התפרקה למשמע המילים שמקבלות משמעות שונה לחלוטין. מאז 7 באוקטובר אני מנסה לגשש את הדרך אל האור בחושך כמעט מוחלט. כל מי שלקח חלק בפרויקט הוא מהמוכשרים והמדהימים שיש לנו בארץ והיה לי הכבוד לנסות להדליק איתם אור. מקדישה את השיר לכל החטופים שנמצאים בחושך מוחלט, וליותם".

היום הראשון למלחמה גם היה היום שסגר את שערי עולם המוזיקה והתרבות בישראל, שבימים אלה חוזר לפעילות חלקית. אולמות ומועדוני הופעות עדיין נותרים נעולים, אך האומנים נתנו את קולם כדי לשיר ולנגן בפני חיילים ומפונים, פצועים ומשפחות נרצחים. לצד זאת, עשרות מוזיקאים, במאים, מפיקים, צלמים, אנשי שיווק ותוכן, התגייסו לפרויקט "אור ראשון" ולהקמת בית ההפקה שמוציא זאת לפועל.

לתרומות במסגרת הפרויקט לחצו כאן