בין כל הסערות שרצות במדינה בחודש וחצי האחרונים של הלחימה, אחת הגדולות הייתה סביב הריאיון של השחקנית הוותיקה רבקה מיכאלי. לאחר פרישתה של הקולגה גילה אלמגור מארגון "בצלם", נשאלה מיכאלי בריאיון אם תפרוש גם היא והכריזה שלא, ואף הוסיפה אמירה בנוגע להתעמרות בפלסטינים ביהודה ושומרון, שעוררה זעם רב בקרב הציבור שהטיח בה ביקורות קשות מאוד.

בריאיון ראשון אחרי האמירה לאופירה אסייג ואדוה דדון, ניסתה מיכאלי להסביר איך הוצאו דבריה מהקשרם, למה היא לא מתכוונת לחזור בה ולמה התגובות הקשות לא מדאיגות אותה: "לא נלחצתי. קוראים תגובה אחת שתיים וזה משעמם. כולם קוראים לי 'עוכרת ישראל' ו'לכי לעזה', איחלו לי מוות מכוער מאוד".

את שלמה עם מה שאמרת?
"בוודאי".

מה היית צריכה את האמירות האלה בגיל 85 באמצע מלחמה?
"ביקשו ממני להתראיין בגלל המחזה שאני מופיעה בו. באותו יום גילה אלמגור הודיעה שהיא פורשת מ-'בצלם', אז השאלה הראשונה ששאלו אותי היא אם גם אני פורשת. אז אמרתי 'למה אני צריכה לפרוש?', קיבלתי חוברת שמתארת דברים שגם ביבי וביידן דיברו עליהם. הפלסטינאים ביהודה ושומרון נרדפים על ידי כהניסטים משיחיים, לא אמרתי מתנחלים - שינו את זה. גם אמרתי בישע ושינו את זה לעזה. דיברתי גם על חטופים ואת זה בכלל השמיטו. השמאלניות שלי פגומה, אמרתי שאומות העולם שדורשים מאיתנו הומניות, בלי הצלב האדום זה לא יקרה".

למה היית צריכה להכניס את יהודה ושומרון?
"כי זה נכון".

המדינה באבל.
"ואני בוכה כל הזמן. אתם חושבים שאני עומדת מנגד, שאני לא בוכה? אתמול הייתי באיכילוב וישבתי לאכול, לידנו ישבו אבא ובן עם כיפות, האבא חיבק ונישק אותי ואמר שהוא כל כך אוהב אותי. ראיתי שלילד יש כוויות ושאלתי אותו מה קרה, הוא ענה שהוא בא מעזה והתחלתי לבכות. אני דור עשירי פה, אל תגידו לי: 'לכי לעזה'".

את מתקנת את האמירה שלך?
"אני מתקנת את ההבנה של האנשים שקראו. דיברתי על בריונות נגד פלסטינאים מיהודה ושומרון. לפחות חמישה עשר כפרים מנסים לפנות אותם, מרביצים להם, שוברים להם ידיים ורגליים. אני מפחדת שתיפתח חזית, זה מה שיביא את זה".

למרות שהאמירה שלה עוררה זעם והיא ספגה לא מעט תגובות קשות, מיכאלי מתייחסת בכאב לפיגוע ביהודה ושומרון לפני שבועיים ואף חושפת קשר לאחד ההרוגים בקרבות בעזה: "זה נורא ואיום. הבן דוד שלי הוא הרב מיכי מרק. הבן שלו נהרג וגם הדוד, זו משפחה שלי מה חושבים שאני מנותקת? אני לא עוכרת ישראל. אני ישראלית פטריוטית שאכפת לה מהמדינה הזאת ומבקשת שאתם תאהבו את המדינה לפחות כמוני ותרצו שיהיה לה עתיד שוויוני".

את חושבת שאפשר להגיד את המילה הומניים על כאלה חיות אדם?
"לא. על כאלה חיות אדם איך אפשר לדבר? יש מישהו מטורף שחושב שהם ראויים לכינוי 'אדם'?".

איך היית רוצה שתתנהל מדינת ישראל לפי דעותייך הפוליטיות?
"שתהיה חתירה לשתי מדינות לשני עמים, שוויון מלא בין האזרחים, שלא יעליבו ערבים שחיים בתוכנו, שלא יישברו ידיים ורגליים של פלסטינאים".

את חוששת שהדעות שלך יפגעו לך בקריירה בעתיד?
"אני לא אקבל פרסומות, לא תזמיני אותי עוד פעם".