מרגלית צנעני, או בשמה המוכר מרגול, חוגגת 50 שנות קריירה אבל חגיגות 50 שנות קריירה הצליחו לגרום למרגלית צנעני, מרגול, לעשות את מה שהיא לא אוהבת לעשות - להיות נוסטלגית בדרכה. "זה מסמן שעברתי דרך. אבל להגיד לך שאני יוצאת מגדרי? לא", אמרה.  "הצלחתי בגלל שפילסתי את דרכי, הופעתי על כל הבמות האפשריות".

 במבט לאחור, מרגול חוזרת לאותו הרגע ששינה לה את הקריירה אחת ולתמיד. "הרגע המכונן ביותר קרה לפני 37-36 שנים, אצל רבקה'לה מיכאלי שהביאה אותי לאולפן כנגד כל הסיכויים", היא סיפרה. "למוחרת, חיי כבר לא היו אותם חיים. עשיתי ריאיון שאחר כך מי שישב לידי לאט-לאט נעלם מהפריים - והוא נשאר רק עליי. אני פשוט הבנתי את הרגע".

50 שנות מרגול (צילום: חדשות 12)
איתי לוי על מרגול: "היא אמיצה מאוד, אין אמנים כאלה במדינה שלנו" | צילום: חדשות 12

מתחילת הדרך בשנות השמונים, מרגול הייתה אומנית פורצת דרך שפתחה דלתות לדורות הבאים של הזמרים והזמרות בזמר הים תיכוני. לכבודה של מרגול - יתארחו כמה זמרים להפקת מקור חגיגית בפסטיבל ראשון לציון שתציין את פועלה של הכוכבת. 

"היא אמיצה מאוד, אין אמנים כאלה במדינה שלנו"

איתי לוי, אחד מהאומנים שישתתף במופע לכבוד פועלה של מרגול, לא היסס לפרגן: "אני לא חושב שיש הרבה אומנים כאלה במדינה שלנו שיש להם אומץ, והיא אמיצה מאוד". חיים משה הוסיף גם הוא: "נפגשנו על הבמה בלהקה של חתונות, הסתכלתי עליה בהערצה".  

אחרי עשרות שירים שהוציאה, מרגול משתפת בשיר אחד שמבחינתה "פוצע" את ליבה בכל פעם כשהיא עולה על הבמה לשיר - חומות חימר. מה שמייחד אותו לדבריה- הוא שיפור מעמד האישה. "מעמד האישה, לכאורה רק השתפר. אם לא היכולות של הנשים עצמן לחיות למרות הדיכוי - אז חומות חימר סוגרות עלייך".

במרוצת השנים, אחד הדברים הכי מרשימים אצל מרגול הוא היכולת להתאושש מרגעי משבר, והיו כמה כאלה במהלך הקריירה. ב-2011 היא הורשעה בסחיטה באיומים של אמרגנה, אסף אטדגי, במריבה על ניהולו של עומר אדם וריצתה חצי שנת עבודות שירות. לפני שש שנים, העבריין אבנר הררי הניח מטען ברכבה, אבל מרגול לא נשברה - ומתכוונת להמשיך לשיר כל עוד היא יכולה. 

"כל עוד אני הולכת זקוף - אני בסדר"

בגיל 74 מרגול עדיין עם יד על הדופק, ביצעה דואט יפהפה עם הראפר טונה. "יש לי תמיד חיבור עם כל החבר'ה האלה, ראפרים, רוקיסטים, תמיד. הקלטנו חזרה, באתי עם מעיל של כיתה י"ב. מה שהקלטנו - ככה זה שודר".

50 שנות מרגול (צילום: חדשות 12)
50 שנות מרגול: "הופעתי על כל הבמות האפשריות" | צילום: חדשות 12

ההופעות שלה ממשיכות להיות סולד אאוט וכשמרגול על הבמה, תמיד יש חגיגה. ומבחינתה - זה לא סוף הקריירה: "כל עוד אני הולכת זקוף, חושבת מהר ועונה מענה לשון - אז אני בסדר. כשזה לא יהיה, אני אדע לסתום".