דווקא בגיל 50, הגיל שבו על פי הספר החיים אמורים להתייצב והשלווה מגיעה, דווקא בשנה הזו, היוצר אביב גפן חווה שורה של טלטלות. אמנם הוא רגיל לחיים משערורייה לשערורייה, אבל עם כל הכבוד לפרידה מאשתו או לאתגר של מכירת 40 אלף כרטיסים לפארק הירקון, האירוע הלבבי הקטלני של אביו, יהונתן גפן, תפס אותו לא מוכן. "אני עדיין לא מעכל את זה, אני עדיין מתנהל בסוג של היסטריה", הוא מעיד. 

אביב גפן
"הוא היה מקריא לי את 'הכבש' עם השיר 'לילה טוב' - ובסוף אני השכבתי אותו"

"הופעתי לפני שבוע בראש הנקרה וראיתי רכבלים עולים ויורדים במשך כל ההופעה, ואמרתי, מה אכפת לי שזה עולה ויורד? -אבא שלי מת", הוא נזכר. "כולם נמצאים פה באופן זמני, כולנו מתים בסוף. הרי בשביל מה השירים? למה אבא אהב את בוב דילן? היו לו אהבות ומאהבות, והופעות, והוא נלחם על דברים. אז אנחנו פה כדי להנציח את הרגע, וכדי שיהיה בסדר באותו הרגע. זה הרגע, תיהנו עכשיו מהמקום הזה".

אלא שליישם זה לא תמיד כל כך פשוט. גפן לא יכול שלא להיזכר בכך שאביו היה צריך לקחת חלק במופע הגדול שלו, זה שלו כל כך ציפה. "כל בוקר, כל לילה, אני מדי פעם, פעם כזה בשעתיים, אומר, רגע, אני בלי אבא כרגע. ואיפה הוא? אני רוצה להתקשר אליו. והדבר הכי טרגי, שהוא היה אמור לסגור את הערב פה", הוא מספר. "הוא היה אמור לעלות בסוף ההופעה, לפני ההדרנים, בהפתעה, הייתי אמור לשכב על מיטה והוא היה מקריא לי את 'הכבש' עם השיר 'לילה טוב' - ובסוף אני השכבתי אותו".

אביב גפן
אביב גפן

ואולם, בצל האובדן שפקד אותו, הגירושים מאשתו, המצב הביטחוני ואיומי הטילים - גפן התכונן לקראת מופע הענק שלו בפארק הירקון. "השבוע נורא מוזר, כי אתה נע בין אובדן לרווח היסטרי. הקהל שהרווחתי והאבא שהפסדתי", הוא אומר.

על אף הנסיבות המקלות, בשום אופן הוא לא היה מוכן לבטל את המופע. הוא מנמק את החלטתו: "פיקוד העורף אישר רשמית את קיום המופע. לבי עם עוטף הדרום, אבל לא יהיה סיכוי לחזור לדבר הזה. אם הייתי עושה היום ביטול - גם באישור פיקוד העורף, זה היה לא יפה, כי יש פה צוות של מאות אנשים שעובדים כבר בזה כל כך הרבה חודשים". הוא מסייג, "עצוב לי על תושבי העוטף. כאלה שפוחדים לבוא, אני מבין אותם לגמרי גם, ואני אפצה אותם עם הופעה".

במופע גפן שר גם את "עכשיו מעונן" - השיר שהפך אותו מהילד המוזר בכיתה לקול של דור שלם. עם זאת, מדובר בשיר שהכאיב לאביו יותר מכל - גם עשרות שנים לאחר שיצא. יהונתן, שהתמכר לאלכוהול אחרי שהתייתם מאם שלדעתו התאבדה ונותר הלום קרב ממלחמת יום כיפור, נעלב מהשיפוטיות של הבן שלו כלפיו, שבמקום לנסות להבין אותו ואת ההתמכרות שלו, "פתח עליו פה" מול מדינה שלמה. בעבר, יהונתן אפילו ביקש מבנו שלא ישיר יותר את השיר הזה. עם זאת, אביב מסביר שאין לו חרטות בנוגע לבחירה לשיר את "עכשיו מעונן" גם לאחר מות אביו. "חונכתי על אומץ, על אמת ועל יושרה. הוא בעצמו גם לא היה נוהג אחרת". 

אביב גפן
אביב גפן

 

זו הייתה שנה לא פשוטה בעבור גפן גם הרבה לפני האובדן. אחרי כמעט 25 שנות זוגיות, הוא ואשתו, שני פרידן, נפרדו לפני כחצי שנה. "לפרידה משני הייתי מוכן, והכנתי גם את הבית לפרידה. זה לא היה יום אחד שרבנו, אלא זה נגמר בצורה הכי יפה שזוגות יכולים, נראה לי, אי פעם להיפרד. אנחנו חברים עד היום, יש לי אליה המון כבוד ואני רוצה לפרגן לה הכי בעולם, שתצמח ותהיה מאושרת ותחיה טוב".

עוד הוא מרחיב על הגירושים: "זוגיות אמורה להיות משהו מאוד משמח ומפרה ואוהב וחומל. מעטים האמיצים שאומרים שלא צריכים לריב ולשבור צלחות כדי לראות שזה לא עובד. לפעמים זה לא עובד וצריכים לבדוק. אני נורא שמח שזה נעשה ככה, עם שיקול דעת ולא באיזו קפריזה".

אביב גפן
"כיף לי. אני עם הילדים שלי"

למרות השנה הקשה למדי, נדמה שאביב שלם עם חיי הרווקות שלו בגיל 50, ואף חי עימם בשלום. "כיף לי. אני עם הילדים שלי ואני שומע מוזיקה ברזילאית מהסבנטיז, ואני כותב ואני מופיע איפה שבא לי, מתי שבא לי. בקרוב אהיה בטור עם בלאקפילד, תהיה עוד עונה לסדרה "שנות הירח" ויש ספר ילדים שלי שעתיד לצאת, "סילברליין". אני עושה המון המון דברים".