יותר מ-100 יוצרי קולנוע חתמו על המכתב הקורא להחרים את קרן יהושע רבינוביץ' לאומנויות, הדורשת מהם להצהיר שלא יפגעו ב"שמה הטוב" של המדינה לטובת מימון ליצירותיהם. 

"קרן רבינוביץ' היא הקרן הראשונה והיחידה בישראל, שהתנדב מרצונה להכניס לחוזיה הצהרת נאמנות ודורשת מכל המתקשר איתה להצהיר ולהתחייב בפומבי שהוא אזרח צייתן, כתנאי לקבלת תמיכה", נכתב בגילוי הדעת שעליו חתמו בין היתר שלומי אלקבץ, ניר ברגמן, הדס בן ארויה, הגר בן אשר, שירה גפן, תומר היימן, מיכל ויניק, מאור זגורי, עילית זקצר, מייסלון חמוד, חגי לוי, נדב לפיד, גיא נתיב, יוסף סידר, ארי פולמן, ערן קולירין, דקלה קידר, אתגר קרת, ארז תדמור ועוד רבים.

אתגר קרת (צילום: חדשות 12)
אתגר קרת | צילום: חדשות 12

לקראת מועד ההגשה לקרן, קראו היוצרים: "אין אנו באים להכפיש את שמה של הקרן או להטיל בה דופי. עולם הקולנוע הוא קטן, אמצעי המימון בו דלים ויש אנשים שנאלצו להסכים עם התקדים המסוכן הזה. עם זאת, אנחנו במציאות חדשה, של משטר שנחוש, וגם מסוגל הפעם, לקדם פגיעה מהותית בתחומים קריטיים. שר התרבות החדש אף הצהיר שיילך בעקבות יוזמת הקרן ולדרוש הצהרה דומה. אם לא נאמר עכשיו בפשטות 'לא', נחמיץ את המועד האחרון לשינוי". 

"אנחנו לא מוכנים שיחתימו אותנו על התחייבות שלא לעבור על חוקי המדינה ביצירותינו", נכתב. "לא מפני שאנחנו מבקשים לעבור על החוק, אלא מפני שאנחנו לא מוכנים שפקידים יהפכו אנשים ל'חשודים מיידיים', רק מפני שאולי הם משתייכים למחנה פוליטי שונה משלהם. אנחנו מאמינים בזכויות אזרח ובחופש הביטוי, לכל המגזרים והדעות השונות בחברה. לפיכך, אנו מבקשים מכל אחיותינו ואחינו יוצרות ויוצרי הקולנוע והטלוויזיה, מכל גווני החברה
ומכל המגזרים - להימנע מההגשה הקרובה לקרן רבינוביץ'. נאחנו מקווים להיכנס לדיאלוג על מנת לבטל את הנספחים המבישים". 

ארי פולמן על הסרט המצוייר של אנה פרנק (צילום: אולפן שישי, חדשות 12)
ארי פולמן | צילום: אולפן שישי, חדשות 12מקרן רבינוביץ' נמסר בתגובה: "תיקון מס' 40 לחוק יסודות התקציב נחקק ב-2011, וקובע סנקציות חריפות של המדינה נגד כופים נתמכים על ידה שעוברים על אחד מהסעיפים הבאים: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל". 

"לפני שבע שנים, במהלך עדכון שגרתי של הסכם ההשקעה של הקרן בהפקת סרטים, עלה עניין חוק זה", נכתב. "הסכם ההשקעה של הקרן מפרט מספר חוקים להם מחויבת הקרן, וכהגנה עליה מפני סנקציות ממלכתיות, מחייב גם את המפיקים שבסרטיהם היא משקיעה. הכללת חוק בהסכם לא הייתה מהלך פוליטי, לקרן אין עמדה פוליטית ביחס לחוק או להוראותיו. החלטות הקרן מתקבלות על בסיס אומנותי ותו לא". 

עוד הוסיפו: "מאז הכללת ההתייחסות לחוק בהסכמי הקרן קיבלנו אלפי בקשות לתמיכה, ומתוכן לא נפסל אף סרט על רקע סעיפי החוק. נמשיך לבחון כל בקשת תמיכה באופן ענייני, תוך שמירה על פתיחות לכל מגזר בחברה הישראלית. לאחרונה יש יוצרים ישראלים שמתוך עמדתם הפוליטית, או חלילה מתוך מניעים פסולים אחרים, הפכה את קרן רבינוביץ' למטרה לתקיפה בהקשר זה. אנו פוסלים מכל וכל גישה הרסנית ומזיקה זו, שעלולה להביא, בסופו של דבר לנזקים עצומים לקולנוע הישראלי בכללותו".