מארק מניו זילנד ביקש מתוכנת הצ'אטבוט ChatGPT המסעירה את העולם בעת האחרונה להפיק שיר שכתוב "בסגנון המוזיקה של ניק קייב". לאחר מכן, הוא שלח אותו לזמר והיוצר, שמתח על כך ביקורת אתמול (שני) בניוזלטר האישי שבו הוא משיב על שאלות של מעריצים. לדברי קייב, השיר היומרני הוא לא פחות מ"בולשיט" ו"לעג גרוטסקי למה שאמור להיות אנושי".

תוכנת הבינה המלאכותית המדוברת בימים אלה, פרי פיתוחה של חברת OpenAI, משמשת כמחולל טקסטים בגרסה חדשה ופתוחה של מודל שפה. בין השאר, היא יכולה לנסות לחקות סגנון אומנותי של יוצרים שונים, כפי שמארק ביקש ממנה לעשות. מלא בדימויים תנ"כיים אפלים, השיר שנכתב באמצעות התוכנה כלל את הפזמון: "אני החוטא, אני הקדוש / אני החושך, אני האור / אני הצייד, אני הטרף / אני השטן, אני המושיע".

המעריץ ביקש את חוות דעתו של קייב על הטקסט, שטען כי "עשרות מעריצים, רובם חשים בסוג של יראה אלגוריתמית" שלחו לו שירים שהופקו באמצעות התוכנה. "די לומר שאני לא מתלהב באותה המידה מהטכנולוגיה הזו", כתב האומן, "אני מבין ש-ChatGPT נמצא בחיתוליו, אבל אולי זו האימה המתהווה של בינה מלאכותית. היא לנצח תהיה בחיתוליה משום שתמיד יהיה לה עוד מעבר, והכיוון הוא תמיד קדימה, תמיד מהר יותר".

ניק קייב 2020 (צילום: יחסי ציבור)
כתיבת שירים - "עסק של דם וקרביים". קייב | צילום: יחסי ציבור

"לעולם לא נוכל להחזיר את המצב לאחור או להאט אותו, זאת מפני שאולי הוא מניע אותנו לעבר עתיד אוטופי, או להרס מוחלט שלנו. מי יכול לקבוע מה משתי האפשרויות האלה נכון? אם לשפוט לפי השיר הזה שנכתב 'בסגנון של ניק קייב', זה לא נראה טוב, מארק. האפוקליפסה בדרך. השיר הזה גרוע". בתוך כך, קייב טען כי התוכנה היא תרגיל בשכפול בדומה לפרודיה: "כתיבת שיר טוב היא לא חיקוי או שכפול, להפך". בהתייחס למנוע הבינה המלאכותית וליישומים דומים לו, אמר קייב כי מדובר ב"אקט של רצח עצמי שהורס את כל מה שהאדם שאף ליצור בעבר. ההברקות עוצרות הנשימה הן שמזניקות את האומן מעבר לגבולות של מה שהוא או היא מכירים את עצמם".

קייב, הידוע בטקסטים הנוגעים לתפיסתו את משמעות החיים, לא בחל במילים וכתב כי מדובר ב"חלק מהמאבק היצירתי האותנטי": "זה העימות עם הפגיעות של האדם והמסוכנות שלו. זה המעשה האומנותי שמסעיר את לב המאזין, אשר מזהה בתוך השיר את המאבק והסבל העצמיים שלו". 

ניק קייב (צילום: אורית פניני, יחסי ציבור)
ניק קייב בהופעה בארץ, ארכיון | צילום: אורית פניני, יחסי ציבור

הזמר האוסטרלי בן ה-65, שעובד בימים אלה על אלבום חדש עם להקתו ה"בד סידס", הבהיר: "זה אולי נשמע כאילו אני לוקח את כל זה יותר מדי באופן אישי, אבל אני מחבר שעסוק ברגע זה ממש בכתיבת שירים. זה עסק של דם וקרביים כאן ליד השולחן שלי, שדורש ממני משהו כדי ליזום רעיון חדש ומרענן. זה דורש את האנושיות שלי". לבסוף, הוא הודה למארק על השיתוף - אבל: "עם כל הכבוד והאהבה שבעולם, השיר הזה הוא בולשיט. לעג גרוטסקי למה שאמור להיות אנושי".

תוכנת הבינה המלאכותית ChatGPT מדאיגה בעיקר מוסדות הוראה בעולם בשל יכולתה להתחמק מכלים לזיהוי גניבה ספרותית. באוניברסיטה באוסטרליה זוהו לאחרונה בוטים בכמעט חמישית מהבדיקות, מה שעורר את החשש כי נעשה שימוש נרחב בבינה מלאכותית כדי לרמות בבחינות.