פוליטיקאים הולכים ובאים, אבל נראה שטוביה צפיר נשאר תמיד. צחקנו מהחיקויים שלו עוד ב"ניקוי ראש", ב"החרצופים" וב"סיבה למסיבה". בקולנוע התרגלנו לראות אותו בתפקידים בלתי נשכחים ב"גבעת חלפון", ב"צ'רלי וחצי", ב"חגיגה בסנוקר וב"הלהקה".

טוביה צפיר (צילום: n12)
טוביה צפיר | צילום: n12

כשמאחוריו רפרטואר כה רחב יריעה, מתבקש שקשה יהיה לבקש ממנו לבחור מהו רגע השיא שלו מבחינתו. הוא נזכר ב-1985, כשעשה מופע של איש אחד. "יש געגוע לרגע הזה, כי הייתה ממשלת אחדות בלית ברירה. עשיתי 'עם אחד, שיר אחד', חיקיתי גם את רבין, פרס, שמיר, דוד לוי ואריק שרון - כולם היו שם. זה היה פרויקט די מגלומני - עשר דמויות, בן אדם אחד עושה", הוא משחזר. "אחרי זה - אמרו לי: 'בשביל זה המציאו את הטלוויזיה'".

הפריצה הגדולה שלו הייתה לפני כמעט יותר מ-50 שנה, ומאז הצליח להמציא את עצמו כמה פעמים, כל פעם מחדש, עם דמויות כמו סבא טוביה ועם הסדרה "סברי מרנן", שעד היום לא יורדת מהמסכים, ונדמה שמייצגת את החברה הישראלית בכללותה, על כל גווניה.

טוביה צפיר (צילום: n12)
טוביה צפיר | צילום: n12

צפיר מודע שלצד הקריירה הענפה שבנה בזכות החיקויים המצויינים, נלוו לחלקם גם ביקורת, כמו למשל החיקוי שלו לדוד לוי. כשנשאל כיצד הוא מרגיש ביחס לביקורת, הוא עונה בכנות: "אני אוהב את דוד לוי, ואם פגעתי בו אז אני מבקש ממנו מפה סליחה. הנה, אני מישיר מבט למצלמה". הוא מוסיף, "אבל הוא היה פוליטיקאי, וכל פוליטיקאי הוא בר חיקוי. אם הוא במשחק... אלו חוקי המשחק. ועדיין, אני מבין שזה נשמע לא טוב, לא פוליטיקלי קורקט. דברים שיכולנו להגיד אז, לא היינו אומרים היום".

הוא מגדיר את עצמו כיום כמי שמעורב במתרחש בפוליטיקה וכמי שעוקב אחר החדשות על בסיס יומי. זה לא מקרי, איפוא, שדמותו של ביבי כה מזוהה עימו. לדבריו, מההתחלה הוא הבין שיש משהו מאוד בר-חיקוי אצל ביבי. הוא מנסה לשים את האצבע על המרכיב הזה, שהופך את ביבי לכה בר-חיקוי: "אצל ביבי זה ברור לגמרי, הוא לא מסתיר את האגו שלו, הזחיחות. הוא חושב את עצמו שהוא משהו".

צפיר מספר שאם יכול היה לפגוש את ביבי היום, היה אומר לו: "לאן נעלמת?". הוא מסביר, "ה'לאן נעלמת' הזה שאני רוצה להגיד לביבי, מגיע כי אני רואה מה הוא אמר לפני עשר שנים, על מערכת המשפט, אני רואה את ביבי שהתנהג כראש ממשלה אחראי. דמות שאפשר להיאחז בה ולקוות שהיא תוציא אותנו מהבוץ הזה. הייתי אומר לו, תחזור להיות הביבי ההוא".

טוביה צפיר (צילום: n12)
טוביה צפיר | צילום: n12

מי שליוותה אותו לאורך כל שנות הקריירה היא יעל, אישתו. הם הכירו כבר כשהיו בכיתה ו' ומאז לא נפרדו. יש להם שלושה ילדים, כשרק אחד מהם, הבמאי יואב צפיר, בחר להמשיך את דרכו של אביו בתחום הבידור והטלוויזיה. יעל הייתה כל השנים המנהלת של טוביה - יחד בבית, יחד בעבודה. עכשיו, גם יחד, הם מתמודדים עם המחלה של יעל. "בשנתיים האחרונות יעל סובלת ממחלה בשם פי-אס-פי. צריך להיזהר כי הזיכרון שלה התחדד ורק נהיה טוב יותר. היא לא מורידה את החיוך מהפנים", אומר צפיר באופטימיות שאימץ מאישתו. "היא נהדרת, היא תמיד הייתה הסטנדאפיסטית של המשפחה", הוא מעיד.

טוביה צפיר (צילום: n12)
טוביה צפיר | צילום: n12