מועצת פרדס חנה כרכור ביטלה היום (רביעי) את הקרנתו של הסרט "H2 מעבדת השליטה" במרכז פיס בעיר כרכור, בעקבות מכתב שהגיע מארגון הימין "בצלמו". הסרט, שביימו נועם שיזף ועידית אברהמי, הוקרן בפסטיבל דוקאביב האחרון, יעלה בחודש הבא ב-HOT8 ומועמד לפרס פורום היוצרים ופורום מבקרי הקולנוע. 

במכתב שנשלח לראש המועצה על ידי שי גליק, העומד בראש "בצלמו", שאף ארגן את ההפגנה מול תיאטרון יפו שהקרין את הסרט "פארחה", נכתב: "הגיעו אלינו פניות ציבור על כך שבבית הפיס יעלה סרט המשמיץ את חיילי צה"ל וטוען שהם עושים ניסויים בבני אדם. לאחר הסרט יתקיים אף מפגש בנושא הכיבוש והממשלה החדשה, יחד עם יוצר הסרט נועם שיזף שהוא סרבן שירות ואף ישב על כך בכלא בגאווה". בעקבות המכתב, הנהלת הפיס "נבהלה" והחליטה לבטל את האירוע שהיה אמור להתקיים בשישי. 

"מדהים בעינינו שמי שעוד לא ראו את הסרט כבר מצנזרים אותו בעקבות מכתב מאיש ימין קיצוני, שבספק אם גם ראה את הסרט בעצמו", מסרו היוצרים שיזף ואברהמי. "המציאות בשטחים היא הדבר הכי חשוב לכל אזרח ואזרחית בארץ, והניסיון להסתיר אותה מלמד על הכיוון שאליו אנחנו צועדים. אנחנו קוראים לכולם לא לעצום עיניים, לראות את הסרט ולשפוט בעצמם". 

ממועצת פרדס חנה כרכור נמסר כי "לאור רגישות התכנים והמחלוקות הציבוריות עליהן, הועברה הנחיה להוציא את מבני הציבור מהמחלוקת הציבורית בנושא. יש מקום במרחב שלנו לקיים את השיח שעולה מהסרט אך יש לעשות זאת ללא שימוש במבנים המיועדים לציבור כולו או שמכילים תוכן שעלול לפגוע בחלקים מהציבור. עמדת הגורמים המקצועיים נכונה לאור הסיטואציה המורכבת אך אין בה כהוא זה בהבעת עמדה בעד או נגד כנגד תכני סרט זה או אחרים העוסקים בנושאים המדוברים".

שי גליק מסר: "מברך על ההחלטה לבטל את הקרנה הסרט והאירוע. מרכזי פיס אמורים לשמש מקום ניטרלי ולא במה למאבק בכיבוש או השמצת חיילי צה"ל. נמשיך לפעול בכל תוקף שלא לתת במה ציבורית למי שפוגע בחיילי צה"ל או תומך בחרם על ישראל".

מפורום היוצרים הדוקומנטריים נמסר: "הרוח הנושבת אינה מבשרת טובות, החשש הוא לא רק מפסילה או ביטול תקצוב למוסדות ויוצרים שבוחרים שלא ליישר קו עם תפיסת עולם מסוימת, אלא בעיקר מרוח המפקד. מהפחד להרגיז או לעצבן מישהו, מהחשש לעורר סערה וככה בדיוק מתגנבים אלינו ימים אפלים. נלחמנו בעבר ונמשיך ונילחם לטובת יצירה חופשית, אמנות פוליטית מכל צד ראוי לה להיות חלק מהדיון הציבורי".