לקראת יום העברית תשפ"ג וסוף השנה האזרחית, הזמינה האקדמיה ללשון העברית את הציבור הישראלי לבחור את מילת השנה מתוך תשע אפשרויות שהועמדו להצבעה באתר האקדמיה. בהצבעה השתתפו אלפים – והם הכריעו כי מילת השנה מבחינתם היא בולען.

בולענים – סיקור N12:

"מילה זו החלה לשמש ככל הידוע בשנות ה־60 של המאה הקודמת כחלופה למילה הלועזית 'דוֹלִינָה', מרוסית, ובאה במקום המונח בַּלּוּעָה", מסבירים באקדמיה. "בולען הוא בור גדול ממדים שנוצר בעקבות המסה של השכבה התת־קרקעית והתמוטטות פני הקרקע לתוך החלל שנוצר. משנות ה־70 התופעה מוכרת באזור ים המלח, שם מומסות שכבות המלח התת־קרקעיות בעקבות נסיגת מי הים".

בולענים כידוע נפערים גם בכבישים ובמקומות אחרים שבהם יש אי־יציבות מתחת לפני הקרקע והם מסכנים חיי אדם. ואכן, בשנה האחרונה דווחנו על כמה מקרים שבהם הטרידו בולענים את מנוחתם של הנהגים – ובראשם הבולען במחלף השלום בתל אביב, שנפער לעומק 15 מטרים וגרם לחסימת ענק באחת הדרכים המרכזיות במדינה.

בתוך כך, על המקום הראשון התחרו שתי מילים: בולען ומשילות. למקום השלישי הגיעה המילה הזיה. המילים האחרות שהוצעו היו חמלה, אקלים, מגדר, הביטוי "על מלא", ששמענו פעמים רבות בהקשר הפוליטי "ממשלת ימין על מלא", רוגלה – ומשכנתה (בה"א ולא באל"ף). בשנה שעברה זכתה המילה טרלול בתואר מילת השנה, ובשנה הקודמת לה הגיעה המילה מטוש למקום הראשון בתום השנה הראשונה למגפת הקורונה – שבה התוודע הציבור למונח שעד אז היה ידוע בעיקר לצוותים הרפואיים.

פרט לכך, במלאת מאה למותו של מחיה השפה העברית אליעזר בן־יהודה, האקדמיה מזמינה את הציבור לבחור את החידוש האהוב של בן־יהודה. ההצבעה נמשכת באתר האקדמיה, והחידוש האהוב שייבחר יתפרסם ביום העברית שייערך ב־12 בינואר 2023.