פסטיבל הג'אז בים האדום חוזר בסוף השבוע הקרוב (12-10 בנובמבר) לנמל אילת עם הופעות של אומנים רבים מהארץ ומהעולם - בניצוחו של המוזיקאי יוסי פיין, המנהל האומנותי של הפסטיבל. בין הרגעים המצופים: מופע האיחוד הפותח של הפסטיבל בהובלת הרכב הסופר גרופ הישראלי Third World Love אחרי כמעט עשור של היעדרות מהבמות.

ההרכב המוערך, שכולל את החצוצרן אבישי כהן, המתופף דניאל פרידמן, הפסנתרן יונתן אבישי והבסיסט עומר אביטל, יצק את היסודות לסאונד הג'אז הישראלי שקנה לו אוהדים ברחבי העולם וקירב דורות של אוהדים חדשים לזרם המוזיקלי בארץ. כל צלע ברביעייה פיתח קריירת סולו במקביל לעבודת ההרכב, מה שרק הגדיל את הביקוש לראות את כולם יחד שוב על במה אחת. "התחושה נהדרת, אנחנו מתרגשים וסקרנים", סיפרו חברי ההרכב. "המון זמן לא ניגנו יחד אז המוזיקה באצבעות אבל אנחנו נרגשים לחוש את זה על הבמה ועם הקהל בעיקר. עברו 20 שנה מאז התקליט הראשון, זה סוג של איחוד. סגירת מעגל ופתיחת מעגל, הכול ביחד".

כך זה נראה לפני עשור:

כמיטב המסורת, בחגיגת הג'אז ייקחו חלק שמות מוכרים במוזיקה הישראלית, ובהם רביד פלוטניק, גידי גוב שיארח את אלון אולארצ'יק, והסקסופוניסט אלי דג'יברי, לצד אומנים פורצים שמרעננים את הסצנה המקומית, ובהם אורית טשומה ושלישיית עופר מזרחי. גם יוסי פיין בעצמו והסופר גרופ יארחו את נונו, נטע ברזילי, אקו וכהן במופע חוצה ז'אנרים של ג'אז, היפ הופ וספוקן וורד. פרט לכך, אחרי שנתיים של קורונה, המתכונת הבין-לאומית של הפסטיבל מתחדשת גם היא וניתנת במה לאומנים מחו"ל – ובהם ג'ייקוב קולייר הלונדוני, זוכה חמישה פרסי גראמי, שמגיע לארץ בעיצומו של סיבוב הופעות עולמי. קורי הנרי האמריקני ינחת גם הוא בפסטיבל ויעלה מופע טריו שמחבר ג'אז עם נשמה.