אבל בעולם המוזיקה הישראלי: המוזיקאי, הגיטריסט, הפזמונאי והזמר יצחק קלפטר נפטר הערב (חמישי) בגיל 72, אחרי שנים שבהן התמודד עם מחלת ריאות כרונית. קלפטר נחשב לאחד מהיוצרים החשובים והמשפיעים ביותר במוזיקה הישראלית והיה שותף לכמה מתחנות התרבות המשמעותיות בארץ. הוא הותיר אחריו בן בשם אוריה. מועד הלווייתו טרם פורסם. 

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספד לו וכתב: "יצחק קלפטר, צ׳רצ׳יל, נוף הנעורים של רבים מאתנו, כוכב 'כוורת' ומלך הגיטרה, מלחין וכותב מחונן. קולו ומנגינותיו ילוו אותנו לתמיד. יהי זכרו ברוך".

שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לו: "עצב עמוק על מותו של יצחק קלפטר, שהיה ויהיה תמיד חלק מרכזי מהפסקול הישראלי. קלפטר היה מוזיקאי ויוצר מחונן והצלילים שיצר היו צליל מכוון הישר אל תוך ליבם של המוני ישראלים, צלילים שישארו גם אחרי לכתו. משתתף בצער קרוביו וחבריו, יהי זכרו ברוך". 

ראש הממשלה יאיר לפיד צייץ בטוויטר: "סע לשלום קלפטר, ותודה גדולה על הפסקול המופלא שהשארת לנו".

הזמר והיוצר טל סונדק, שעשה עם קלפטר את השיר האחרון שהוציא סיפר ל-N12: "בתקופה האחרונה הוא סיפר לי שהוא בסדר גמור. הוא היה יוצר כל כך חשוב, כל כך מיוחד, אבדה גדולה. אני לא מאמין שאת השיר האחרון הוא עשה איתי".

קלפטר נולד בחיפה ב-31 במרץ 1950. כבר כשהיה בן 15 הקים את להקתו הראשונה, "הצ'רצ'ילים", שבה היו חברים גם מיקי גבריאלוב וחיים רומנו. עם גיוסו לצה"ל תחילה שירת בחיל השריון ובהמשך עבר ללהקת גייסות שריון. במקביל ניגן בלהקת "הסגנונות", שהפכה ברבות הימים ל"צ'רצ'ילים". 

עם שחרורו מהצבא הוא ניגן במספר הקלטות מוזיקליות ואף עיבד שירים לאלבומו של אריק אינשטיין, "יסמין". ב-1971 הצטרף ללהקת "אחרית הימים" וניגן במסגרתה בין היתר את סולו הגיטרה של השיר "העץ הוא גבוה" שהוכתר כעבור עשרות שנים לסולו הגיטרה הטוב ביותר בתולדות המוסיקה הישראלית הפופולארית.

מהפריצה בלהקת "כוורת" ועד "צליל מכוון"

הזינוק הגדול בקריירה של קלפטר הגיע בשנת 1973, כשהצטרף ללהקת "כוורת" שמבחינות רבות חוללה מהפכה של ממש במוזיקה הישראלית. במסגרת חברותו בלהקה הוא לקח חלק בהלחנת השירים "יו יה", "ככה היא באמצע", "טנגו צפרדעים", "לך ספר לסבתא" ואף הלחין לבדו את השירים "היא כל כך יפה" ו"שיר הטמבל".

לאחר פירוקה של כוורת נקלע קלפטר לתקופה כלכלית קשה, והוא אף נקלע לקשיים משפטיים ואיבד את ביתו. המצב השתנה בשנת 1978, כשקלפטר הצטרף לצוות המופע "שיחות סלון" בהובלת יהונתן גפן. במסגרת המופע הזה הלחין קלפטר את "שיר אהבה בדואי", "אי ירוק בים", "עד עולם אחכה" והנעימה "תמונה" המשמשת עד היום אות הפתיחה של תכנית המוסיקה "ארבע אחרי הצהרים" בגלי צה"ל (דה בה דה).

בהמשך הוא הלחין שירים נוספים של יהונתן גפן כמו "לוקח ת'זמן" ו"אני אוהב" שהולחן לאלבום הילדים "הכבש השישה עשר". בשנת 1979 הוא הקים את השלישייה "צליל מכוון" יחד עם שם טוב לוי ושלמה יידוב.

חלם בכלל להיות חשמלאי. קלפטר, ארכיון (צילום: חדשות 2)
יצחק קלפטר ז"ל בצעירותו | צילום: חדשות 2

בשנות ה-80 התמקד קלפטר בקריירת הסולו שלו עם להיטים כמו "האהבה שלי היא לא האהבה שלו", אבל הקפיד גם לשתף פעולה עם אמנים אחרים כמו גלי עטרי, רבקה זהר, אריק סיני ואריק אינשטיין שהוציא עימו את האלבום המשותף "שביר".

בשנת 2000 התגלה גידול בראשו של קלפטר, ולשם כך החליטו חברי להקת "כוורת" להתאחד פעם נוספת ולגייס כספים למען הניתוח שקלפטר הזדקק לו. הניתוח עבר בהצלחה וקלפטר שב להופיע. ב-2008 הוא אף הוציא אלבום חדש, "קצת דיפלומט", ובאותה שנה הוא זכה בפרס מפעל חיים מטעם אקו"ם.

בשנת 2013 הצליח קלפטר לרגש יותר מ-100 אלף ישראלים כשביצע בקולו את שירו "צליל מכוון" במהלך סיבוב האיחוד האחרון של להקת "כוורת". בכל אחד מחמשת מופעי האיחוד קם הקהל הגדול על רגליו ומחא לקלפטר מחיאות כפיים סוערות במשך דקה ארוכה. באותה שנה שיתף פעולה עם הדג נחש כשהוציאו את השיר "יום שישי". 

במאי השנה יצא השיר האחרון שלו, "טל על פרחי הזמן", שיתוף פעולה בינו לבין טל סונדק. בספטמבר האחרון יצא לאור ספרו הראשון "צליל מכוון", שכולל 42 שירים נבחרים מהרפרטואר שלו.