"כל החיים שלך ייחשפו בסרט. לא מדובר במטפורה, אלא בזיכרון": בגיל 75 הבמאי סטיבן ספילברג מרגיש מספיק בוגר כדי לחזור לילדות ולספר באופן נפלא את סיפור חייו. בפעם הראשונה ב-50 שנות קריירה, הוא יצר את סרט ההתבגרות האוטוביוגרפי "פייבלמנים", המבוסס על ילדותו במשפחה יהודית אמריקנית. מדובר בשיר אהבה לקולנוע, יצירה קסומה על ילד שרואה סרט לראשונה בגיל 6 - ומתמכר מיד. "העלילה כל הזמן החזירה אותי לזיכרונות אמיתיים ויצרה מחדש דברים שבאמת קרו לי ושחזרה אותם על המסך מולי", אמר ספילברג על הסרט. "אני חייב להגיד שזו הייתה חוויה מוזרה ביותר, מעולם לא חוויתי משהו כזה לפני כן".

ננסי ספילברג, אחותו הקטנה של הבמאי האגדי, הוצפה בזיכרונות מבית במהלך הצפייה בסרט וסיפרה בריאיון: "זה היה מטלטל מאוד עבורי, כי בשבילי זה ממש כמו רכבת הרים רגשית גדולה. אני מניחה שזה כמו טיפול במובן מסוים רק שהוא בחינם. כשנשאלה מה דעתה בקשר לדמות שלה אמרה: "לא היו לי מספיק שורות".

ספילברג הקרין את הסרט לשלוש אחיותיו כשכל אחת יושבת בחדר אחר, וכולן בכו באותו הרגע. "הסצנה של הגירושים, האמת היא שאפילו קשה לי לדבר על זה כי פשוט - ילדים אף פעם לא ממש מתגברים על גירושים". גיבורת הסרט היא אימו של ספילברג, אותה מגלמת מישל ויליאמס, אישה חופשייה, משוחררת ומעט פרועה. "כולנו גדלנו קצת משוגעים", אמרה ננסי על הדמות של אימה, "אני גאה במשפחה שלי. אנחנו לא חריגים". בסרט מסופר כי האמא במשפחה קנתה קוף, על כך אמרה ננסי: "לא כולם גדלים עם קוף? זה קצת מוזר, אני מודה".

השבוע ערכה השלוחה הישראלית של המשפחה הקרנה בסינמה סיטי לקרובים ולחברים של הבמאי המצליח בעולם. ג'סי כץ, אחייניתו של ספילברג, עברה לגור בישראל. סבתא שלה, אמא של ספילברג, הייתה האדם הקרוב אליה בעולם עד שנפטרה לפני חמש שנים - בעוד התמונה שלה מניפה אצבע משולשת עדיין משמשת כשומר המסך שלה בטלפון הנייד. "אם זה לא מסכם את הסרט בתמונה אחת, אני לא יודעת מה כן", אמרה ג'סי.

עוד בסרט, ספילברג הנער מתמודד עם אלימות בבית הספר על רקע אנטישמי. הבמאי משתף בימים אלה כי היהדות היא חלק משמעותי ב"פייבלמנים": "רציתי לספר את הסיפור הזה שהעלה אצלי הרבה מודעות לאנטישמיות, אשר הובילה לסרטים נוספים על אנטישמיות שביימתי בחיי".

לאחיך יש תזמון מושלם עם יציאת הסרט מיד לאחר פרשת קניה ווסט. האם היצירה הופכת לחשובה יותר עכשיו?

"הסרט קריטי. לפני פרשת קניה ווסט המצב נהיה חמור יותר ויותר, הם נוראים. עברנו יותר מזה, השכנים נהגו לעמוד בחצר ולצעוק שהספילברגים הם יהודים מלוכלכים", השיבה ננסי.