סערת הסרט "פארחה": שר האוצר אביגדור ליברמן הנחה היום (רביעי) את הדרג המקצועי במשרדו לפעול לשלילת התקציב לתיאטרון אלסראיא שביפו, שבחר להקרין את הסרט הירדני "פארחה". הסרט, שצפוי לעלות לנטפליקס החל ממחר, כולל סצינה שבה נראים לוחמים יהודים במדי צה"ל, רוצחים בדם קר משפחה שלמה ובתוכה תינוק. 

אחרי שארגון "בצלמו" פנה לשרים והודיע להם על קיום האירוע, מסר ליברמן: "הזוי מבחינתי שחברת נטפליקס בחרה להעלות אצלה סרט שכל מטרתו הוא לייצור מצג שווא מסית נגד חיילי צה"ל, אך בחירה של מוסד תרבות מתקוצב על ידי מדינת ישראל להקרין את הסרט הנ"ל, היא כבר החלטה בלתי מתקבלת על הדעת שדורש לנקוט את כלל הצעדים האפשריים - לרבות שלילת תקציבים מאותו מוסד במטרה עוד למנוע את הקרנת הסרט או סרטים דומים". 

עוד הוסיף: "מדינת ישראל היא מקום להצגת יצירות ישראליות ובין לאומית, אך בטח לא מקום להכפיש את חיילי צה"ל וכוחות הביטחון שפועלים לילות כימים כדי להגן ולשמור על כלל האזרחים והתושבים שחיים בה". 

שר התרבות חילי טרופר מסר: "ההחלטה של תיאטרון הנתמך בישראל להקרין סרט שעל פי הדיווחים כולל עלילות שווא כלפי חיילי צה"ל ומתאר טבח של משפחה תוך השוואה להתנהגות הנאצים בשואה, היא מקוממת במיוחד. העובדה שתיאטרון ישראלי נותן במה לשקרים ולעלילות היא חרפה. אני קורא להנהלת התיאטרון לחזור בה מההחלטה להקרין סרט זה". טרופר קרא לליברמן לבחון את הסוגייה. 

הסרט "פארחה" (צילום: מתוך טריילר הסרט "פארחה")
מתוך הסרט "פארחה" | צילום: מתוך טריילר הסרט "פארחה"

הסרט של הבמאית הירדנית דארין סלאם אף נבחר לייצג את ירדן בתחרות המקדימה לפרס האוסקר. לטענתה של סלאם, הסרט מבוסס על סיפור אמיתי ששמעה אימה. במרכזה של הסרט סיפורה של נערה פלסטינית בת 14, שאביה, כדי לגונן עליה מפני ההפצצות הישראליות על הכפר שבו הם מתגוררים, נועל אותה במרתף על מנת לשמור עליה. 

בנטפליקס בחרו שלא להגיב להודעה. תגובת תיאטרון אלסראיא טרם התקבלה, ולכשתתקבל היא תפורסם מיד.