"זאת פעם ראשונה שאני נקלעת לסערה כזאת, לא הייתה לי כל כוונה לייצר פרובוקציה", כך סיפרה הזמרת יובל דיין בריאיון הערב (שבת) ל"חדשות סוף השבוע" - לראשונה מאז הסערה שעוררה אי-לחיצת היד לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן. "נכנסתי לרכב, פתאום אני רואה - הטלפון שלי מלא בהודעות ובשאלות".

סיקור N12 בנושא:

לדבריה, תהליך החזרה בתשובה לפני כשנתיים החל גם כדי לשמור עליה מהלחצים ומהחשיפה שלה כזמרת מצליחה. על הביקורת היא אמרה: "המסקנה שלי מהאירוע הזה היא שמי שבחר לייצר את האנרגיה הקשה. זה פשוט אנשים שהם עברייני מקלדת. תדע לך שזו אלימות לכל דבר".

בדיעבד, היית לוחצת לנשיא את היד?

"לא".

כי?

"בגלל שזה לא הדיון בכלל. הדיון הוא מתי אנחנו, כמדינת ישראל, איבדנו את זה. מתי איבדנו את היכולת להכיל בן-אדם שחושב אחרת מאיתנו? אני לא אומרת להסכים. אני לא אומרת להסכים בכלל, אבל אני אומרת להכיל. כשזה מגיע לשיח אלים ואגרסיבי, אני חושבת שזאת נורת אזהרה מאוד מאוד משמעותית לכולנו".

ביקור ביידן (צילום: לע"מ)
יובל דיין באירוע עם ג'ו ביידן | צילום: לע"מ

 בריאיון היא שחזרה: "בהתחלה יצאה הודעה שהוא מבקש בעצמו שלא לגעת בו. אמרתי 'תודה רבה, מדהים, בידי שמיים'. באמת עקבתי אחרי המסלול שלו וראיתי שזה קצת משתנה ומתקרב יותר. אמרתי 'יובל, מחר את מגיעה לבית הנשיא, את מודיעה לכל דבר שזז לא תתאפשר לחיצת יד'. לא ממקום מתריס".

"קרתה הסיטואציה, הגענו לרגע הזה", היא הוסיפה. "כשאתה לוחץ יד לבן-אדם, מה אתה בעצם מנסה להעביר לו? אתה מנסה להעביר לו 'אני מעריך אותך. אני מודה לך'. כשאנחנו צופים בסרטון של איך אני הגבתי בעת התקרית, רואים בחורה שעושה את הפעולה הזאת, ככה, שלוש פעמים - שלוש פעמים של קידה בפני האדם, מה שנקרא, החשוב בעולם".

ביידן בן שמונים, בסדר? יש לו הרבה דברים על הראש אז לא בטוח שהוא זוכר בדיוק שהראו לו שיובל דיין שומרת נגיעה

"כן, נכון".

שמירת הנגיעה, להבנתי, קשורה לאיזה משהו של צניעות ומיניות אולי, כן? במקרה הזה הוא בא ללחוץ יד מתוך כבוד. אז אני שואל האם בראש שלך את באותו רגע אומרת "או-קיי, הוא בא ללחוץ"...

"בשפה שלי, להביע כבוד לגבר שהוא לא בעלי, שיגיע בעזרת השם, זה ככה, בקידה. זו השפה שלי. וכשהושטה אליי ידו של הנשיא אני נורא התרגשתי. נורא נורא נורא התרגשתי. ושם לא הרגשתי את ההתנגשות".

"שם היה לי ברור שמה שאני הולכת לעשות כבן אדם - תה יודע, אני כבר אישה בת 27, יש לי ניסיון של לא מעט סיטואציות של דינמיקות חברתיות, והסיטואציה הזאת היא הייתה לי באמת נעימה והיא עברה חלק נורא. זאת אומרת, ברגע שאני עשיתי את הפעולה הזאת, הנשיא התרגש עוד יותר. הוא התרגש עוד יותר. ירדתי מהבמה, פגשתי את כל הבכירים של מדינת ישראל, אף אחד מהם לא אמר לי... לא קיבלתי את הפרצוף הזה".

יובל דיין (צילום: חדשות 12)
משחזרת את הקידה שאיתה נפרדה מביידן | צילום: חדשות 12

יובל דיין היא מוזיקאית יוצאת דופן בנוף הישראלי. היא סולדת מחשיפה, מתרחקת מסערה ושומרת על חייה הפרטיים הרחק מאור הזרקורים. בחודש שעבר היא הוציאה את השיר הכי אישי שלה, "אשדודית באליטה", שכתבה יחד עם רביד פלוטניק.

בשיר הזה היא שרה על תהליך החזרה בתשובה שהחל אצלה לפני שנתיים, כחלק מהדרך שלה להתמודד עם הקשיים של זמרת בישראל שמרגישה חשופה לביקורת וללחצים על כל צעד שתעשה בקריירה שלה. '"עוד אחת שחזרה בתשובה בגלל ההצלחה' - זה המשפטים שאומרים עליי, 'הצליחה בקומבינה, היא פרשה, היא פה היא שם'. פשוט הלחנתי טוקבקים, זה הכי מגניב".

אני מחכה לשיר על ביידן. יש לך ערמת טוקבקים להלחין בלי סוף.

"כן".

יובל פרצה לחיינו בסערה לפני עשור כשהדהימה את הצופים בשידור חי בהודעה דרמטית שהיא פורשת מ"דה וייס", רגע לפני שעמדה באופן כמעט ודאי לזכות בתחרות. גם אז לרבים בציבור לא היה ברור אם זה מהלך אמיתי של נערה מבולבלת - או תוכנית אסטרטגית של זמרת צעירה שכבר חושבת על הצעד הבא בקריירה.

דיברו על זה שהינה, היא פורשת בחצי הגמר כדי לצאת מהחוזה ו...

"נכון. כי אני חושבת שזה באמת היה מעשה שהוא לא הגיוני, ולכן אנשים היו חייבים למצוא לעצמם איזושהי סיבה שתיישב להם את המשוואה. שתי המילים ששואלים אותי תמיד כשאני נכנסת למוניות, איך שאני סוגרת את הדלת: 'אבל למה פרשת?' וזה בסדר, כי אני חושבת שזה באמת היה מעשה לא סביר בנוף שלנו. אבל אין סיבה, הסיבה היא שנבהלתי נורא, ופשוט לא יכולתי לעמוד בזה יותר".

לקראת המופע החדש שלה שיעלה ב"שוני" בספטמבר היא חוזרת לעבוד עם המפיקים המוזיקליים גיא ויהל שמולם התחרתה באותה עונת פרישה מהריאליטי. את המסע שלה בתוך עולם הבידור, שלעיתים קרובות מתנגש עם עולם התשובה, היא חוצבת בדרך שלה.

יובל דיין (צילום: חדשות 12)
יובל דיין בריאיון | צילום: חדשות 12

יש שינוי מוזיקלי בזה שאת חוזרת בתשובה?

"לא".

כלום?

"כליזמרים ודברים ומה לא", היא צוחקת.

מה מבלבל בעצם את האנשים שראו אותך? הם רואים אותך שרה עם רן דנקר, גבר, ואת עומדת לידו. את מופיעה עם נגנים גברים. את לא מקפידה על...

"שמירת הנגיעה אצלי, מבחינתי, הנגנים שלי, הבחורים שאני פוגשת בדייטים, כל הבכירים של מדינת ישראל, מכולם אני שומרת נגיעה. זאת מי שאני. שמירת נגיעה אצלי, זו הנקודה הכי פרטית שאני הולכת לפתוח עכשיו, מגיעה מתוך שני מקומות: מתוך מקום דתי ומתוך מקום רגשי".

"אף אחד לא יודע מה זה להיות חשופה לכל כך הרבה אנשים מגיל 16 וחצי. הדרך שלי, שאני פיתחתי לעצמי עם השנים לשמור על עצמי נקייה בתוך הדבר הזה, עם חומת מגן של הערכים ושל תפיסות עולם ששומרים אותי מפוקסת בתוך הסיטואציה, הם שלי. בסופו של דבר הבחירות שלי והגוף שלי הם שלי".

למה את מרגישה שאת צריכה לשמור על עצמך כל כך במין חומה כזאת?

"אני באמת באמת מאמינה שכל מערכת יחסים שאין בה גבול יכולה להגיע למצב לא טוב. למצב הרסני".

רגע לפני שנשיא ארצות הברית נחת בישראל, כמעט ואי אפשר היה להתחמק מקמפיין משרד החינוך שיובל מובילה נגד חרם ואלימות. "בפעם הבאה שאני אגש לילד שעובר שיימינג ברשת, אני אבין אותו הרבה יותר טוב, כי אני עברתי דבר כזה".

השיימינג הציבורי טלטל אותה, ואחרי כמה לילות בלי שינה יובל החליטה לחזור לאותו רגע שחולל את הסערה ולהבין האם הלבינה פני נשיא ברבים. "אמרתי לעצמי 'יובל, אם הם באמת ככה כולם מדברים ודואגים לכבוד הנשיא, מה אכפת לך לבדוק?' אני הייתי רגועה עם עצמי אבל אמרתי 'אני מרימה טלפון לבית הנשיא, אני אומרת להם – 'בואו ננסה לברר ולגשש מה באמת היה שם, אם באמת נשיא ארצות הברית עכשיו יושב בבית הלבן וממש חושב שטלטלתי את עולמו עם לחיצת היד הזאת".

וכך זה התגלגל: "באמת נוצר קשר עם השגריר האמריקני, הוא צלצל אליי ודיבר איתי באנגלית, ונלחצתי קצת. ושאלתי אותו 'תגיד, הרגשת משהו לא בסדר על הבמה?'. הוא צחק. פשוט נקרע לי מצחוק בטלפון. וכשהוא צחק אני התחלתי לבכות. כי אמרתי לו 'תקשיב... אני עוברת פה משהו קשה ואני צריכה שתעזור לי. אני צריכה שתברר בקו ראשון עם הנשיא אם פגעתי ברגשותיו. אפילו טיפה".

"הוא אומר לי 'זה היה ההיילייט של הביקור שלו, אבל אני מוכן לבדוק'. בדקנו, קיבלתי סרטון של תגובה, וכל הסיטואציה התהפכה", היא נזכרת. בסרטון התגובה אמר השגריר טום ניידס: "אני רוצה להעביר לך מסר, יובל. הנשיא העריך מאוד את מה שעשית, ואת הנאמנות שלך לערכי הדת שלך".

השינוי בחייה של יובל, שכולל את שמירת הנגיעה, מגיע אחרי שבעבר היא הייתה בזוגיות ארוכה. את העובדה שהיה לה חבר היא שיתפה באינסטגרם ל-130 אלף עוקביה רק אחרי שהם נפרדו. "למה החלטתי לשתף? אני אומרת בהכי גלוי - אני מפחדת מעין הרע. אז כשנפרדנו כבר מה היה לי לאבד, נשמה? כבר נפרדנו, כבר נגמר, אין על מה לפתוח עין".

זה עובד עכשיו בשידוך? זה עובד אחרת מהעולם החילוני?

"אני בונה על הכתבה הזאת. סתם. תשמע, זה הרבה יותר ממוקד. זאת אומרת, אני יודעת שאני רוצה להתחתן, אני רוצה להקים בית. זו החתיכה בפאזל שחסרה לי".

רן דנקר ויובל דיין (צילום: מתוך האינסטגרם)
רן דנקר ויובל דיין לפני ההופעה בבית הנשיא | צילום: מתוך האינסטגרם

בעבר היית יוצאת לדייטים, בטח מחזיקים ידיים, מתנשקים חס וחלילה, כן? כזה. היום זה לא ככה

"היום אוכלים את הראש", היא צוחקת. "אתה יכול להיות מאוד מאוד מאוד מופתע שהרבה גברים דווקא עפים על זה – 'איזה יופי, את לא תגעי באף אחד, איזה כיף, יופי'. ברור שזה כיף".

יובל דיין מתמודדת כעת עם הקונפליקט הגדול של חייה. הסערה שמתחוללת בתוכה היא חומר מצוין למוזיקאית שתמיד מחפשת השראה ונגיעה רוחנית בעולם חילוני וחומרי שסובב אותה.

יש שירת נשים ויש שמירת נגיעה. הם שני דברים שונים. אני רוצה לראות אותך מופיעה. אני אוכל בעוד עשר שנים לראות אותך מופיעה?

"אתה תוכל לבוא לראות אותי מתי שאתה רוצה".

תמשיכי להופיע מול גברים?

"אני מעולם לא אמרתי שהפסקתי להופיע בפני גברים".