אחד מגדולי האומנים בתולדות ישראל, צביקה פיק, הובא הבוקר (שני) למנוחות בבית העלמין ברמת השרון. הלוויה המצומצמת נערכה בחיק המשפחה והחברים הקרובים בלבד, ולא הייתה פתוחה לציבור הרחב.

מדובר בהלוויה צנועה ושקטה שנערכה בלי הספדים. בין היתר הגיעו בניו של פיק, בנלי, שרונה ודניאלה, גרושתו של פיק, מירית שם אור, ובת זוגו לשעבר שירה מנור. גם הזמר אביב גפן נכח. קוונטין טרנטינו, בעלה של דניאלה, לא נמצא בלוויה וככל הנראה לא בארץ. פרט אליהם, הגיעו מעט מאוד אנשים וחברים שעבדו עם פיק.

צביקה פיק מובא למנוחות (צילום: N12)
שרונה פיק בלוויה | צילום: N12
צביקה פיק מובא למנוחות (צילום: N12)
בין האומנים הבודדים שהגיעו: אביב גפן | צילום: N12

היוצר ואיש התקשורת שי להב החל לביים בשנה האחרונה סרט דוקו על התמודדותו האישית של פיק והרצון לחזור לבמות. רק ביום חמישי האחרון הם שוחחו. "הוא נשמע מבודח עם ההומור הצביקה-פיקי המוכר", אמר ל-N12. "תכננו תוכניות קרובות להמשך הצילומים". על ההיתכנות שיוכל מבחינה בריאותית לחזור להופיע, הוסיף להב: "אני לא יוכל לשפוט אם כן או לא, אין ספק שהיו לו מוגבלויות, למרות שהוא עבר שיקום מדהים. היה לו כוח רצון חריג, ובזכות כוח הרצון הזה היה לו ברור שהוא יחזור להיות מה שהוא היה. הוא לחלוטין התכוון לשוב לבמות".

"צביקה פיק הוא חלק מהנוף של כל ישראלי": האומנים נפרדים

הזמר, הפזמונאי והיוצר מת אתמול בביתו בגיל 72 לאחר שלקה בדום לב, ארבע שנים אחרי שלקה בשבץ מוחי. הוא הותיר אחריו 5 ילדים ו-8 נכדים. פיק, שהיה ידוע בכינויו "המאסטרו", אחראי לכמה מנכסי צאן הברזל הגדולים של התרבות הישראלית ונחשב לאבי הפופ והדיסקו הישראליים. בין להיטיו: "מוסיקה" ("מעלה, מעלה"), "נאסף תשרי", "לא אני הוא האיש", "הרקדן האוטומטי" ו"מרי לו".מוזיקאים, יוצרים ופוליטיקאים נפרדו מהאדם ששינה את פני המוזיקה בארץ וספדו לו. דנה אינטרנשיונל, שלה הלחין פיק את "דיווה" שהביא לזכייה באירוויזיון כתבה: "צביקה, אני אוהבת אותך מאוד. לא אמרנו את זה זה לזו וזו לזה בחיים. אחרי הזכייה באירוויזיון היחסים בינינו התקלקלו, אבל עכשיו אני יכולה להגיד את מה שלא אמרתי לך בקול. תמיד אהבתי אותך. אתה חרוץ בלתי נלאה, לא מוותר לקשיים, לא נכנע לרגשות וחדור מטרה".

שיר פינטו, איש יחסי הציבור של צביקה פיק סיפר הבוקר ל-103FM: "זה בא בפתאומיות לחלוטין. היינו בשגרה, הוא היה צביקה שאני מכיר, הנחוש והאמביציוזי. רק לפני שבועיים תכננו תוכנית אסטרטגית". פינטו אף שיתף כי פיק היה מעוניין לקחת חלק ביצירת השיר שאיתו תייצג נועה קירל את ישראל באירוויזיון: "הוא דיבר על זה עם אביה של נועה. חיברתי ביניהם עוד כשהייתה בת 15, הוא האמין בה".

צביקה פיק על הבמה בפעם האחרונה (צילום: מתוך קשת 12)
צביקה פיק על הבמה בפעם האחרונה | צילום: מתוך קשת 12

ריקי גל סיפרה אתמול ל-N12: "אני עצובה מאוד כי אומנם בשנים האחרונות לא היינו בקשר, אבל היינו קרובים מאוד במשך כמה שנים. בוא נתחיל מזה שהלהיט הכי גדול שלי 'לגור איתו' מתוך הסרט 'דיזנגוף 99', אין מה לדבר, לא יורד מהרדיו כבר 35 שנה. צביקה היה בן אדם מאוד מיוחד. היה פרח מיוחד. אהבתו הגדולה הייתה כמובן המוזיקה. הוא כתב הרבה להיטים שוודאי יישארו כאן איתנו עוד זמן רב ויצברו עוד אהדה ועוד רצון לשמוע אותו. הוא חלק מהנוף של כל ישראלי. כוכב גדול".

בתקופה האחרונה ביטל פיק כמה וכמה הופעות שנקבעו לו, ובעקבות זאת נשמעו סברות שונות לגבי סיבת הביטול. על כך ענה פיק בריאיון כי מדובר בדחייה, וכי הוחלט עליה בגלל הנגנים שלו, ללא קשר אליו. "התעוררתי היום ב-5 בבוקר. אנשים לא מפסיקים לצלצל, הם איבדו את הצפון. שואלים אותי, 'למה אתה דוחה את ההופעות? מה, אתה לא מרגיש טוב?' אני בסדר גמור, אפילו לא צריך חזרות. אבל זה מופע עם עשרה אנשים, זה לא צחוק. צריך ללמד אותם את החומר".