יותר מ-140 יוצרי קולנוע עלילתי ודוקומנטרי ישראלי, וביניהם זוכי עבר ומועמדים לפרסי אופיר, חתמו על מכתב שפורסם היום (רביעי) ובו הם מצהירים כי לא יפנו לקבל מענקים ולא ישתתפו בבחירת הסרטים לפיתוח או הפקה או באירועים של קרן הקולנוע שומרון.

בין החותמים נמצאים בין היתר נדב לפיד, זוכה פסטיבל קאן, ערן קולירין, זוכה פרס אופיר, שירה גפן, חגי לוי, שמואל הספרי, רון כחלילי, ארי פולמן ועוד. לפי המכתב, מטרתה של הקרן לטענתם היא: "למחוק את הקו הירוק ואת ההבחנה בין משטר צבאי לאזרחי". עוד נכתב כי "הקרן ופסטיבל הסרטים בשומרון מזמינים יוצרים ישראלים לקחת חלק פעיל בהלבנת הכיבוש תמורת תמיכה כספית ופרסים".

"קרן הקולנוע שומרון הוקמה ביוזמת שרת התרבות הקודמת, מירי רגב", הוסיפו היוצרים. "הקרן מחלקת מענקים לתושבי יהודה ושומרון ולהפקות של אזרחי ישראל המצולמות באזור. תושבים פלסטינים מנועים מלפנות לקרן, כמו ליתר קרנות הקולנוע הארציות".

בחודש יולי האחרון התקיים בשומרון פסטיבל קולנוע, בו נכחו שר התרבות והספורט חילי טרופר, שרת התרבות לשעבר מירי רגב, ראש מועצת הקולנוע היוצא ד"ר אייל בורס וראשת מועצת הקולנוע הנכנסת ד"ר עליזה לביא. מפיץ הקולנוע משה אדרי אמר מעל במת הפסטיבל כי "נעשה מאמץ להביא יום אחד את פרס אופיר לפה, יהודה ושומרון".

לקראת טקס פרס אופיר שיתקיים החודש, כותבים החותמים: "לא נסכים לקיום טקס פרסי אופיר באזור הנתון למשטר צבאי. אנו קוראים לאקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, לחבריה ולראשיה, לא להפוך את הקולנוע הישראלי לכלי נוסף לדיכוי של העם הפלסטיני".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון ויו"ר הקרן מסר בתגובה: "יש בשמאל הקיצוני כמה אנשים שחושבים בטעות, שלגור באיזורים מסויים שלא מתאימים לרוחם, או לאחוז בדעות פוליטיות שונות מהם, זו עבירה על החוק. אני אחדש להם, חצי מליון אזרחי ישראל ביהודה ושומרון, נושמים אוויר, חיים, אוהבים, מטיילים וגם יוצרים קולנוע. "המכתב הזה נגוע בגזענות פוליטית ובנסיון בוטה, לפגוע בחופש הביטוי והיצירה של כחצי מליון אזרחים במדינת ישראל. הנסיון לסתום את הפה ולהדביק פוליטיקה בפעילות הקרן לא יצלח".