פרסום ראשון: מכתב שעליו חתומים עשרות אומנים ובהם אביב גפן, נועה קולר, אורנה בנאי ורבקה מיכאלי, נשלח היום (רביעי) לשר התרבות והספורט חילי טרופר – בדרישה להתערב בסוגיית ביטול הצגת המחזה "אינסטינקט בסיסי" בתיאטרון הפרינג' בבאר שבע.

"מכתב זה נשלח אליך מתוך הנחה בסיסית - אנחנו מאמינות ומאמינים שבדיוק כמונו, גם אתה מאמין שיש לשמור ולהגן על חופש הביטוי ועל חופש האומנות והיצירה", פתחו החתומים. "כידוע לך, ביטל התיאטרון את הצגת המחזה 'אינסטינקט בסיסי'. ביטול המופע שתוכנן לאותו ערב, נעשה לאחר שגורמי ימין קיצוני דרשו מראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', 'לבטל את האירוע מיד', ובעקבות לחץ שהושם על התיאטרון עצמו. שתיקתך בסוגיה זו – זועקת".

ההצגה אינסטינקט בסיסי (צילום: איליה מלינקוב)
יעל טל, ענת דרימר ונעמה רדלר, "אינסטיניקט בסיסי" | צילום: איליה מלינקוב

"הסיבה לדרישת הביטול גלויה וברורה: יוצרות המופע בחרו לשלב במהלכו עדויות של חיילות ששירתו בשטחים, כפי שאלו מסרו אותן לארגון 'שוברים שתיקה'", הוסיפו. "די בסיבה זו כדי שארגון 'בצלמו' יסמן את המופע ויוצרותיו כמטרה לרדיפה והשתקה. אולם דרישה עזת מצח זו לא הייתה מתמלאת ללא כיפוף הראש ושיתוף פעולה - אקטיבי ופאסיבי – מצד רשויות המדינה השונות, ובראשן משרדך".

החתומים הוסיפו ודרשו מהשר טרופר: "רגע לפני שהממשלה מתפרקת, אנו קוראות וקוראים לך למלא את תפקידך ולהבהיר את עמדתך באופן שאינו משתמע לשתי פנים. לעיתים צריך לדעת לעמוד איתן מול בריונות וניסיונות ההשתקה. זה מה שאנחנו מצפות ממך. זה הבית שלנו. האומנות שלנו היא הדרך שלנו להגן ולהילחם עליו. זוהי שעת כושר חשובה מאין כמותה להילחם על עיקרון חופש הביטוי".

תיאטרון הפרינג' באר שבע (צילום: אירמה שלו)
תיאטרון הפרינג', באר שבע | צילום: אירמה שלו

עוד חתמו על המכתב: אתגר קרת, יניב ביטון, אבי גרייניק, דרור קרן, אודיה קורן, רמי ברוך, אלי גורנשטיין, נעה מימן, יהודה אטלס, עלא דקא, עינת ארליך, מיטל רז, סיון טלמור, שני קליין, ירון זילברמן, יהונתן גפן, דורית רביניאן, מוני מושונוב, אורנה בנאי, דן תורן, יעל שרוני ודויד גרוסמן. על המכתב חתמו סך הכל 67 אנשי תרבות. בנוסף יתקיים אירוע גדול מטעם ההצגה במוזיאון תל אביב לאומנות ב-13.7, שאליו צפויים להגיע חלק מהחותמים. 

שר התרבות חילי טרופר בתגובה למכתב שפורסם לראשונה ב-N12: “יש לי הכרת תודה עצומה כלפי חיילי צה״ל שמגנים עלינו ומאפשרים לנו חיים בארץ הזו, אבל אני מבין שיש החושבים אחרת ואני לא נבהל מהאפשרות שגם הם ישמיעו את עמדתם״. עוד הוסיף: ״לא נראה לי שהייתם רוצים לחיות במדינה שבה שר התרבות מתערב בעניין הצגות מסוימות. היום זה אני - מחר, ישב במקומי מישהו אחר בעל דעות אחרות״

מטעם ארגוני הגג של עולם התיאטרון - שח"ם, בת"י וארגון יוצרים עצמאים - נשלח מכתב דומה ובו תיארו כיצד ניסו ליצור קשר עם הנהלת התיאטרון ובראשה המנכ"לית אפרת זיו אספיס, חברת מועצת העיר באר שבע גם כן, במטרה לפתור את המשבר, אך זו סירבה בכל תוקף לתת תאריך נוסף למופע כדי להוכיח שסיבת הביטול אינה פוליטית. "משהובן שישנה פגיעה בחופש הביטוי, יצאה קריאה מהאיגודים אל כלל היוצרים להשהות את ההצגות בחודשים הקרובים, עד שההצגה 'אינסטינקט בסיסי' תקבל תאריך חדש. לא ייתכן שהקהילה של יוצרי התיאטרון תשתוק נוכח הפגיעה הקשה, ואכן, הושהו רוב ההצגות".

שר התרבות והספורט חילי טרופר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
שר התרבות והספורט חילי טרופר. עשרות אומנים קוראים לשר להתערב | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בקובץ שצורף למכתב מתומללת שיחה שהתקיימה בין יעל טל, אחת מיוצרות ההצגה, לבין המנהל האומנותי של התיאטרון יואב מיכאלי ובה הוא אומר לה: "נוצר סביבה בלגן מטורף שפשוט לא שווה לנו. אני לא ביטלתי את המופע בגלל התכנים שלו, אנחנו ביטלנו את המופע בגלל כל מה שקורה מסביב". התמלול הזה מתנגש עם הטענות של המנכ"לית זיו-אספיס, שהוציאה הודעה לתקשורת שבוע וחצי לאחר המקרה ובה טענה: "התיאטרון לא קיבל פניה לביטול ההצגה, לא מאדם פרטי ולא משום ארגון בשום שלב". 

באותה תגובה הוסיפו: "תיאטרון הפרינג' באר שבע פועל מזה 12 שנה בחופש אומנותי מלא. שיקולים פוליטיים מעולם ולעולם לא הנחו ולא ינחו אותנו בעבודתנו. בהצגה המדוברת 'אינסטינקט בסיסי', לצערנו נאלצנו לבטל את ההצגה בשל מיעוט כרטיסים. צר לנו שארגונים וגורמים פוליטיים שונים הפכו את התיאטרון לזירת התגוששות.
לא ניתן לזה יד! נמשיך לעשות וליצור בנגב, להיות פורצי דרך ולא נרתע מאיומים ואינטרסים של גורמים פוליטיים, אנחנו מאמינים באמונה שלמה בחופש הביטוי, חופש אמנותי".

שי גליק מנכ"ל בצלמו, שלטענתו הוביל את המאבק לביטול ההצגה מסר: "שוב מתברר שבעוד עם ישראל מוקיע את שוברים שתיקה ושותפיו איגודי היוצרים והשחקנים ממשיכים לתפוס צד קיצוני ביותר. זה לא ילך להם. תושבי באר שבע לא רוצים לשמוע את ההצגה הזאת. הם אוהבים את צה"ל וגאים בו. אנחנו נמשיך לפעול שהצגה זו לא תעלה יותר במימון ציבורי באף מקום ובוודאי לא בבאר שבע".