לפני 33 שנה פרצה לחיינו להקת אתניקס בהובלת זאב נחמה, ומאז הוציא עם הלהקה 20 אלבומים. אמש (רביעי) יצאה ההודעה שנחמה יקבל את פרס אקו"ם על מפעל חיים בשל פועלו המוזיקלי – ציון דרך נוסף באחת הקריירות המוזיקליות הגדולות שהיו בישראל. נחמה עצמו אמר: "כבשנו המון יעדים, בדרך כלל באמצעות הקהל. לבוא ולנצח דרך התעשייה זה סוג של יעד חדש ואני אומר - אחרי זה, מה עוד נשאר לנו לעשות?".

בתחילת דרכו של ההרכב, אף חברת תקליטים לא רצתה להחתים אותו, עד שרמי קליינשטיין - מוזיקאי צעיר באותה תקופה - שמע אותם במקרה. "רמי עבר במסדרון ושמע את הליין של 'ציפור במדבר', כשעוד לא היה כלום", הוא נזכר. "הוא אמר לנו להביא לו את זה כי הוא רוצה להשמיע לרוני בראון מנכ"ל הליקון. ואז רוני אמר 'תביאו לי עשרה כאלה'. וככה זה התחיל".

 

זאב נחמה (צילום: חדשות 12)
זאב נחמה, "כבשנו המון יעדים, מה עוד נשאר לנו לעשות?" | צילום: חדשות 12

בהתחלה ספגו חברי הלהקה ביקורות קוטלות לצד ביקורות מפרגנות יותר, וקשה להאמין שאפילו הם חשבו שהיא תשרוד כל כך הרבה שנים. בשנות ה-90 כל אלבום של הלהקה נחטף על ידי הקהל ואתניקס הפכה להרכב המצליח בישראל.

גם שלושים שנים אחרי השיא הגדול, נחמה לא איבד את הרעב. לפני שבועיים אתניקס הוציאה שיר חדש לקראת אלבום נוסף, ונחמה בן ה-62 לא מפסיק להופיע על הבמות. "באים דורות. אתה רואה את האבא, את הבן ואת הנכד כבר. והם שרים את השירים בעל פה אז אני אומר – זה הפרס, זה המפעל חיים", הוא מספר בהתרגשות.