כשנה לאחר ששוחרר מהכלא בעקבות ביטול הרשעתו בתקיפה מינית, בשל מה שהוגדר "הפרה של הליך משפטי הוגן", ביל קוסבי הואשם אמש (שלישי) בהתעללות מינית בנערה באחוזת פלייבוי בשנת 1975.

בתום משפט אזרחי שארך שבועיים, חבר המושבעים בבית המשפט בקליפורניה פסק לטובת ג'ודי הות', שטענה כי קוסבי בן ה-84 תקף אותה והתעלל בה מינית באחוזת פלייבוי כשהייתה נערה. בהקראת פסק הדין נודע כי הות', בת 64 כיום, צפויה לקבל פיצויים מקוסבי בסך חצי מיליון דולר. למרות שהצוות המשפטי של קוסבי נכח באולם, השחקן והקומיקאי לשעבר עצמו לא היה בבית המשפט.

בדבריה טענה הות' כי קוסבי התעלל בה מינית בחדר שינה בתוך אחוזת פלייבוי המפורסמת של יו הפנר, כשהייתה בת 16. ב-2014 היא החליטה לתבוע אותו בבקשה לפיצויים בגין עוגמת נפש. לדברי ג'ודי, היא פגשה את הקומיקאי ב-1975 כשהיא וחברתה צפו בסרט שצולם בפארק בלוס אנג'לס. היא הוסיפה כי קוסבי ניגש לשתיהן וביקש מהן לשבת איתו.

יסיים את חייו בכלא? (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

בהמשך, כך על פי התביעה, הוא הזמין את הנערות לפגוש אותו במועדון הטניס שלו והגיש להן משקאות אלכוהוליים בזמן ששיחקו במתחם. הות' העידה כי היא נדרשה לשתות בירה בכל פעם שקוסבי ניצח במשחק. לאחר שעל פי החשד הוגשו לשתי הצעירות כמה משקאות אלכוהוליים, קוסבי פיתה אותן ואמר להן שיש לו "הפתעה" עבורן. הוא הביא אותן לאחוזת פלייבוי ואמר להן לציין שהן בנות 19 אם מישהו מתעניין.

כשהות' אמרה לקוסבי שהיא צריכה להתפנות, הוא הפנה אותה לחדר האמבטיה בסוויטת חדר השינה. כשחזרה, היא מצאה את קוסבי יושב על המיטה אשר ביקש ממנה לשבת. על פי התביעה, בשלב זה הנאשם הטריד אותה מינית. חוק ההתיישנות במקרה הזה לא מאפשר לפתוח בתיק פלילי, אך החוק במדינת קליפורניה נותן לקורבנות קטינים של התעללות מינית להגיש תביעות אזרחיות גם עשרות שנים לאחר שהתקיפות התרחשו.

"הפרה של הליך משפטי הוגן"

רק לפני שנה שוחרר קוסבי ממאסר לאחר שבוטלה הרשעתו בסימום ובתקיפה מינית של אנדריאה קונסטנד, מנהלת קבוצת כדורסל באוניברסיטה בפילדלפיה שקוסבי נחשב בעיניה כמנטור. בפסק הדין קבע בית המשפט העליון בפנסילבניה כי ההחלטה להשתמש בהצהרותיו הקודמות של קוסבי נגדו - שבהן הוא הודה כי סימם נשים שעימן רצה לקיים יחסי מין - פעלה בניגוד לתיקון החמישי בחוקת ארצות הברית שנוגע לזכות להליך משפטי הוגן. לקוסבי הובטח כי עדותו בעניין הטענות הרבות לעבירות מין שונות לא תבשיל לכדי הגשת כתב אישום נגדו, וזאת בתמורה לתצהיר.

בית המשפט ציין כי בפרשה זו קוסבי היה "פיתיון בלתי חוקתי" אשר אופיינה כ"הפרה של הליך משפטי הוגן". העליון אף מנע מהתביעה להגיש מחדש את האישום הפלילי.