השחקן סלים דאו הופיע שוב ושוב על בימות התאטרון ובסדרות ובסרטים ישראלים מצליחים כגון "אוונטי פופולו", "פאודה", ו"עבודה ערבית" – אך דווקא לאחרונה הוא הגיע לשיא חדש ובלתי צפוי בקריירה כשהוא הצטרף לצוות שחקני ה"כתר", אחת הסדרות המצליחות והמוערכות בתולדות נטפליקס. דאו, המגדיר את עצמו פלסטיני שחי בישראל, יגלם את אביו של המאהב של הנסיכה דיאנה. "זה חלום ופנטזיה. רק בחלום ציפיתי למשהו כזה ופתאום זה מתגשם".

דאו משחק בתפקיד המאוד משמעותי של המיליארדר מוחמד אל-פאייד, מי שהיה הבעלים של הרודס ואביו של דודי, המאהב של דיאנה. דאו פגש את המפיקים לפני שנתיים, ובגיל 71, אחרי קריירה ארוכה, הוא הרגיש שהגיע לדיסנילנד. "אני הייתי המועמד היחידי לתפקיד. אין מחמאה טובה מזו. אתה עובד עם אנשים שמרימים אותך כמו מלך", הוא מספר.

 

סלים דאו (צילום: חדשות 12)
סלים דאו, "זה חלום שמתגשם. פנטזיה" | צילום: חדשות 12

בימים האחרונים יצא הסרט "ויהי בוקר", הזוכה הגדול של פרסי אופיר, בו משחק דאו תפקיד ראשי. הסרט מספר את הסיפור של כפר ערבי-ישראלי שבוקר אחד מוצא את עצמו בסגר של צה"ל. הסרט כמעט כולו בערבית, ומתרכז פחות בפוליטיקה ויותר ברגעים אבסורדיים ואנושיים.

תחושת המצור המתוארת בסרט לא זרה לדאו - הקונפליקט בין הזהות הפלסטינית לאזרחות הישראלית מוכרת לו היטב מהחיים. הוא שיחק תפקיד ראשי בסדרה "אוסלו" של HBO, אבל כשהגיע הסרט לארץ, קידמו אותו בפרומואים דרך השחקנים היהודים. "הקרינו את הסרט, ואני לא הוזכרתי בכלל! וכשיצא 'הכתר' אני פתאום שחקן ישראלי, הצלחה ישראלית. אמרתי 'בואו נירגע, חבר'ה'. העלמתם אותי לא מזמן. אני לא הצלחה ישראלית, אני לא שחקן ישראלי. אני פלסטיני, אני שחקן פלסטיני."

 

סלים דאו, מתוך "הלהקה האחרונה בלבנון" (צילום: ורד אדיר, יח"צ באדיבות yes)
סלים דאו מתוך "הלהקה האחרונה בלבנון" | צילום: ורד אדיר, יח"צ באדיבות yes

חלק משחקני "ויהי בוקר" עוררו סערה פוליטית לאחר שהחרימו את ההקרנה החגיגית בפסטיבל "קאן", שהתקיימה מעט אחרי מבצע שומר החומות. השחקנים הערבים-ישראלים הוציאו הודעה בה האשימו את ישראל בטיהור אתני ואפרטהייד, ודאו עומד מאחורי הודעה זו. "לי לא עושים טיהור אתני, אבל אני שייך לעם. אני לא יכול לצאת מהבית ולהגיד: לא אכפת לי, לא שומע, לא רואה. אני רואה, כואב לי הלב על מה שקורה", הוא מספר.

"אני לא שייך פה למדינה הזאת. אף אחד לא רוצה אותי פה. הגעתי בזכות עצמי, בזכות הכישרון שלי. אני חלק מהקולנוע הישראלי. הם צריכים אותי, אני צריך אותם. רוצים לנצל אותי מתי שנוח, אז אני אומר: 'סטופ, עד כאן'. אני הולך להגיד דבר עצוב - אני לא שייך לשום צד. זאת האמת המרה שלי. אני לא שייך לאף אחד ואף אחד לא רוצה אותי", מוסיף דאו בכאב.