קולות הסימפטיה ניצחו: אוקראינה הוכתרה הלילה (ראשון) לזוכת אירוויזיון 2022 עם 631 נקודות - 439 מהן הגיעו מהקהל, במפגן סימפטיה עצום למדינה שמצויה מזה מספר חודשים במלחמה עקובה מדם מול רוסיה. אוקראינה קפצה לראש טבלת ההימורים מהרגע שבו החלה הפלישה לשטחה - מה שתורגם לזכייה השלישית בתולדותיה במשדר החגיגי.

הלהקה שהביאה לאוקראינה את גביע הניצחון השלישי שלה בתחרות היא Kalush Orchestra שביצעו את השיר "Stefania" שמשלב פולקלור והיפ-הופ. למקום השני בתחרות הגיעה בריטניה עם 466 נקודות - ובמקום השלישי דורגה ספרד שקיבלה 459 נקודות. בריטניה וספרד קיבלו שתיהן 0 נקודות מהקהל בשנה שעברה - כך שעבורן זהו הישג משמעותי ומרגש במיוחד.

אוקראינה באירוויזיון 2022

במסיבת העיתונאים של המנצחים אמרו חברי ההרכב כי הם מבקשים להודות לקהל שהצביע בהמוניו. "אנחנו רוצים להודות לכל מי שהצביע לנו והביא לנו את הניצחון. זה חשוב לנו במיוחד השנה". חברי ההרכב הוסיפו כי טרם שוחחו עם הנשיא האוקראיני זלנסקי "הוא עסוק בדברים אחרים בימים אלה. אוקראינה תשמח לארח את אירופה בשנה הבאה במדינה שמחה ומשוקמת".

Kalush Orchestra הזוכים באירוויזיון 2022
נציגי אוקראינה במסיבת העיתונאים של המנצחים: "רוצים להודות לכל מי שהצביע לנו והביא לנו את הניצחון"

בתום החלק הראשון של ההצבעה - הצבעת צוותי השיפוט - אוקראינה דורגה במקום הרביעי בלבד עם 192 נקודות, אך כבר בשלב הזה היה ברור שהיא ככל הנראה תנצח כיוון שהציפייה הייתה לניקוד גבוה מאוד עבורה מהקהל בבית. מכיוון שאוקראינה מצויה במצב של מלחמה, כלל לא ברור אם תוכל לארח את התחרות בשטחה בשנה הבאה - וסביר להניח שמדינה אחרת תארח את התחרות בשטחה ושההפקה תהיה הפקה משותפת.

אוקראינה באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
אוקראינה באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU

הפעם האחרונה שבה מדינה שזכתה באירוויזיון לא אירחה אותו בשנה שלאחר מכן הייתה ב-1980 - אז ישראל ניצחה בפעם השנייה ברציפות בתחרות עם השיר "הללויה", אך ברשות השידור ויתרו על אירוח התחרות בישראל פעם נוספת ממניעים כלכליים - והיא נערכה לבסוף בהולנד. כעת יבחנו באיגוד השידור האירופי באיזה אופן ניתן יהיה לערוך את האירוע בחודש מאי 2023 - וייתכן שהזוכה במקום השני, בריטניה, תהיה זו שתערוך את האירוע בשטחה בכל זאת.

אוקראינה באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
אוקראינה באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU

תוצאות חצאי הגמר: ישראל לא הייתה קרובה להעפיל לגמר

רגעים לאחר ההכרזה על הזוכה, נחשפו תוצאות שני חצאי הגמר שהתקיימו בימים שלישי וחמישי בשבוע שעבר. ישראל, שהשתתפה בחצי הגמר השני, הגיעה למקום ה-13 מתוך 18 עם 61 נקודות - ולא הצליחה להתברג בין 10 המדינות הראשונות בשלב הזה ולהעפיל לגמר. ישראל קיבלה 34 נקודות מצוותי השיפוט (10 נקודות מאוסטרליה - הניקוד הגבוה ביותר) ו-27 נקודות מהקהל (10 נקודות מאזרבייג'אן ומגיאורגיה).

הפער בין המקום ה-10, המקום האחרון שהעפיל לגמר - למקום ה-13 שאליו הגיעה ישראל עמד על 35 נקודות. אזרבייג'אן, שהגיעה למקום העשירי, קיבלה 96 נקודות. שתי המדינות הנוספות שדורגו מעל ישראל בחצי הגמר השני: מקדוניה הצפונית שהגיעה למקום ה-11 וקפריסין שסיימה במקום ה-12 - עם שתי נקודות יותר מישראל.