בסוף השבוע האחרון, פעילה חברתית פמינסטית הפרה את האווירה המפונפנת ששררה בשטיח האדום של פסטיבל קאן. לולה, בת 18 מצרפת, הגיעה עם שמלה שחורה מנצנצת לאירוע וכמה צעדים לעומקו של השטיח, שנחשב לאחד מהאירועים המסוקרים בעולם - קרעה את השמלה מעליה, נותרה בתחתונים וחשפה את המסר: "תפסיקו לאנוס אותנו", כשגופה צבוע בצבעי דגל אוקראינה. את האקט ביצעה רגע לפני הקרנת הסרט "3000 Years Of Longing" - והמטרה שלה הייתה להפנות את תשומת לב העולם לעינויים שעוברות הנשים האוקראיניות במלחמה עם רוסיה. תשומת לב היא קיבלה.

"רציתי שכל העולם יראה את התמונה הזאת, שכל העולם יידע מה הנשים האלה עוברות", מספרת לולה בריאיון בלעדי ל-N12. "רציתי לדבר עבורן ובשמן, אז עליתי על השטיח האדום". לולה משתייכת לקבוצת האקטיביסטיות הפמיניסטית העונה לשם SCUM ושמושפעת מכתביה של הסופרת ואלרי סולאנס. "אנחנו פועלות עבור חופש לנשים. אנחנו חושבות שצריך להפנות את עיניי כל העולם למצוקה של הנשים האוקראיניות, צריך להפוך אותן לנראות", היא אומרת. 

פחדת לפני?
"לא פחדתי. ידעתי למה אני שם. הייתי קצת לחוצה, מוטרדת, אבל חשבתי על הצדק שצריך לעשות. זאת הייתה ההזדמנות שלי, לא הייתה הזדמנות נוספת. הרגשתי שאני במקום שלי, במקום הנכון, שאני יודעת למה אני שם. בראש שלי היו הנשים שנאנסות ועוברת עינויים. עשיתי את זה בשבילן". לשאלה מדוע החליטה למחות בעירום, ללולה תשובה מנומקת וחד משמעית: "ערומה כי ככה מושכים תשומת לב. אם לא הייתי ערומה לא כל העולם היה מדבר על זה". 

בעוד היא צועקת לעבר הקהל במקום ונתפסת במאות העדשות של הצלמים שהגיעו לתעד את הכוכבים שנכחו במקום, מאבטחי הפסטיבל פינו אותה מיד. אחרי שהמאבטחים גררו אותה החוצה ממתחם השטיח האדום, היא מספרת שערכו עליה חיפוש ושחררו אותה לדרכה. "המסר שלי לעולם הוא, שוב - בואו לא נשכח את הנשים האלה". 

מפגינה התפרצה בעירום לאירוע של קאן (צילום: AP)
לולה על השטיח האדום בפסטיבל קאן | צילום: AP

לפני ההקרנה הראשונה של הפסטיבל שנפתח השבוע במתכונת רגילה אחרי שנתיים של קורונה, נשיא אוקראינה זלנסקי נאם בפני קהל הנוכחים בשיחת וידאו שהוקרנה על המסך הגדול. בין היתר קרא זלנסקי, כשהוא מקשר לסרט של צ׳רלי צ׳פלין ״הדיקטטור הגדול״ - להילחם בדיקטטור של ימינו באמצעות הקולנוע.