הסרטים הבולטים 

3000 years of longing - ג’ורג’ מילר

7 שנים עברו מאז סרטו האחרון של הבמאי ג'ורג' מילר "מקס הזועם: כביש הזעם". השבוע הוא הציג את סרטו החדש והמצופה בקאן - "3000 שנה של כמיהה" - Three Thousend Years of Longing. בסרט מככבים טילדה סווינטון הנהדרת כתמיד ואידריס אלבה שנכנס במיומנות לדמותו של ג'יני (כן, כזה כמו באלאדין). הביקורות בקרב המבקרים בארץ ובעולם מהללות; ואכן, מדובר בסרט שמאוד קשה להישאר אדישים אליו. 

הציפיות הגבוהות מהסרט לא אכזבו, והעלילה הצבעונית, המקושטת והמוטרפת כבשה את הקהל בקאן. סווינטון מגלמת אקדמאית בחופשה שנתקלת בג'יני בן אלפי שנים שמציע לה 3 משאלות בתמורה לחירותו. השניים יוצאים למסע בסיפורים שצבר באלפי שנות חייו. בסופו של דבר הסרט מעלה שאלות תהומיות על כמיהה, על חירות ועל אהבה. הסרט צפוי להגיע בהמשך לישראל ויוקרן ברשת בתי הקולנוע "לב". 

אהבה בשחקים: מאווריק - ג'וזף קוסינסקי

הימים הראשונים של הפסטיבל אפפו אווירה הוליוודית, כשטום קרוז המשיך במסע היח"צ הסוער והגיע לריביירה. מה לא עשה קרוז כדי לקדם את "אהבה בשחקים 2" שחיכה על המדף שנתיים? דפק כניסה עם הליקופטר והפיק מטס שלא היה מבייש את יום עצמאותנו מעל שמי קאן שהותיר אחריו עשן בצבעי דגל צרפת. 

הסרט התקבל בתשואות עוד לפני שהוקרן, הן על הגדרות שבשולי השטיח האדום והן בתוך האולם - לא ברור אם בגלל נוכחתו של קרוז או בגלל הסרט. העלילה קיטשית, הנוסטלגיה מבעבעת ועלולה להעיק, אבל פעלולי המטוסים מספקים את הסחורה. הוליווד. קהל הצופים מחא כפיים, הרעיף אהבה על הקאסט והבמאי וניכר שקרוז, כמו מאווריק, הצליח במשימה. הסרט יוקרן בישראל החל מיום חמישי הקרוב

 פשעי העתיד - דיוויד קרוננברג

העלילה בסרטו החדש של הבמאי הקנדי המוערך דיוויד קרוננברג מתרחש בעתיד הלא-רחוק. האנושות המתוארת בדיסטופיה לומדת לעכל פלסטיק ומסתגלת לחיים עם תוספים סינתטיים. למרות כמה סצנות מזעזעות שגרמו לרבים להסיט לרגעים את המבט, הקהל בקאן מחא כפיים סוערות במשך 6 דקות עת הופיעו הכתוביות. 

על כך שהסרט עלול להיות קשה לצפייה אמרה קירסטן סטיוארט במסיבת העיתונאים שהתקיימה בפסטיבל: "כל חבורה בסרטים שלו גורמת לי לפתוח את הפה בפליאה, גורמת לי לרצות לרכון קדימה, זה אף פעם לא דוחה". היא הוסיפה כי מבחינתה הסרטים של קרוננברג מבטאים "תשוקה פנימית שבגללה אנחנו בחיים". 

 

ובכל זאת - הנציגות הישראלית

ליהי קורנובסקי לצד קירסטן סטיוארט

ומי שמככבת בסרט לצד סטיוארט, ויגו מורטנסטן וליה סיידו היא השחקנית הישראלית ליהי קורונבסקי, שזה הוא התפקיד הראשון שלה מעבר לים. אמש על השטיח האדום נצצה בשמלה זהובה של דיור. לקראת ההקרנה סיפרה קורונבסקי ("כפולים", "לאבד את אליס") בשיחה עם N12: "זו חוויה מרגשת וסוערת להיות חלק מפרויקט גדול כך כך ובמיוחד שמדובר בכזה שקרוננברג עבד עליו במשך 20 שנה. זה מעבר לכבוד גדול". 

הצילומים לחלק שלה בסרט, שאליו נכנסה בלי אודישן (!) התקיימו ביוון בקיץ האחרון. "זה היה כל כך מקצועי. העבודה עם קרוננברג הייתה מאוד נעימה. הוא איש אבהי, נעים ויש בו איזשהו שקט פנימי שמשרה עלייך תחושת ביטחון. כל כך פחדתי מהמפגש איתו, אבל הוא נתן לי את התחושה הכי טובה שיש". 

ליהי קורנבסקי על השטיח האדום בקאן (צילום: getty images)
ליהי קורונבסקי על השטיח האדום בפסטיבל קאן, לובשת שמלה של דיור | צילום: getty images

"בסרט האנושות עוברת טרנספורמציה. הילד הראשון שנולד בתוך המערכת האנושית החדשה, נתפס כסוג של משיח ואני האמא שלו. זה קצת מסובך להסביר. זה סרט מאוד קרוננברגי, מאוד מדבר בשפה שלו". היא מוסיפה: "למדתי מלהיות על סט ברמה הזאת שכולם רוצים לספר סיפור, כל אחד בדרך שלו. החל מהשחקנים, ההלבשה, הבמאי, יש תחושה של מחויבות לסיפור ולמסר שלו ולא לתהילה ולא לאיך זה יתקבל. בעיניי זה מאוד חזק". 

המחאות על השטיח

מחאה בעירום 

המלחמה שמבעבעת באירופה לא פסחה על קאן. בפתיחתו של הפסטיבל, לפני הקרנת הסרט הראשון, הופיעה שיחת וידאו עם זלנסקי, שקרא ליוצרי הקולנוע להשתמש בכוחם ובאומנות כדי להילחם בדיקטטורה. 

מפגינה התפרצה בעירום לאירוע של קאן (צילום: AP)
לולה המפגינה על השטיח האדום בקאן | צילום: AP

ובערב הפרימיירה של 3000 Years of Longing, לולה, צעירה בת 18, הגיעה עם שמלה שחורה מנצנצת וכמה צעדים אל תוך השטיח האדום, קרעה אותה מעליה, נותרה בתחתונים וחשפה את המסר: STOP RAPE US, כשגופה צבוע בצבעי דגל אוקראינה. המטרה שלה הייתה להפנות תשומת לב העולם לעינויים שעוברות הנשים האוקראיניות במלחמה עם רוסיה. בריאיון ל-N12 אמרה: "למה בעירום? כי ככה מושכים תשומת לב. אם לא הייתי ערומה לא כל העולם היה מדבר על זה".

עשן על המדרגות

וזו לא הייתה המחאה היחידה. נשים לבושות שחור שנשאו רימוני עשן השתלטו על הפרימיירה של Holy Spider, סרט על אישה איראנית שעוקבת אחר גבר שרוצח נשים בזנות. הנשים נשאו שלט גדול ובו שמות של נשים שרצחו על ידי גברים בצרפת. בניגוד ללולה, שנלקחה על ידי האבטחה מיד, כאן העדיפו לתת למחאה להתקיים. 

מחאה נגד אלימות נגד נשים בפסטיבל קאן (צילום: מחשבון הטוויטר של פסטיבל קאן)
צילום: מחשבון הטוויטר של פסטיבל קאן