ישראל ונציגה לאירוויזיון 2022 מיכאל בן דוד עלולים למצוא את עצמם מחוץ לתחרות השירה האירופית בגלל שביתה של משרד החוץ שנערכת בימים אלה.

מהשב"כ נמסר כי "אין באפשרותנו לטפל אבטחתית במשלחת הישראלית לאירוויזיון לנוכח השביתה", ובתאגיד השידור הישראלי "כאן" נאמר כי "לא נוכל לקחת אחריות על ביטחון המשלחת ללא אבטחה מטעם מדינת ישראל". בשל כך, המשלחת הישראלית לא תשתתף לפי שעה באירוויזיון הקרוב שייערך בחודש הבא בטורינו שבאיטליה.

"הנציג לאירוויזיון מיכאל בן דוד מלא תקווה שמשרד החוץ והשב"כ יצליחו לפתור את נושא האבטחה ושהמשלחת הישראלית תוכל לצאת לנסיעה", נמסר מטעמו של בן דוד. "מיכאל עובד במרץ ומשקיע את עיקר זמנו בחזרות לקראת האירוויזיון על מנת לתת את השואו הכי טוב ולייצג את ישראל בכבוד על הבמה הכי גדולה בעולם".

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יוסי לוי-ספרי הגיב על הביטול של המשלחת הישראלית: "חודשים שאנחנו פונים לשר החוץ ומבקשים פתרונות למשבר במשרד החוץ, חודשים שאנחנו מציגים את הבעיות של עובדי המשרד וחודשים שאנחנו מצפים לפתרונות. במקום זה אנחנו מקבלים משא ומתן שדומה יותר לטנגו ב'רוקדים עם כוכבים' - פעם קדימה, פעם אחורה".

"אנחנו לא יכולים להשלים עם המצב הזה ועם העובדה שהעובדים שלנו משתכרים שכר מינימום, ולא יכולים להשלים עם העובדה שפוגעים בעובדים ובשליחים שלנו לחו"ל", הוסיף יו"ר הוועד. "אם לא יהיו פתרונות מיד, ניאלץ להחריף עוד את העיצומים מיד אחרי החג. קוראים לשר החוץ לפיד ושר האוצר ליברמן להפשיל שרוולים ולפתור את המשבר". הסכסוך סביב תנאי ההעסקה של עובדי משרד החוץ נמשך כבר תקופה ארוכה והאירוויזיון הוא רק אירוע אחד, כך מספרים גורמים המעורים בפרטים, בשרשרת המחלוקות בין המשרד לעובדיו.

עוד קודם לכן המשלחת הייתה אמורה לצאת לסיור מקדים בטורינו כחלק מההכנות, אולם עובדי משרד החוץ שהיו אמורים להתלוות גם הם לביקור, שובתים כעת ולכן אין מי שיטפל בסידורי האבטחה של המשלחת ויצטרף אליה במהלך ההכנות באיטליה. בתוך כך, מאחורי הקלעים מתקיימים מאמצים כדי להביא לפתרון המשבר ונשלחו מכתבים מטעם התאגיד לבכירי משרד החוץ. השר יאיר לפיד הוא גורם מרכזי בעצמו שמעורב באירוע ונקרא לסייע.

גם לאחר הזכייה הישראלית ב-2018 כשהחלו ההכנות לקיום האירוויזיון בישראל, הזהירו בתאגיד שלא יוכלו לארח אם המדינה לא תיחלץ לעזרה. רק ברגע האחרון אחרי ההתערבות מצד משרד האוצר הסתיים המשבר הקודם.

במשרד החוץ בחרו שלא להגיב לידיעה.