ההיערכות לקראת אירוויזיון 2022 מגיעה לשיא: ההכנות הקדחתניות לקראת תחרות השירה האירופית שנערכת השנה בטורינו שבאיטליה נמצאות בשלבי סיום. השבוע ייערכו שני חצאי הגמר (בימים שלישי וחמישי), ובשבת – הגמר הגדול שבו ישתתפו 25 מדינות. השלב המכריע מבחינת ישראל הוא חצי הגמר השני, שבו ישתתף נציגנו מיכאל בן דוד ויבצע את השיר "I.M" שני ברשימת השירים. מה הסיכוי של ישראל להעפיל לגמר? התשובות לשאלות.

כרגע לא ברור אם ישראל תעלה לגמר האירוויזיון שישודר בשבת, אם כי זה אפשרי. במבט על טבלאות ההימורים, ישראל ממוקמת מחוץ לתמונת הגמר – במקום ה-14 מתוך 18 המדינות המשתתפות בחצי הגמר השני. עם זאת, זה לא נגמר עד שזה לא נגמר, ואולי תשמחו לדעת שלבן דוד הייתה חזרה מעולה בשבוע שעבר שהרשימה את העיתונאים והבלוגרים שמסקרים את התחרות.

נציג ישראל לאירוויזיון מיכאל בן דוד עלה לחזרה ראשו (צילום: Nathan Reinds, EBU)
מתוך החזרות. עוד לא אבד הסיכוי לעלות לגמר | צילום: Nathan Reinds, EBU

כלומר, קיים סיכוי לא רע שישראל כן תצליח לעלות לגמר ותהיה בין המדינות שיתחרו על הגביע. בתוך כך, השנה לא מדברים על ישראל במונחים של זכייה, אבל הישג מכובד בהחלט אפשר להביא כאן אם וכאשר נוכרז בין עשר המדינות שיעלו לגמר. את זה, כמובן, נדע רק ברגע האחרון ומורט העצבים כפי שקורה בכל שנה. 

 

תמונת הניצחון: מי מעריכים שיזכה בתחרות?

לפי שעה, יש ארבע מועמדות בולטות לזכייה: אוקראינה היא המדינה שמובילה בהימורים. יש שיאמרו שבעקבות המלחמה באירופה תקבל המדינה לא מעט הצבעות סימפטיה לאות תמיכה. גם שוודיה מוזכרת כמדינה שנחשבת למועמדת בולטת לזכייה בכל שנה. אל תתפלאו אם היא תזכה השנה, ואם זה אכן יקרה - זו תהיה זכייה היסטורית מבחינתה - זו הפעם השביעית. במקרה של זכייה המדינה תטפס לראש טבלת האלופים של האירוויזיון בכל הזמנים, לצד אירלנד שהתברגה שם עם שבע זכיות.

השיר שמייצג את אוקראינה:


המדינה הנוספת שמועמדת לזכייה היא בריטניה, לאחר שבשנה שעברה היא הגיעה למקום האחרון עם אפס נקודות. השנה הם מככבים וכבר עלו למקום השלישי בהימורים. יש להם שיר מעולה וזמר טוב, ובהתאם סיכויים טובים שבשנה הבאה לונדון או מנצ'סטר יארחו את תחרות השירה. המדינה הרביעית והאחרונה שמוזכרת לזכייה היא איטליה, המדינה המארחת השנה, שיכולה להביא זכייה נוספת רצופה, ממש כמו ישראל אי אז בשנות ה-70. יש לומר כי הסיכויים של איטליה לניצחון פחתו בימים האחרונים בעקבות הופעה לא מרשימה במיוחד בעיני המבקרים, קריטריון חשוב בדרך לזכייה (אולי הם לא רוצים לארח שוב, אבל אל תגלו).

אם נסכם, כרגע כף האירוויזיון מוטה בהחלט לטובת זכייה אוקראינית שמושפעת מאוד מהפלישה הרוסית. כדאי גם לסמן את שוודיה ובריטניה, ובכל מצב – אנחנו ב-N12 נמשיך לעדכן בכל ההתפתחויות סביב האירוויזיון הכי קרוב שאפשר, מאולם התחרות בטורינו שבאיטליה.