שר התרבות חילי טרופר הודיע היום (חמישי) כי עשהאל שבו, שאימו ושלושת אחיו נרצחו בפיגוע ביישוב איתמר כשהיה בן תשע, ישיא משואה ביום העצמאות הקרוב.

שבו, תושב רמת גן, היה בן תשע בשנת 2002 כשמחבל נכנס לבית הוריו ביישוב איתמר ורצח לנגד עיניו את אימו ושלושת אחיו. 200 רסיסים ושלושה כדורים חדרו לגופו של עשהאל וקטעו את רגלו, אך למרות הפציעה הקשה והאובדן של בני משפחתו, הוא נאבק לקום ולהתגבר על הכאב והנכות. לאחר שיקום ארוך בבית החולים ואימונים מאמצים הוא הפך לאלוף ישראל בשחייה וייצג את ישראל בגאווה בתחרויות שחייה בין-לאומיות. הוא גם הצטרף לנבחרת ישראל בכדורסל וגויס כשחקן מוביל לליגה הטובה בעולם בענף כדורסל הנכים.

עשהאל שבו (צילום: החדשות 12, שידורי קשת)
צילום: החדשות 12, שידורי קשת

"עשהאל שבו הוא סמל לניצחון הרוח", מסר שר התרבות והספורט חילי טרופר. "מתוך שבר גדול, אובדן אם ושלושה אחים ופציעה קשה, הוא בחר לצמוח. עשהאל הוא ספורטאי מצטיין, איש חינוך ומודל עבור כל מי שמתמודד עם קושי ומתעקש לנצח כל יום מחדש".

בשנים האחרונות חזר עשהאל למגרשי הכדורסל וכיום הוא מאמן צעירים עם מוגבלויות בכל גווני הקשת הישראלית. בנוסף, שבו מרצה לבני נוער ברחבי הארץ על התמודדותו עם האתגרים בחייו.

עוד נבחרו להשיא משואה: סגן הדר כהן, מפקדת פלוגת עולות חדשות בבסיס מחו"ה אלון, שתדליק את משואת צה"ל. את משואת התפוצות תשיא אליזבטה שרסטוק, שעומדת בראש המרכז לסיוע הומינטרי "חסד חיים".