השיר הטוב ביותר ינצח או שקולות הסימפטיה יובילו לזכייה? הלילה (שבת) ייערך גמר אירוויזיון 2022 בטורינו - אמנם ללא ישראל, אבל עם 25 מדינות אחרות שחושקות בגביע הניצחון ובאירוח התחרות בשנה הבאה בשטחן. מדינה אחת מובילה בענק בהימורים - אבל יש עוד כמה מועמדות שיכולות לצאת הערב מנצחות. שימו לב למדינות האלה:

אוקראינה: "סטפניה" או "סימפטיה"?

לפי התרחיש הזה, הצפוי מכל יתרחש הלילה - והמדינה שמובילה בענק בהימורים מאז שפרצה המלחמה מול רוסיה (כ-60% סיכוי זכייה - נתון מטורף לכל הדעות) צפויה לזכות באירוויזיון בפעם השלישית בתולדותיה - רק שהפעם זה יהיה כמעט ללא קשר לשיר עצמו, אלא לקולות סימפטיה רבים כלפי אוקראינה מכל רחבי היבשת. אם אוקראינה אכן תנצח עם השיר הטוב אך לא כזה שעשוי מחומרים של מנצח ששלחה, ״Stefania”, זה יהיה הניצחון הכי פוליטי בתולדות התחרות - וגם בכלל לא ברור האם המדינה תוכל לארח את האירוע בשטחה בשנה הבאה. קייב או עיר חלופית במדינה אחרת ב-2023? סיכוי גבוה מאוד שכן.

אוקראינה באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
אוקראינה באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU

בריטניה: אחרי ההשפלה - It’s Coming Home?

בשנה שעברה היא הושפלה פעמיים אחרי שקיבלה 0 נקודות מצוותי השיפוט ולאחר מכן מהקהל - והגיעה למקום האחרון (ולא בפעם הראשונה בשנים האחרונות). אבל האם הנאחס צפוי להישבר הלילה והממלכה תזכה שוב לראות עוד ועוד דוז פואה שמומטרים לכיוונה - כאלה שיביאו לזכייה בריטית שישית והיסטורית אחרי 25 שנה? כוכב הטיקטוק הענק בעל הקול האדיר Sam Ryder הוא הפוטנציאל הכי גדול של הבריטים לניצחון מזה הרבה זמן עם השיר ״Space Man” - שיכול להפוך בקלות ללהיט עולמי שיחרוך את המצעדים. אז האם נוכל לומר הלילה ״It’s Coming Home” ולהיערך לתחרות במנצ׳סטר, לונדון או אפילו קרדיף ב-2023? תרחיש שלא כדאי להוריד מהפרק.

בריטניה באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
בריטניה באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU

איטליה: הפעם מחמוד יניף את גביע הניצחון?

תגידו מה שתגידו על ההפקה האיטלקית והארגון שזכה לביקורות - בגזרת השירים, איטליה יודעת לעשות את זה אולי הכי טוב מכולם. תרחיש שבו הדואט המרגש ששלחה השנה לתחרות במגרש הביתי, ״Brividi”, יוכתר הלילה לשיר הזוכה - וישאיר את התחרות בארץ המגף שנה שנייה ברציפות, הוא לא מופרך כלל. השיר כבר שבר שיאי השמעה לא רק באיטליה ואפילו נוגן בתחנות הרדיו בארץ - ואתם גם מכירים את אחד הזמרים שמבצעים אותו: מחמוד, שזכה במקום השני בתחרות בתל אביב ב-2019, עם הלהיט ״Soldi”, שהגיע אז למקום השני. אז האם הפכם זה יסתיים בזכייה והתחרות תנדוד מטורינו למילאנו, רומא או בולוניה בשנה הבאה? לאיטלקים (ואולי גם לאיגוד השידור האירופי) יש צמרמורת מהמחשבה שכן.

איטליה באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
איטליה באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU

שוודיה: בדרך להפוך לאלופת כל הזמנים?

התסריט שהוא אולי הכי ״בטוח״ הלילה הוא גם כזה של זכייה בתכול ובצהוב - אבל לא תסריט של ניצחון אוקראיני, אלא שוודי. המדינה שהיא אחת המצליחות ביותר בתולדות האירוויזיון, שיש לה כבר שש זכיות עם שירים מעולים שאת רובם כולכם מכירים (״Waterloo” של להקת ABBA, למשל) מועמדת לניצחון עם הבלדה הכובשת והמרגשת ששלחה לטורינו, ״Hold Me Closer”. אם היא אכן תעשה זאת - זה יהיה ניצחון שיוביל לכך ששוודיה תהיה אלופת האירוויזיון של כל הזמנים לצד אירלנד, שגם לה יש בארון 7 גביעי אירוויזיון. האם השוודים יחבקו חזק גביע נוסף והיסטורי הלילה וכולנו בדרך לשטוקהולם ב-2023? תחזיקו חזק.

שוודיה באירוויזיון 2022 (צילום: Sarah Louise Bennett, EBU)
שוודיה באירוויזיון 2022 | צילום: Sarah Louise Bennett, EBU

ספרד: השיר הכי קרוב ל״פואגו״ יוביל לזכייה אחרי יותר מחצי מאה?

הלהיט של הזמרת הספרדייה לתחרות השנה,״SloMo”, שנכתב במקור לג׳יי לו, מטריף את מעריצי האירוויזיון - ובמיוחד את הספרדים, שמייחלים לניצחון בתחרות מאז… 1969! האם שאנל, הזמרת ממוצא קובני שעושה את הדבר הכי קרוב ל-“Fuego” האלמותי של קפריסין (השיר שהתמודד מול ״Toy” של נטע ב-2018) תהיה זו שתביא לספרדים את הגביע השלישי בתולדותיהם ואת התחרות למדריד או לברצלונה בשנה הבאה? אם זכייה כזו אכן תתממש הלילה - תהיו בטוחים שיהיו מי שיצלמו את הרגע - ויצפו בו שוב ושוב בהילוך איטי.

ספרד באירוויזיון 2022 (צילום: Corinne Cumming, EBU)
ספרד באירוויזיון 2022 | צילום: Corinne Cumming, EBU