עולם התרבות נפרד הבוקר (חמישי) מהרב אורי זוהר - שעוד לפני חזרתו בתשובה היה שחקן, במאי ותסריטאי. זוהר לקה בליבו, ובתום מאמצי החייאה נאלצו הצוותים הרפואיים לקבוע את מותו בביתו שבירושלים.

"תחושות של עצב", אמר המחזאי והשחקן עודד קוטלר בשיחה עם N12. "איבדנו איש מיוחד במינו, על כל הסימטאות שהוא הלך בהן. הזיכרון האומנותי הגדול שלי ממנו הוא היותו במאי עם כישרון יוצא דופן לקולנוע. הוא היה יכול להרקיע שחקים לעניות דעתי אם היה ממשיך, מעמיק ומעפיל, אבל הוא בחר בדרך אחרת".

"כנראה שהוא החליט להפנות גב מוחלט לעשייה הקולנועית, אם כי בזמן האחרון הוא התחיל להתייחס לזה שוב בצורה אחרת", המשיך קוטלר. "אורי היה בלתי צפוי בהרבה מובנים. גם בהליכתו לדת. משהו אבד לו בהיותו איש קולנוע ותיאטרון. אולי הוא הרגיש שההשראה נשמטת מתחת לרגליו".

אורי זוהר (צילום: כאן תאגיד השידור הישראלי)
אורי זוהר | צילום: כאן תאגיד השידור הישראלי

אורי זוהר בריאיון ליונתן ריגר (צילום: חדשות 12)
אורי זוהר | צילום: חדשות 12


היוצר אביתר בנאי כתב: "אני רוצה לספר על הקירות של הבית שלו. הייתי מקשיב להם. הם דיברו אליי וההד שלהם שינה את חיי. הלימוד שלמדתי מקירות הבית של הרב אורי הפך להיות המצפן של הנשמה שלי. המקום שאליו אני הולך. משתוקק, ומתמסר. נהרות של חסד שטפו מהקירות של הרב נהרות של אהבה ואמת, חמלה וחכמה, התמסרות גבורה ועדינות. הקירות של הרב עדיין פה. הם לא הלכו ולא ילכו לעולם".

"חודש נורא, צריך לעכל את זה", שיתפה השחקנית גילה אלמגור. "פרידה ענקית מאיש כל כך טוב". נעם סמל, מנכ"ל הבימה מסר: "היה לי הכבוד הגדול לעבוד איתו בהפקה 'מציצים מן הלול' בהשתתפותו ובהשתתפות אריק איינשטיין. היינו נוסעים יחד בכל רחבי הארץ. הייתי מקורב לתהליך החזרה בתשובה שלו ושל משפחתו. אורי היה גאון ומומחה גדול לבמה, הוא נשם אותה. אני לא יכול לכסות במשפט או שניים את כל הפעילות התרבותית שלו, הוא היה עילוי תיאטרוני. מאוד הערכתי אותו ואהבתי להיות במחיצתו, הוא היה מלא כרימון".

ראש הממשלה יצחק רבין ואורי זוהר  (צילום: SAAR YAACOV, לשכת העיתונות הממשלתית)
רבין וזוהר בכנס של אזרחים למען רבין לראשות מפלגת העבודה | צילום: SAAR YAACOV, לשכת העיתונות הממשלתית

הרב אורי זוהר ואריה דרעי (צילום: MILNER MOSHE, לשכת העיתונות הממשלתית)
"אבן יסוד בתרבות הישראלית" | צילום: MILNER MOSHE, לשכת העיתונות הממשלתית


"התעצבתי מאוד לשמוע על פטירתו", מסרה הזמרת והשחקנית ג'וזי כץ. "אהבתי אותו מאוד. הוא היה בן אדם מוכשר עם נשמה טובה". הפזמונאי ושדרן הרדיו דורי בן זאב ציין: "היום הלך לעולמו איש מיוחד, אדם ששינה את פני הבידור, הקולנוע והתרבות וכשהיה צריך לעשות עוד מהלך, הוא עשה מהלך שמתאים לאורי זוהר ועשה תשובה עם עצמו".

"הוא היה מיוחד במינו, באמת מיוחד", ציינה השחקנית רבקה מיכאלי. על חזרתו בתשובה של זוהר אמרה: "אני הופתעתי. זכיתי ללמוד איתו במעט שלמדנו באוניברסיטה בחוג לפילוסופיה. הוא היה מתרשם מדברים וחי אותם. ראית שהוא רוצה להאמין והוא מחפש מרכז כובד". את הדברים אמרה לסיון כהן וגדעון אוקו ברדיו 103FM."זוהר היה ארכיטקט של הומור ושפה", כתב הזמר אביב גפן. "נפש מורכבת ומיוסרת, תנוח על משכבך בשלום ובשלווה".

באמצע עדותו של אריה דרעי בוועדה לחקירת האסון במירון, נודע לחבר הכנסת לשעבר על מותו של זוהר. הוא ביקש לעצור לרגע ואמר: "סליחה, אני מקבל כאן הודעות אין-סופיות. נפטר ידידי הטוב אורי זוהר"."הצטערתי לשמוע על לכתו של איש התרבות והתורה, הרב אורי זוהר", ציין נשיא המדינה יצחק הרצוג. "יוצר גדול, ממעצבי הקולנוע הישראלי, שתרם תרומה חשובה לנכסיה התרבותיים והרוחניים של מדינת ישראל".

 
גם במערכת הפוליטית הביעו את צערם על לכתו של זוהר. ראש הממשלה נפתלי בנט הוסיף: "אורי היה חלק בלתי נפרד מהישראליות על כל גווניה, צבר שורשי וקוצני עם עולם רוח ענק ולב יהודי פועם". שר התרבות והספורט חילי טרופר: "הוא היה מגדולי היוצרים בישראל ואבן יסוד בתרבות הישראלית. לאורך השנים זוהר היה ממעצבי הקולנוע הישראלי וסרטיו הפכו לנכסי צאן ברזל אשר נכנסו לכל בית ובית. היו בו שנינות, הומור ויצירתיות יוצאי דופן, ויצירותיו ומורשתו ישארו איתנו".

אורי זוהר, ביקורת סרט (צילום: יניב לינטון, יחצ)
צילום: יניב לינטון, יחצ
_OBJ"תרומתו הגדולה של זוהר לתרבות הישראלית תיזכר לדורות", כתב ראש האופוזיציה בנימין נתניהו. "באופן אישי אני לעולם לא אשכח את הופעותיו בפני חיילי סיירת מטכ"ל בשנות ה-60, כשבידר אותנו יחד עם שייקה אופיר ז"ל ויהורם גאון שיבדל לחיים ארוכים. בישיבה על מזרנים, בהאנגר ביחידה, זכינו ליהנות מהכישרונות העצומים ביותר שצמחו בישראל. אורי קרע אותנו מצחוק. אהבנו אותו מאוד".

שרת הפנים איילת שקד צייצה בחשבון הטוויטר: "כאישיות גדולה מהחיים, הוא הכיל ניגודים שונים בשלבים שונים בחייו המלאים. תודה לך על מה שהיית לישראלים רבים". 

 
יו"ר דגל התורה משה גפני: "יחד עם כל בית ישראל הצטערתי לשמוע על פטירתו של הרב אורי זוהר זצ"ל, שהשיב רבים מעוון, קרבם לאבינו שבשמיים וקידש שם שמיים בדרכו ובמעשיו. אני שולח את תנחומיי למשפחה הרוממה".