45 שנים שמר אביהו מדינה את הסיפור שלו ממלחמת יום הכיפורים, לעצמו ולחבריו לנשק, בתעלת סואץ. סיפור שיכול לפרנס בקלות סרט מלחמה, אולי אחד אפילו מופרך מדי. מעגל שותפי הסוד שלו לא נפרד מאז. עד היום הם נפגשים באופן קבוע, חיים מחדש שוב ושוב את הלחימה ואת מה שהשאירו שם.

מתברר, שאביהו היה תותחן בגדוד 113 במלחמת יום הכיפורים. ולא סתם שהיה לוחם, חבריו מספרים שהיה לוחם על. "אביהו נלחם איתי בתוך הפלוגה שלי, כמפקד טנק", מספר אלוף במיל' יצחק בריק, שהיה מ"פ בגדוד במלחמת יום הכיפורים. "פה מתחיל סיפור מופלא של לוחם שבעצם הוא מודל לחיקוי לדעתי במה שקרוי רוח לחימה".

אביהו מדינה וחברים ששירתו איתו בגדוד (צילום: חדשות 12)
אביהו מדינה והחברים ששירתו איתו בגדוד | צילום: חדשות 12

"ידענו שהוא כותב מצוין ויש לו באמת ושכל עם ישראל מקשיב לו", המשיך בריק. "אבל אף אחד לא יודע שיש לו עוד פן, פן של לוחם, של גיבור. אחד הדברים שהייתי אומר לו - תגיד לי, אביהו,  עשית דברים נפלאים, איך זה יכול להיות שאתה שותק 45 שנה?"

ואכן, אביהו לא חשף אפילו בפני משפחתו שלחם בחזית. "אף אחד לא יודע מה עשיתי במלחמה", הוא אומר. "לא האחים שלי, לא הבנות שלי, אף אחד לא יודע. אבא שלי שמח שהגעתי הביתה, זה מה שהוא רצה, שאני אחזור הביתה".

"הייתה פעם שהשמדנו 5 טנקים ברצף"

באוטוביוגרפיה שכתב אביהו, הפרק הכי רחב, גם רגשי, זה הסיפור של מלחמת יום כיפור. "יש שם הרבה דברים מרגשים, אני ניצלתי ממוות לפחות 7 פעמים. ממוות בטוח", מספר מדינה. "הייתה פעם שהשמדנו חמישה טנקים בשלוש-ארבע דקות, ואני עם סיגריה בפה בתוך הטנק, ואנחנו יורים. וככה השמדנו אותם".

אביהו מדינה וחברים ששירתו איתו בגדוד (צילום: חדשות 12)
אביהו מדינה עם החברים ששירתו איתו בגדוד | צילום: חדשות 12

השילוב בין שני עיסוקיו של אביהו בחיים התנגשו מדי פעם. "חודשיים אחרי המלחמה היינו באפריקה שם. מהצד השני של התעלה", מספר אל"מ במילואים גדי אמיר, מ"פ בגדוד 183 ביום הכיפורים. "ניגש אליי אביהו ואומר תשמע, יש פסטיבל הזמר המזרחי, ויש לי שם שני שירים, ואני חייב לצאת".

אמיר ממשיך: "אמרתי לו: 'תשמע, יש כוננות אדירה, ואי אפשר לצאת'. אבל הוא התעקש. הלכתי למג"ד, חגי כהן, אמרתי לו: 'תשמע, חייבים להוציא אותו'. חגי אומר: "אתה יודע מה? אני מוכן להוציא אותו בתנאי שהשיר שלו יקבל מקום ראשון. אביהו מדינה חזר, ואחד השירים מקום ראשון, האחר - מקום שני".

אביהו מדינה, תותחן במלחמת יום הכיפורים (צילום: חדשות 12)
אביהו מדינה, יוצר, מלחין - ותותחן במלחמת יום הכיפורים | צילום: חדשות 12

השריונר אביהו מדינה בגיל 25, הוא כבר זמר מוכר עם רפרטואר של שירים שכתב והלחין. ובכל זאת, הדרך למיינסטרים הישראלי, גם אחרי שלחם באומץ שוב ושוב למען המדינה, הייתה ארוכה. השנה הוא זוכה להכרה ממלכתית ביותר, עם קבלת פרס ישראל בתחום הזמר העברי קרוב לחמישים שנה אחרי שנאמר לו ברדיו הציבורי ששיריו צריכים להשתלב רק ברדיו הים תיכוני.

לבסוף החליט לחשוף מדינה את השיר הבא שהוא מתכוון להוציא: ,השיר הבא מדבר על בן אדם, מרגע שהוא נולד עד הרגע שהוא הולך לעולם הבא, אם יש. אבל בסופו של דבר, בפזמון, כל העניין הוא חיים בינתיים. אל תבנה לך מגדלים באוויר.

יכול לספר על משפט אחד מתוך השיר?

"כי החיים הם מסע מפרך וכואב בין תקווה, אכזבה, בין אוהב לאויב, חיים בינתיים".

תודה לעמותת יד לשריון על האירוח לצורך צילומי הכתבה.