"פסטיבל ואגנר" בישראל? הערב (שני) פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" כי התזמורת הסימפונית של חיפה תנגן מיצירותיו של המלחין האנטישמי ריכרד ואגנר. המופע מתוכנן להתקיים ב-22.9: התזמורת הסימפונית חיפה תבצע לראשונה אי פעם יצירות של המלחין האנטישמי.

מדובר בשני קונצטרטים ועוד כמה אופרות שינוגנו באחד האולמות המרכזיים בתל אביב. הנינה של וגנר אף הוזמנה לביים את אחת האופרות. וגנר, שמת כ-50 שנה לפני עליית הנאצים לשלטון, היה אהוב במיוחד על היטלר וכתב בספריו דברים קשים מאוד על היהודים.

בעבר נעשו ניסיונות לבצע יצירות של ואגנר בישראל, אבל בעקבות הסערות הציבוריות הללו כל הניסיונות בוטלו. המנצח הישראלי-גרמני דוד מילר יזם את הפסטיבל,: כל משפחתו של אביו נספתה בשואה. מילר מודע לסערה אבל טוען שזה הזמן לבצע יצירות של וגנר בישראל.

"אצל הרבה מאוד אנשים זה נושא מאוד רגיש", אמר דוד מילר המלחין לחדשות 12, "אבל אני כן חושב שהגיע הזמן שנתחיל לבצע יצירות גם שלו בארץ, זה חלק מהתרבות המערבית. אנחנו גם מבצעים הרבה מאוד יצירות של מלחינים לא פחות אנטישמים מוגנר - ריכרד שטראוס, ליסט, קרל אורף. אני יודע שהרבה אנשים לא יאהבו את זה, יש כאלה שיתנגדו אבל אין מה לעשות".