אחרי המחאה: משרד האוצר ומשרד התרבות מפרסים הבוקר (רביעי) את מתווה הפיצויים לעולם התרבות נוכח גל ביטולים, כפי שפרסמה קרן מרציאנו במהדורה המרכזית. הסיוע יכלול תמיכה בשחקנים, עובדי במה, אומנים עצמאיים, בסל תרבות והצגות ילדים ובמוסדות. 

על פי הסיכום בין שר האוצר אביגדור ליברמן ושר התרבות חילי טרופר, תוענק חבילת סיוע על ההפסדים בחודשים ינואר-פברואר. המתווה כולל 28 מיליון שקלים למוסדות התרבות שימשיכו להעסיק עובדים באופן רציף וכן ישמשו לתשלום עבור העובדים העצמאיים שהיו שותפים בכל מופע, הצגה או אירוע שבוטלו. 

10 מיליון שקלים יושקעו לצורך סיוע לאומנים שעובדים תחת סל תרבות ושנפגעו באופן קשה בשל הירידה בפעילויות ובמופעים לילדים בבתי הספר ובכלל, באמצעות רכש של מאות מופעים מכלל אומנים על ידי המדינה. 50 מיליון שקלים יועברו לרשויות המקומיות עבור פעילויות תרבות בכל הארץ. 

השחקנית אסי לוי, בהפגנה של עולם התרבות בכיכר הבימה (צילום: חדשות 12)
השחקנית אסי לוי בהפגנה של עולם התרבות, אתמול | צילום: חדשות 12

תקציב הקרן לאומנים במצוקה יוגדל ויעמוד על 6 מיליון שקלים, והמשרדים יפעלו להרחיב את הקריטריונים להגשת בקשה לסיוע כך שיכללו גם את עובדי הבמה. פעילותו של יום הקולנוע הישראלי בשנת 2022, שבמהלכו מוקרנים סרטים ישראלים ב-10 ש"ח יורחב - לאחר התמתנות התחלואה. 

משח"ם, ארגון השחקנים והשחקניות, שאתמול הפגין למען הפיצויים לאנשי הענף נמסר בתגובה: "ההודעה היא התקדמות חיובית אך אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. אנו מודים לשר טרופר על המאמץ האדיר שהשקיע, בשורה התחתונה - כספי פיצוי צריכים להגיע לכיסם של אומנים, יוצרים ועובדי במה. אם הכסף יישאר בידי המוסדות לא עשינו הרבה. בימים הקרובים נלמד את האותיות הקטנות של המתווה ונוודא שהכסף מגיע למי שבאמת צריך". 

"חבילת הסיוע יוצאת הדופן היא ביטוי לחשיבותה של התרבות והמחויבות שלנו לאנשי עולם התרבות ולצורך לסייע להם לעבור את התקופה הקשה", מסר שר התרבות טרופר. "אנו מחוייבים לעולם התרבות ונמשיך לעמוד לצידו כפי שעשינו עד היום". שר האוצר אביגדור ליברמן: "אני קשוב לטלטלה שחווים האומנים ואנשי הענף ובטוח כי עולם תרבות ומלא חיים ישמור על שפיות בקרב כולנו".