זו בעצם הפעם הראשונה שבה "שפיטה", מתמודדת גמר הכוכב הבא וכעת גם גמר הזמר במסכה, מתראיינת בשמה וזהותה. בדרך כלל היא נוהג להסתתר מאחורי הדמות של שפיטה - מתארגנת שעה וחצי לפחות, עונדת המון תכשיטים, מתאפרת מוגזם ונועלת נעלי פלטפורמה גבוהות.

"אני לא רגילה להתאפר ביום-יום שלי", היא מודה. "אני יוצאת ולא מסתכלת בכלל על איך שאני נראית". על השאלה מדוע לא חשפה את היום את זהותה השיבה שפחדה שקסם המסתורין סביב דמותה של שפיטה - יפוג: "גם עכשיו - אני לא יודעת מה יהיה. פתאום אני אומרת: 'רגע, אולי עכשיו להופעות הבאות אנשים לא ירצו לבוא כי הם קיבלו את מה שהם רצו'. אני קצת מרגישה שאני מהמרת כאן".

שפיטה – “Feeling Good” (צילום: מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון 2019", קשת12)
שפיטה, הכוכב הבא | צילום: מתוך "הכוכב הבא לאירוויזיון 2019", קשת12

אז עכשיו כבר אפשר לספר את כל מה שהיא ניסתה להסתיר: רותם שפי בת ה-37 היא לא ערבייה כמו הדמות שיצרה, אלא יהודייה שגדלה בכרמיאל לאימא תימנייה ולאבא אשכנזי. בצבא היא שירתה בלהקת חיל האוויר ובהמשך למדה מוזיקה בבית הספר רימון. היום היא גרה בתל אביב עם בן הזוג שלה דקל, מתופף במקצועו, ועם בתה סול שנולדה רק לפני חודשיים.

כבר כמעט עשר שנים שהיא מככבת על הבמות, אבל ברחוב אף אחד לא מזהה. "ממש קשה לי לדבר כרותם ולא כשפיטה. היא נותנת לי איזשהו סוג של ביטחון. יכול להיות שככה הייתי קצת רוצה להיות. אף פעם לא רציתי שיזהו אותי כדי שזה לא יהיה כזה מה, ככה את נראית? איכס. לא איכס בקטע של מגעיל, בקטע של מה הקשר?"

איך הכול התחיל?

שפיטה נולדה בכלל בתור בדיחה - לגמרי במקרה: "כל פעם שהיו אומרים: היא לא הצליחה לפרוץ, אז היא עשתה את הדמות - וזה שורף לי כי בכלל לא ניסיתי", מסבירה שפי. "תוך שבועיים, חודש הבנתי שאני זונחת את החומרים שלי ובא לי על הדבר הזה (שפיטה) עכשיו". היא החליטה ללכת עם הדמות עד הסוף. הוציאה קאבר אחרי קאבר ופרצה בתוכנית "הכוכב הבא". עם הזמן שפיטה הפכה להיות חלק בלתי נפרד מרותם. וגם למקל שלה, דרך אגב, יש סיבה.

השיבולת נחשפת בגמר (צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת12)
גמר הזמר במסכה: רותם שפי היא השיבולת | צילום: מתוך "הזמר במסכה", קשת12

"עברתי ניתוח ברגל ולכן הייתי צריכה מקל", היא משתפת. "היה לי איזה גידול שפיר, שלא השאיר יותר מדי עצם. הייתי ממש קרובה ללהיות היום על כיסא גלגלים, בתכלס. המקל הזה הוא ממש עזר, הוא לא חלק מהפרופס של שפיטה.

עם הזמן, ובצל הטוקבקים הקשים, הדחף של שפי להסביר את עצמה הלך ופחת: "אני לא חושבת שצריך לכל דבר לבוא עם זכוכית מגדלת ולמצוא איפה זה לא בסדר". ועדיין, למרות הריאיון ואהבת הקהל בזמר במסכה, היא לא ממהרת לעלות על הבמה בדמותה האמיתית. היא ממשיכה להקליט כשפיטה ומתכוננת לעוד סיבוב הופעות. ובכל זאת, בפעם הראשונה אחרי כמעט עשור, הדיווה השתלטנית שפיטה מפנה קצת מקום לרותם.