זה עומד לעבור בשקט יחסי, בלי מצעדים חגיגיים ומסיבות גרנדיוזיות, אבל יוני רכטר, אחד מענקי המוזיקה הישראלית, יחגוג בשבוע הבא יום הולדת 70. "אני אדם פרטי מיסודי", אומר רכטר בריאיון מיוחד לחדשות 12, "לא נוח לי עם הרבה רעש וצלצולים". כבר בגיל 15 הוא הלחין את השיר "דמעות של מלאכים", אבל הפריצה שלו לחיינו הגיעה כשהיה בן 22 וחבר ללהקת "כוורת". בגיל 26 הוא הלחין לאריק איינשטיין את השיר "עטור מצחך" שהוכתר בעבר כשיר הישראלי האהוב בכל הזמנים.

"אני זוכר שאני נוסע באוטו, ושומעים את 'עטור מצחך' ברדיו, ממש כשהוא יצא, ואז השדרן שם את זה עוד פעם", הוא מספר. "זו הייתה פעם ראשונה ששמעתי ששמים ברדיו שיר פעמיים רצופות, ואמרתי לעצמי: 'זה מפתיע'". עם זאת, הוא טוען כי "עטור מצחך" הוא לא השיר הטוב ביותר שלו: "לדעתי יש לי שירים יותר טובים, אבל הם לא מוכרים".

יוני רכטר (צילום: חדשות 12)
צילום: חדשות 12

ובאמת לא מעט משיריו הגדולים נותרו כמעט אנונימיים, רחוקים מלככב בפלייליסט של גלגלצ. "קח למשל את השיר 'כל עוד'. זה שיר שנהיה ההמנון של החזרה ללימודים ב-1 בספטמבר, אבל לקח לו חמש שנים. עלי מוהר ואני כתבנו אותו והוצאנו אותו - וכלום. זה בכלל לא הושמע. ופתאום, לא יודע מה קרה אחרי חמש שנים, השיר הזה פתאום התחיל לזרוח".

גם בימים אלה הוא לא מפסיק ליצור ולהופיע, אולי אפילו יותר מפעם. השבוע ייערך מופע מיוחד שלו בפסטיבל הג'אז באילת, ובהמשך יועלה קונצרט מיוחד בפסטיבל העוד הבינ"ל בירושלים עם לחנים שלו לטקסטים מפרקי אבות. "אני לא רוצה לשבת באפס מעשה", הוא מסביר. "אולי זה מפחיד אותי. תראה, אמי נפטרה לפני שנתיים, וזה היה דבר שמאוד כאב לי וזה גם עשה לי איזו הסתכלות על הנושא הזה של הפרידה מהחיים, או ההתבגרות, או ההזדקנות שתגיע מתישהו".

בשנה שעברה הוא שבר את הרשת כשהשתתף בגרסה ויראלית ללהיט של נועה קירל, "מיליון דולר". "האמת היא שאני מודה שלא הכרתי את השיר הזה. לא שמעתי", אמר רכטר. "אני לא כל כך אוהב פופ עכשווי. אבל אני לא חושב שזה פסול לעשות פופ. הכל לגיטימי בעיניי ברגע שזה אמיתי ובא ממקום אותנטי. מי שרוצה להגיד משהו אישי, ויש לו מה להגיד - אז זה יגיע בכל פורמט".