"הנתניהוז", הספר שכתב ג'ושוע כהן ושמגולל את סיפורו של בנציון נתניהו ומשפחתו בשילוב של מציאות ובדיה, יצא היום (רביעי) לאור, על ידי הוצאת "הבה לאור". הספר, שעל פי ביקורות במדינות שבהן הוא כבר יצא, מתאר את משפחתו של ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, כנלעגת. בריאיון ל-N12 מספר עודד כרמלי, הבעלים של ההוצאה כי אף גוף אחר לא היה מעוניין לקחת על עצמו את הפרויקט.

העלילה מתארת איך בחורף של 1960-1959 נתניהו האב, היסטוריון במקצועו, "חרש" את ארצות הברית בחיפוש אחר משרה באקדמיה. באוניברסיטת ייל, חבר הסגל רובן בלום - היסטוריון יהודי - התבקש לשפוט ולארח את המועמד. נתניהו הגיע עם כל המשפחה - אשתו צילה ושלושת הבנים, יוני, ביבי ועדו.

הספר הנתניהוז, עיצוב כריכה: עידן אפשטיין
הספר הנתניהוז, עיצוב כריכה: עידן אפשטיין

את הספר, שזמין כרגע לקנייה באתר ההוצאה ובשבוע הבא יגיע לרשתות הספרים הגדולות, תרגמו בהוצאה מאנגלית לעברית תוך זמן שיא של 4 חודשים בלבד. "הוא זכה לתשבוחות בכל העיתונים הגדולים בעולם", מציין כרמלי. "בניו יורק טיימס, בגרדיאן, מהללים אותו כאחד הרומנים הטובים והרלוונטים בשנים האחרונות. לכן, כשההזדמנות נקרתה בפניי לא היססתי. ידעתי שיש כאן ערך ספרותי והסיפור הזה צריך להגיע לישראלים". 

יש הוצאות שחששו להוציא את הספר לאור.

"אני יודע על כמה. העורכים רצו, המחלקות המשפטיות פחות, לא רצו לגעת בזה בגלל הנושא. אני חשבתי שזו בושה וחרפה, אם ספר יצליח בכל העולם ורק לא בישראל. אני לא מפחד מסוגיות משפטיות. קודם כל מדובר ברומן. רומן שמבוסס על סיפור אמיתי, אבל רומן. אין ספק שיש כאן גם אמת וגם בדיה, אבל אני בטוח שאפשר להבין מה אמת ומה לא. אני לא מפחד מאף אחד. זה גם מה שאמרתי לג'וש בשיחה הראשונה שלנו - 'אם מישהו יחליט לתבוע על ספרות, שיתבע'. אני עשיתי את תפקידי".

מה למדת על המשפחה מהקריאה?
"אני חושב שנעשה כאן ניתוח מאוד מאוד חכם של הנפש הריוויזיונסטית לדורותיה, גם מעבר למשפחת נתניהו עצמה. איך בעצם מי שמוצא את עצמו קצת מחוץ להיסטוריה, באים להתנקם בהיסטוריה ועושה את זה בכוחנות רבה. הם לא איזה דמונים, מדובר בדמויות חזקות. הדמות ברומן, של בלום, שמבוססת על מבקר הספרות הגדול, היא דמות שחיה את החלום האמריקאי, ופתאום באים את הנתניהוז שמערערים את הסדר הטוב של היהודי שהשתלב. מבחינתם השנה היא תמיד 1939. זה מזכיר לנו גם את הבן, עבור בנימין נתניהו השנה היא 1939 תמיד". 

איך אתה חושב שמשפחת נתניהו תגיב כשתקרא אותו?
"אני אשמח אם הספר יגיע אל המשפחה. זה רומן מצחיק, רומן קמפוס מבריק. הוא יזכיר להם נשכחות… מה טוב. אני לא יודע מה הם יחשבו עליו, אבל אני בכל מקרה אשמח לתת להם אותו בחינם, כמובן".