לראשונה אי פעם יוקמו שני בתים ליצירה מוזיקלית, במודל דומה לזה של בית היוצר בתל אביב, גם בעכו ובבאר שבע. מטרת המרכזים היא לספק משאבים ליוצרים ויוצרות צעירים באזור ולאפשר להם להופיע ולהתאמן בתנאים טובים ללא עלות. עד היום נסעו כל האומנים הצעירים לבית היוצר בתל אביב, כעת הם יוכלו לגשת למרכזים החדשים הנמצאים בצפון ובדרום. 

המרכזים החדשים יכללו חלל המותאם להופעות עם מקומות ישיבה, חלל להתכנסות קהל וחדש אומנים. יהי גם חדש חזרות, מערכת תאורה, שמע והגברה, הקלטת אודיו לכל מופע ואפילו חדרי איפור והלבשה. הכל יהיה במימון המדינה, כאשר הרווח ממכירת הכרטיסים יועבר ישירות לאומנים שהופיעו.

הופעה בבית היוצר בתל אביב (צילום: בית היוצר של אקו"ם)
הופעה בבית היוצר בתל אביב | צילום: בית היוצר של אקו"ם

זהבה בן שגדלה בבאר שבע מחמיאה ליוזמה: "בתור מי שגדלה בבאר שבע ולא תמיד היו לי את הכלים המקצועיים לפתח את האהבה שלי למוזיקה אני שמחה ומברכת על הפרויקט הזה בפריפרייה ובטוחה שבזכות הפרויקט יגלו המון כשרונות מדהימים".

דניאל אדא, במקור מדימונה וכיום מוזיקאי ויוצר המתגורר בבאר שבע מספר כי מהלך כזה יכול לשנות את חייהם של האומנים הקטנים: "ברגע שלאומן יש אפשרות לעלות על במה אמיתית ולא לכתת רגליים בכל הארץ אלא לקבל מקום טוב עם במה שחורה, כיסאות קטיפה, מסכים וסאונד לטובת האומנות שלו, במיוחד בעיר שלו, זה החלום של כל מוזיקאי".

זהבה בן בהופעה (צילום: עופר חן)
זהבה בן בהופעה | צילום: עופר חן

הבתים החדשים הם יוזמה של משרד התרבות בראשות השר טרופר ובשיתוף עם המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל בהובלת השר פורר וחה"כ אלכס קושניר. המימון השוטף לתחזוק המבנים ייעשה על ידי העיריות הנבחרות, כאשר את ההקמה יממנו המשרדים השונים בתקציב של 4.25 מליון ש"ח לכל מרכז.

שר התרבות חילי טרופר: "האמונה שלנו בצמצום פערים ובשוויון הזדמנויות צריכה להתבטא במעשים. בפריפריה אין יוצרים פחות מוכשרים, אלא שיש שם פחות הזדמנויות. הבתים החדשים ליצירה מוסיקלית ואמנות יסייעו להשמיע את מגוון הקולות בחברה הישראלית. מדובר בצמצום פערים לא רק באמצעות מופעים חד פעמיים, אלא ביצירת תשתית קבועה ואיכותית, שהחברה הישראלית כולה תצא נשכרת ממנה."