מחזמר קומי חדש בשם "אמאל'ה", המוגדר בתיאטרון כ"חיובי לקורונה", יעלה בצוותא בשבוע הבא. המחזמר עוסק בסיטואציות שכולנו כנראה נשמח לשכוח - אנחנו מלווים משפחה צעירה - אבא הייטקיסט, אמא סו-שפית ובנם בן השנתיים, בימיה הראשונים של הקורונה. האמא מפוטרת מעבודתה בעקבות המגפה ופתאום מקבלת הצעה לעבודת חלומותיה, אך לא יכולה לקבל אותה כי לילד אין גן.

מי שכתבה את המחזמר היא גלי אשכנזי-לוין, שגם משחקת את האמא בתפקיד ראשי. "הוא מבוסס על קונפליקט אמיתי שאני מתמודדת איתו - אימהות או קריירה", היא מודה בפתיחות. "הבן שלי בקרוב יהיה בן 3 ומאז שהוא נולד אני מרגישה שכל צעד שאני עושה בקריירה הוא כאילו על חשבון הבן שלי והפוך. זו סיטואציה מוכרת להרבה מאוד נשים".  

המחזמר "אימאל'ה" (צילום: אילן בשור, יח"צ)
קאסט המחזמר | צילום: אילן בשור, יח"צ

המחזה התחיל מגרסה קצרה שהוצגה בפסטיבל "תיאטרון קצר" בצוותא, ונכתבה פשוט כי לא היה לגלי שום דבר אחר לעשות: "בסגר הראשון הייתי עם הבן שלי בבית ומטפלת באה לעזור לנו מדי פעם. אני שחקנית וכל ההצגות בוטלו, והייתי צריכה לעשות משהו כדי להצדיק את המטפלת אז התיישבתי לכתוב", היא מספרת בחצי צחוק ומוסיפה כי האירועים אמנם מומצאים וכל קשה בינה לבישול הוא מקרי, אך משולבים בו גם אירועים אמיתיים: "בעבודה התחוור לי כמה הורים לילדים חוו את המגפה בצורה אחרת מרווקים, עולם אחר".

 אחת השחקניות במחזה היא עירית בנדק, המשחקת את הסבתא ומציפה סוגייה אחרת ומורכבת לא פחות, שהעסיקה את כולנו בימי הסגר הראשונים - המבוגרים שנאלצו להתבודד בביתם. "כל התקשורת שלה עם המשפחה ועם הנכד היא דרך הזום או הפייסטיים ", מספרת בנדק, "ככה היא מתמודדת עם הבדידות, עד שהיא הופכת לחיית פייסבוק מטורפת".

בחיים האמיתיים היא אמא לשתי בנות ונשואה לשחקן דביר בנדק, כך שגם היא התחברה לעלילת המחזמר: "דביר ואני המשכנו לעבוד אבל המקצוע שלנו ספג טלטלה רצינית וכל הלו"ז נמחק. בהתחלה שמחים על השקט והזמן ביחד ומצד שני פתאום מבינים שהמון זמן אין תיאטרון. פתאום היה לנו זמן יחד כמשפחה - לטוב ולרע", היא אומרת.

עירית בנדק, מתוך ההצגה "אמאל'ה" (צילום: יוסי צבקר, יח"צ)
עירית בנדק | צילום: יוסי צבקר, יח"צ

הקורונה עוד פה ויש אנשים שעדיין מתמודדים עם הקשיים שהיא הביאה, את מרגישה שזה כבר זמן לצחוק על זה?
"אני מאוד אוהבת דברים שמצחיקים אותי והומור שחור זה הדרך שלי להתמודד עם החיים", אומרת גלי. "היו אפילו בדיחות שחורות מדי שירדו מההצגה תוך כדי עבודה עליה כדי שהקהל יוכל לעכל. זאת הדרך שלי להתמודד עם הפחד, הזוועות של הבידודים, ההתעסקות סביב יהיה גן או לא. נוצר מצב קיצוני שהוא מאוד מצחיק".

עירית מסכימה ומוסיפה: "אנחנו כבר במקום אחר, יש סיפורים מהסגר הראשון שאפשר להסתכל ולצחוק כמו המחסור בביצים". וחוץ מזה, יש יתרון בזה שהקורונה עוד פה, ההצגה עוד רלוונטית: "היה לנו חשש", אמרה עירית, "שעש המחזמר יעלה הכל יהיה בגדר נוסטלגיה - התבדינו".

ההצגה תעלה החל מ-18 באוקטובר בתיאטרון צוותא.

שחקנים: בר אקרמן, גלי אשכנזי לוין/דר רוזנבאום, עירית בנדק, אלעד סננס ועידו קולטון, מחזה ופזמונים: גלי אשכנזי לוין, לחנים וניהול מוסיקלי: יאור יעקב, בימוי ועיצוב תנועה: עידו קולטון, עיצוב תפאורה: מאיה בבילה, עיצוב תלבושות: רוני שימרון, עיצוב תאורה: מתן פרמינגר.