כל הדרכים מובילות לטורינו: איגוד השידור האירופי ורשות השידור האיטלקית הודיעו היום (שישי) שהעיר טורינו שבצפון איטליה תארח את אירוויזיון 2022 - זאת לאחר הליך ארוך של מכרז לבחירת העיר המארחת שנערך בחודשים האחרונים במדינה. איטליה תארח את האירוויזיון לאחר שזכתה בתחרות בפעם השלישית בתולדותיה במאי האחרון עם השיר "Zitti E Buoni" של להקת הרוק Måneskin. חברי הלהקה חוללו סערה בערב הגמר והיה קיים חשש שהניצחון יישלל מהם עקב חשד שסולן הלהקה הסניף סמים מול המצלמות

האירוויזיון ה-66 במספר יתקיים באולם PalaOlimpico בטורינו (ידוע גם בשמו Pala Alpitour), שמכיל כ-14 אלף מקומות ישיבה. כבכל שנה, גם בשנה הבאה התחרות תחולק לשלושה חלקים - שני חצאי גמר וגמר: חצי הגמר הראשון ייערך ביום שלישי, 10 במאי, חצי הגמר השני ביום חמישי, 12 במאי - והגמר הגדול במוצאי שבת, 14 במאי. מכל חצי גמר יעלו לגמר 10 מדינות - ובסך הכל יתחרו על הזכייה 25 מדינות מכל רחבי אירופה (ואוסטרליה).

טורינו, איטליה  (צילום: 123rf)
Pala Alpitour - האולם המארח של אירוויזיון 2022 בטורינו | צילום: 123rf

בתחרות הבאה צפויות להשתתף כ-40 מדינות - וייתכן שישובו אליה שתי מדינות שפרשו: טורקיה, שהתחרתה בפעם האחרונה ב-2012 והונגריה, שהתחרות האחרונה אליה שלחה נציג מטעמה הייתה בתל אביב ב-2019. מדינה שבוודאות לא תשתתף באירוויזיון הבא היא בלארוס, שהודחה מאיגוד השידור האירופי בקיץ האחרון - בין היתר לאחר שביקשה לשלוח לאירוויזיון האחרון ברוטרדם שיר בעל מסרים פוליטיים שמהלל את שלטונו של הרודן השולט במדינה לוקשנקו ולועג למפגינים נגדו - מה שנוגד לחלוטין את כללי התחרות, שאוסרת על כל מדינה להופיע בה עם שיר שמכיל מסרים פוליטיים.  

כך ייבחרו הנציג והשיר החדשים של ישראל לאירוויזיון

בין המדינות שיתחרו באירוויזיון 2022 תהיה כמובן גם ישראל, שצפויה לבחור את הנציג הבא שלה לתחרות באמצעות התוכנית "אקס פקטור לאירוויזיון". המנצח או המנצחת בתוכנית יזכו לייצג את ישראל בטורינו - וככל הנראה שהשיר שיבצעו ייחשף כבר בערב גמר התוכנית שצפוי להתקיים בסוף חודש ינואר. ישראל תשתתף באחד מחצאי הגמר - במטרה להבטיח את מקומה בגמר התחרות, ואולי אף לזכות בה בפעם החמישית.

בתחרות האחרונה ייצגה את ישראל זוכת "הכוכב הבא לאירוויזיון", עדן אלנה, שהגיעה למקום ה-17 בגמר עם השיר "Set Me Free" - וגם שברה שיא היסטורי כששרה את הצליל הגבוה ביותר שנשמע על בימת האירוויזיון מאז ומעולם. עדן אלנה הייתה אמורה לייצג את ישראל כבר בתחרות של 2020 עם השיר "Feker Libi" - אך היא בוטלה לראשונה בהיסטוריה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה - ולעדן הובטח לייצג את ישראל באירוויזיון שהתקיים שנה לאחר מכן, תחת מגבלות קורונה. 

בשלב זה עדיין לא ברור באיזו מתכונת ייערך אירוויזיון 2022 והאם יחולו הגבלות קורונה שונות על המעריצים שצפויים להגיע לטורינו. באיגוד השידור האירופי צפויים לעקוב מקרוב אחר המתרחש בחודשים הקרובים והחלטות בנוגע לרכישת כרטיסים ומגבלות שונות על הקהל באירוע יתקבלו במהלך החורף.